Biegaj z Androidem – CardioTrainer

Szymon Makarewicz Aplikacje 2010-08-01

Wiele osób do realizacji swoich postanowień potrzebuje dodatkowej motywacji. Inni chcą na bieżąco śledzić swoje postępy i realizować plany treningowe. Z pomocą przychodzi im GPS wbudowany w telefon. Jednakże bez
dodatkowych aplikacji jest on bezużyteczny. A w Markecie jest ich całkiem sporo. Ten artykuł jest początkiem cyklu o aplikacjach sportowych, w którym przedstawione będą między innymi: CardioTrainer, SportyPal, RunKeeper, Endomondo Sports Tracker i MyTracks, a także 2 programy na PC do importu i zarządzania danymi. Każda z nich ma jakąś wyróżniającą cechę.

Zacznę od najbardziej rozbudowanego i największego (4MB) CardioTrainera. Przetestowałem go najlepiej, gdyż z przyzwyczajenia używam go osobiście do śledzenia swoich wyników. Jest to prawdziwy kombajn. Ale po kolei.

Na początku należy w opcjach wprowadzić swoją wagę, by umożliwić działanie kalkulatorowi kalorii. Następnie, po rozpoczęciu treningu, możemy wybrać jego rodzaj, mamy tu naprawdę spory wybór – między innymi od biegania,
poprzez jazdę konną, pilates i snowboarding, kończąc na jodze i wspinaczce. Każdy z powyższych treningów ma inny przelicznik kalorii. Warte wspomnienia jest również to, iż aplikacja może działać pod dachem lub w utrudnionych warunkach działania GPS.
W takich sytuacjach korzysta z akcelerometru jako krokomierza. Nie jest to najprecyzyjniejsze rozwiązanie, aczkolwiek po wprowadzeniu odpowiedniej długości kroku sprawdza się to całkiem nieźle.

Główne okno treningu wygląda dość estetycznie. Widzimy w nim mapę (z zaznaczonym śladem),
czas, odległość oraz prędkość (którą można zmienić na tempo w km/min). Możemy z niego przejść do wykresu prędkości od czasu oraz statystyk.

Jak wygląda sama rejestracja? Całkiem dobrze. Ślad jest dość dokładny, bez przerw (w zależności od jakości sygnału możemy go poprawić), a trening automatycznie się pauzuje podczas postojów. Po restarcie bądź wyłączeniu programu w trakcie wysiłku, aplikacja kontynuuje go od miejsca przerwy. Oprócz tego program umożliwia nam integrację z odtwarzaczem muzycznym (troszkę lakonicznie, tylko wybór playlisty i zmianę piosenki), a także może nas informować głosowo o przebiegniętej odległości lub czasie oraz o spalonych kaloriach.

Po wszystkim, możemy gotowy trening automatyczne wysłać na stronę producenta, gdzie po wprowadzeniu kodu (indywidualnie przyznawany każdemu urządzeniu, bez konieczności rejestracji), możemy zarządzać historią treningów i eksportować nasze trasy do plików kml i gpx. Można także podzielić się wynikiem ze znajomymi za pomocą Facebooka.

Zresztą sama historia na telefonie także jest całkiem wygodna i posiada motywującą opcję – „How far have I gone” – sumuje wszystkie treningi i pokazuje, jak daleko byśmy dobiegli.

Moim zdaniem ten program nie posiada większych wad (oprócz dużej objętości) i można wspomagać nim swoje treningi.
Oczywiście nic, nawet najdoskonalszy program nie zastąpi nam silnej woli. • mateuszek

  Ja szczerze mówiąc bałbym się biegać z 3,7′ dotykowcem przy biodrze. Natomiast aplikacja jest świetne zorganizowana, funkcjonalna i bardzo ładnie wygląda.

 • w-p

  Bardzio fajny progs. Tylko nie jestem pewien opcji autopauzy/startu. Dałbym głowę że ostatnio przebiegłem więcej niż 3 km :/

 • ruphert

  Grrr, napisalibyście coś z lokalnego podwórka. Naviexpert 6 beta – darmowy do testowania.

 • jarekt

  Bardzo fajny pomysl z takimi krotkimi recenzjami – w markecie jest tego za duzo zeby samemu wszystko ogarnac.

 • jarekt

  Sorry ze sie czepiam ale slowo lakoniczny (zwiezly, oszczedny w slowach) zostalo blednie uzyte w tekscie. Nie mozna go uzyc jako okreslenia malej ilosci opcji 🙂

 • dieseled

  last 7 days 31miejsce 😛

 • topmek

  Będzie działać. Można nawet w programie wyłączyć ładowanie mapy podczas biegania i wysłać trasę na serwer jak się będzie w zasięgu WiFi

 • ponczek87

  a jesli przejade trase bez dostepu do neta a potem wysle to na serwer producenta to bedzie dzialac? pokaze trase czy cos ?

 • topmek

  Tak potrzebny jest dostęp do neta, bo to mapy google.

 • ponczek87

  hmm dlaczego nie pokazuje mi mapy ? do dzialania tego programu potrzebny jest staly dostep do internetu ?

 • topmek

  Mój ulubiony tego typu pogram, z którego sam korzystam już od dawna. Fajne są 2 dodatki (ściganie z cieniem i dieta) najnowszy (gra jakoś do mnie nie przemawia).
  Czekam na dalszą część cyklu.x