Większość dzisiejszych smartfonów nie pozwala ich użytkownikom zmienić akumulatorów w razie takiej potrzeby. Te siłą rzeczy się zużywają i być może nie zauważysz tego jeśli korzystasz z danego urządzenia od nowości, ale w przypadku modeli z rynku wtórnego, które mają przynajmniej dwa lata to już nie wytrzymują one tak długo na jednym ładowaniu. Jednak można temu zapobiec wiedząc jak obchodzić się z ogniwami stosowanymi w dzisiejszych urządzeniach mobilnych.

Podstawowa zasada działania jak i fakty i mity na temat akumulatorów litowo-jonowych omawiałem w osobnym artykule, do którego Was odsyłam: Klik! Wymieniłem w nim między innymi informację, że dzisiejsze ogniwa nie lubią jak znajdują się w granicznych dla siebie sytuacjach rozładowania lub naładowania. Optymalnie powinno się doładowywać akumulatory, gdy te osiągną poziom 40% pojemności i odłączać od ładowarki, gdy tylko ta wartość się podwoi. Jednak wyobrażacie sobie pilnować za każdym razem smartfonu? To zbyt męczące toteż mało kto z nas stosuje się do tych zaleceń. Na szczęście można to wymusić za sprawą oprogramowania. W tym celu jeden z użytkowników forum XDA-Developers stworzył odpowiednią aplikację pozwalającą ustawić maksymalny poziom naładowania akumulatora – oczywiście w tym celu wymagane są prawa „roota”. Znajdziecie ją pod następującym linkiem, wraz z instrukcją instalacji Klik!

Fani modyfikacji z pewnością nie będą mieli problemu z edytowaniem plików systemowych, gdyż ta operacja jest niezbędna do poprawnego działania programu, ale autor opisał trzy różne metody, więc każdy znajdzie swoją ulubioną. Zasada działania jest prosta – ustawiamy interesującą nas wartość z przedziału od 50% do 95% i akumulator naładuje się do zadanego przez nas poziomu. Proste, acz skuteczne.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.