Witamy w pierwszym przeglądzie aplikacji z cyklu Android w zastosowaniach biznesowych. Dziś tematem przewodnim będą kalendarze – jak wiemy podstawą wszelkich działań jest dobre zarządzanie czasem. Przeczytacie, które z najpopularniejszych aplikacji są godne uwagi. Jest ich do wyboru bardzo wiele, jednak w prawie każdej znajdziemy dotkliwe i przeszkadzające wady. Na szczęście z miesiąca na miesiąc sytuacja się poprawia, pojawiają się nowe programy, a stare są aktualizowane i ulepszane. Mamy nadzieję, że dzięki temu zestawieniu łatwiej Wam będzie wybrać coś dla siebie. Dlatego też do każdego opisu dodajemy zrzuty ekranu najważniejszych elementów omawianych aplikacji.
Kalendarz systemowy (kalendarz + widget)
Domyślny kalendarz nie jest wzorem funkcjonalności, ale posiada prawie wszystkie elementy jakich można od niego wymagać. Dostępne widoki to plan dnia (gdzie przedstawione są wydarzenia całego miesiąca, uszeregowane dzień po dniu), widok pojedynczego dnia (widok 24 godzin podzielonych liniami co godzinę z umieszczonymi naszymi terminami), widok tygodnia i widok miesiąca (z graficznie zaznaczonymi godzinami naszych spotkań, w łatwy sposób pozwalający odnaleźć wolne terminy). Widget z kolei oferuje tylko jeden rozmiar, 2×2, pokazując najbliższe spotkanie i aktualną datę.
Pure Calendar Widget (widget)
W moim odczuciu to najlepszy z testowanych widgetów. Wyświetlić można go w rozmiarach od 2×2 do 4×4, wybierając przy okazji jedną ze skórek, których wiele oferuje program. Pure Calendar posiada kilkadziesiąt opcji konfiguracji, m. in. umożliwia wybór aplikacji, z którymi współpracuje przy dodawaniu nowych terminów (robimy to bezpośrednio z poziomu widgetu), wyświetlaniu kalendarza i zadań (jedyny widget, który je obsługuje). Ponadto pozwala na wyświetlenie okienka z widokiem dnia. Dostajemy też szeroki wybór sposobu pokazywania terminów (wraz z opisem, czasem trwania, lokalizacją, wyborem zadań za pomocą tagów). Co ważne – aplikacja jest cały czas rozwijana przez autora. Jedyną jej wadą (jeżeli można to tak nazwać) jest to, że jest płatna. Jednak jej cena (€1.49) w porównaniu do możliwości jest śmiesznie mała.
Pure Grid Calendar (widget)
Widget pochodzi od tego samego autora co Pure Calendar. Zamiast listy terminów otrzymujemy widok całego miesiąca (w zależności od rozmiaru widgetu cały miesiąc, 4 tygodnie, 3 tygodnie – 4×4, 4×3, 4×2). Poza tym działanie i funkcje są bliźniacze do wspomnianej wcześniej aplikacji – tak samo dodajemy spotkania, mamy także do dyspozycji pop-up z widokiem dnia. Aplikacja nie wyświetla zadań, jednak dostajemy w zamian inną bardzo przydatną funkcję – program umieszcza na każdym dniu pasek, umiejscowiony tak, aby pokazać, o jakiej porze dnia mamy zarezerwowany czas. Dzięki temu bardzo szybko jesteśmy w stanie znaleźć dzień, w którym o danym czasie jesteśmy dostępni. Tak jak wyżej – aplikacja jest cały czas aktualizowana. Jest również płatna (€1.29).
