ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fałszywe aplikacje do blokowania reklam

AdHell 2 – powrót najlepszego programu do blokowania reklam dla Samsungów

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

Blokowanie reklam jest powszechnie stosowaną w Internecie metodą, dzięki której można zaoszczędzić sporo transferu, zwiększyć czytelność niektórych stron internetowych lub nawet wyrazić swoje niezadowolenie w sprawie polityki reklamowej danych firm. Adblocka nie powinno się jednak stosować wszędzie, ponieważ internetowi twórcy żyją właśnie z reklam i to dzięki nim mogą dalej tworzyć – usługę tą warto po prostu wyłączać na stronach, które chętnie odwiedzamy. Jakiś czas temu bardzo popularne stały się również programy blokujące reklamy na urządzeniach mobilnych, lecz niestety zazwyczaj nie są one doskonałe, a na dodatek wymagają uprawnień SuperUsera (przykładem świetnego programu dla zrootowanych telefonów jest np. AdAway). AdHell jest jednak inny – aplikacja ta pozwala na blokowanie reklam i wyłączanie pakietów bez uprawnień SuperUsera. Niestety niedawno Samsung nakazał usunąć program ten ze sklepu Google Play oraz z GitHuba. Na całe szczęście inny deweloper o nicku FriendFyre zdecydował się na kontynuację tego projektu.

Jak to działa?

Działanie aplikacji AdHell warto opisać, ponieważ blokuje ona reklamy zupełnie inaczej niż reszta programów, które można spotkać w sklepie Google Play. Narzędzie to korzysta z SDK Knoxa, który wbudowany jest w system nowszych telefonów i tabletów od Samsunga. AdHell wykorzystuje mechanizm znany z Bezpiecznego Folderu – blokuje reklamy i skrypty śledzące nawet poza wspomnianą wcześniej aplikacją oraz rozszerza zakres działania filtrów na cały system, co oznacza, że współpracują one również z zainstalowanymi aplikacjami. Użytkownik narzędzia może również ręcznie dodać adresy URL, które chce blokować, a program ten się do tego zastosuje. Dodatkowo AdHell pozwala na wyłącznie pakietów aplikacji (np. Bixby) również bez dostępu do uprawnień SuperUsera.

Jak zainstalować AdHell?

Instalacja tego programu jest dość skomplikowana, ale definitywnie warto z niego skorzystać. Poniżej przedstawiam wam tę procedurę krok po kroku.

  1. Na samym początku należy wyrobić sobie konto dewelopera – można to zrobić, przechodząc pod ten adres i logując się do aktualnego konta Samsung lub zakładając zupełnie nowe.
  2. Po zalogowaniu wystarczy wyrobić sobie „plakietkę” dewelopera za pomocą odpowiedniego formularza, który wyświetli się po kliknięciu powyższego linku.
    Po zakończonym procesie zostanie wyświetlony następujący komunikat: „You are now enrolled as a SEAP member. Enjoy all the features and services SEAP has to offer.”

  3. Po wykonaniu dwóch powyższych kroków należy przejść pod ten adres i kliknąć przycisk „Generate a key now”.
  4. W wyświetlonym formularzu należy wybrać opcję „Knox Standard SDK Enterprise license key„. W polu Alias wystarczy podać nasz cel generacji klucza – podajcie tam frazę w stylu „Test”, ponieważ „AdHell” może wydawać się dość podejrzane.
  5. Wyświetlony zostanie wygenerowany klucz – należy go przekopiować na swój telefon.
  6. Kolejnym krokiem jest pobranie samego programu AdHell na swoje urządzenie – można to zrobić, klikając w ten link. Jest to specjalnie przygotowana strona internetowa, na której co dwie minuty można przebudować aplikację, nadając jej losową nazwę pakietu. Dzięki temu Samsung nie jest w stanie po raz kolejny zablokować instalacji tego oprogramowania.
  7. Po pobraniu aplikacji na swój telefon należy go zainstalować. Następnie wystarczy nadać mu uprawnienia administratora, podać klucz i aktywować licencję.

Gotowe – po uruchomieniu AdHell rozpocznie pracę. Pamiętajcie o możliwości dodawania własnych filtrów!

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy