YouTube to obecnie najpopularniejszy serwis, na którym można oglądać dodawane przez użytkowników filmy. Aktualnie znajduje się on w rękach Google. Niestety niektóre funkcje (szczególnie te lubiane przez użytkowników), zostały zablokowane przez giganta z Mountain View i umieszczone wyłącznie w YouTube Red, czyli płatnej subskrypcji. Wykupując ją możemy pozbyć się reklam, odtwarzać dźwięk w tle i pobierać dostępne filmy. Okazuje się jednak, że konieczność wykupienia subskrypcji nie jest wymagana, by korzystać z wymienionych przeze mnie udogodnień – wszystko to i jeszcze więcej oferuje aplikacja Newpipe, czyli lekki klient YouTube’a z zaawansowanymi możliwościami.

Jak zainstalować Newpipe?

Aplikacja ta nie mogła zostać umieszczona w sklepie Google Play, ponieważ praktycznie natychmiastowo zostałaby z niego usunięta przez pracowników giganta z Mountain View. Oznacza to, że Newpipe można pobrać wyłącznie ze stron podmiotów trzecich. Oficjalnym miejscem, w którym umieszczane są najnowsze pliki .apk tego fanowskiego programu, jest sklep F-Droid. Klienta tego repozytorium można pobrać, klikając w ten link. Tam też znajdują się pliki, które pozwalają na bezpośrednią instalację Newpipe’a (bez potrzeby pobierania F-Droida).

Co oferuje Newpipe?

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacja sprawia wrażenie bardzo niepozornej – oczom użytkownika wyświetlana jest jedynie nazwa programu oraz napis informujący o tym, jak rozpocząć wyszukiwanie filmów. Znacznie ciekawiej robi się jednak po wykonaniu tej procedury, ponieważ możliwości Newpipe’a są niesamowite. Oprócz standardowego odtwarzania materiałów wideo, które znaleźć można w serwisie YouTube’a, aplikacja oferuje bowiem kilka świetnych dodatków.

Zacznijmy od pobierania filmów – po wyszukaniu interesującego nas materiału nad filmem wyświetlane jest pole, w którym wybrać można interesujący nas format pliku. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji wystarczy wcisnąć ikonkę pobierania, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, a Newpipe rozpocznie ściąganie wybranego pliku na nasze urządzenie. Kolejną świetną funkcją, która spodoba się szczególnie osobom słuchającym muzyki za pośrednictwem YouTube’a jest możliwość odtwarzania dźwięku w tle.

Jeśli chcielibyście korzystać z innej aplikacji podczas oglądania danego materiału wideo, to Newpipe również na to pozwala. Jest to możliwe dzięki funkcji odtwarzania filmu w pływającym oknie, które można dowolnie przesuwać po ekranie. Warto również pamiętać o bogatych możliwościach personalizacji wszystkich funkcji tego programu. Opcje, które na to pozwalają, znaleźć można w zakładce ustawień, która znajduje się w rozwijanym menu w prawym górnym rogu ekranu.

Dajcie Newpipe szansę – to świetny i młody program, który wciąż jest udoskonalany. Zastanówcie się również nad dotacją dla twórców tej aplikacji. To właśnie dzięki niewielkim wpłaty inicjatywy tego typu mają szansę się rozwijać. Oficjalną stronę ekipy Newpipe’a możecie znaleźć, klikając tutaj. Miłego oglądania!

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.