Gemini (kalendarz + widget)
Stosunkowo nowa aplikacja, która bardzo szybko się rozwija. Autor komunikuje się z użytkownikami i zgodnie z ich wskazówkami pracuje nad ulepszeniami i nowymi funkcjami. W tej chwili program oferuje tylko jeden widok (miesięczny, z podglądem wybranego dnia), jednak już niedługo pojawią się tryby tygodniowy i zadaniowy (dzień z wyświetlonymi terminami po kolei – teraz dostępny tylko po kliknięciu na widget). Z ciekawszych funkcji warto wspomnieć o możliwości wyświetlania e-maili, adresów, nr. tel. i adresów www jako linków, dzięki czemu bardzo szybko możemy wykorzystać dane zapisane w opisach terminów. Mamy też możliwość wyboru kalendarzy, które wyświetla program. Widget jest prosty, oferuje rozmiar 4×1 i wyświetla najbliższy termin bieżącego dnia. Po jego kliknięciu przenosimy się do widoku dnia lub miesiąca (w zależności od tego jak klikniemy). Zdecydowanie warto przyglądać się dalszemu rozwojowi tego kalendarza.
HUBkap (kalendarz)
Widać, że aplikacja powstała niedawno i nie można jej jeszcze polecić jako w pełni funkcjonalnego narzędzia. Prócz aplikacji na Androida mamy dostęp do serwisu przez stronę WWW. Obecnie możemy synchronizować kalendarz i kontakty (tylko przez stronę internetową) z usługami Google, Yahoo, Outlookiem i programem iCal. Synchronizacja działa tylko w jedną stronę i trzeba je wykonywać ręcznie. Autorzy informują, że planują dodanie automatycznej, dwustronnej synchronizacji z usługami Google. Program nie wyświetla polskich czcionek – po prostu je pomija. Z poziomu aplikacji w telefonie wyświetlimy widok dnia, tygodnia i miesiąca. Ponadto dostęp mamy do zdarzeń, list i notatek. Pomimo początkowego stadium rozwoju, aplikacja wydaje się dobrze zaplanowana i przejrzysta. Wadą, która dla wielu okaże się nie do przejścia jest to, że w obecnej wersji programu terminy importowane z Google zmieniają tytuł na „Google Calendar Event”. Mimo tego warto monitorować rozwój tego programu, bo zapowiada się on naprawdę dobrze.
Android Agenda (widget)
W tej chwili do pobrania jest ostatnia wersja programu przed edycją 1.0, w której autor zapowiada sporo usprawnień wizualnych i dodanie nowych funkcji. Jednak już dziś funkcjonalność programu jest na wysokim poziomie i większość użytkowników będzie z niego zadowolona. Mamy m. in. możliwość wyboru różnych kalendarzy. Aplikacja pozwala wyświetlanie kilku rozmiarów widgetu – od 2×2 do 4×4. Plusem programu jest to, że pozwala na bezpośrednie klikanie na poszczególnych wydarzeniach i szybkie prezentowanie ich w nowym oknie (w kalendarzu systemowym). Z poziomu widgetu mamy też dostęp do dodawania nowych terminów. Solidna aplikacja, zasługująca na uwagę, jednak moim zdaniem układ widgetu i sposób wyświetlania wydarzeń jest mniej przejrzysty niż u najlepszych konkurentów.
CalWidget (widget)
Widget ten wyświetlić możemy praktycznie we wszystkich rozmiarach. Swoim użytkownikom oferuje bardzo przejrzysty i czytelny wygląd. Po kliknięciu na niego przenosimy się do ustawień lub kalendarza systemowego (ostatnio uruchomiony widok). Możemy tez zrezygnować z tego wyboru w opcjach – wtedy od razu uruchamiać będzie się nasz kalendarz. Wielu opcji konfiguracyjnych mu brakuje, ale jeżeli wystarczy nam program, który po prostu wyświetla zbliżające się terminy to w pełni polecam tę aplikację. Warto dodać, że tutaj też możemy wybrać, które kalendarze pokazać ma program. Autor cały czas pracuje nad ulepszeniami.
Multiful Calendar (kalendarz)
Bardzo nietypowa aplikacja. Uboga w opcje i pozbawiona możliwości konfiguracji, nie posiada widgetu. Ma natomiast funkcję (właściwie jest to jedyna funkcja jaką posiada), której nie znalazłem w żadnym innym programie – pozwala na dodanie notatki do każdej daty (nie zadania czy wydarzenia, tylko niczym nieograniczonego tekstu). Poza tym dostępny mamy widok miesiąca i przełączanie poprzedni / następny miesiąc. Brak jest możliwości synchronizacji i eksportowania zawartości kalendarza. Tylko dla osób, które szukają dokładnie tej jednej funkcji, którą program oferuje.
Calendar Pad (kalendarz + widget)
Jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu na Androida. Zasłużenie, bo to jednocześnie jedna z najlepszych. Oferuje zarówno funkcjonalny widget jak i rewelacyjny kalendarz. Zacznijmy od widgetu – mamy wiele rozmiarów do wyboru (choć nie tak wiele jak u konkurentów) i przede wszystkim kilka jego możliwych typów – widok dnia, widok miesiąca i widok tygodnia. Brak jest możliwości ich konfiguracji, ale widoki, które oferują domyślnie są w pełni wystarczające. Po kliknięciu na widget przenosimy się do wybranego domyślnie widoku kalendarza w aplikacji. Tam czekają na nas te same tryby, które mogliśmy wybrać w widgecie. A wśród nich najlepszy i najlepiej przemyślany widok dnia jaki widziałem na telefonie z Androidem, zwłaszcza jeśli korzystamy z kilku kalendarzy, w których spotkania nachodzą na siebie (warto dodać, że do wyboru mamy trzy różne sposoby wyświetlania widoku dnia). Niestety niema róży bez kolców – dodawanie nowych terminów nie jest wygodne – najpierw klikamy na widget, co uruchamia aplikację, następnie na dzień, co uruchamia widok dnia, następnie na godzinę, co uruchamia pop-up, na którym dopiero możemy kliknąć „add event” i rozpocząć wprowadzanie nowego terminu. Wadą jest też brak możliwości wyboru kalendarzy, które wyświetla program (pokazywane są te, które wybrane mamy w kalendarzu systemowym). Na szczęście program jest cały czas rozwijany i być może wymienione mankamenty wkrótce znikną.
Smooth Calendar (widget)
Bardzo prosty widget. Oferuje jedynie widok 1×4, w którym wyświetlane są najbliższe spotkania (3 lub 1, w zależności od tego czy wybraliśmy tryb zwykły czy dokładny). Co ciekawe, aplikacja daje nam m. in. możliwość wyboru kalendarzy, z których spotkania są wyświetlane. Lista opcji konfiguracyjnych jest zaskakująco długa, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z małymi możliwościami samego widgetu. Choć na pewno są osoby, które dokładnie czegoś takiego szukają.
Jorte (kalendarz + widget)
Kolejna aplikacja oferująca kalendarz i widget, tak jak Calendar Pad zasługująca na wiele pochwał. Widget oferuje nam 4 tryby wyświetlania – 2 widoki tygodnia (4×1 i 2×2), widok miesiąca (4×3) oraz widok zadań do wykonania (2×2). Po kliknięciu na widgety kalendarza przenosimy się do ostatnio włączonego widoku w aplikacji, a po naciśnięciu na widget zadań przenosimy się do widoku zadań. Niestety ten nie zachwyca – zadań nie możemy przyporządkować do żadnej daty, ani zsynchronizować ich z zewnętrznymi aplikacjami (możemy zrobić to jedynie ręcznie poprzez import / eksport plików .csv). Dostęp do zadań mamy w osobnej zakładce lub u dołu ekranu w widoku miesiąca. Sam kalendarz oferuje nam 2 tryby, między którymi szybko przełączamy się jednym klawiszem – tydzień i miesiąc, a w każdym z nich po kliknięciu na dowolny dzień wyskakuje nam okienko z widokiem zdarzeń tego dnia. Wszystkie widoki są przejrzyste i pozwalają na bardzo szybkie sprawdzenie naszych planów. Co warte zaznaczenia – Jorte umożliwia najwygodniejsze, a przede wszystkim najszybsze dodawanie nowych terminów ze wszystkich testowanych aplikacji. Dzieje się tak dzięki zastąpieniu standardowego wyboru godziny (za pomocą przewijania góra / dół) przez mały panel numeryczny gdzie szybko ustawiamy pożądany czas spotkania. Dodatkowo aplikacja umożliwia ściągnięcie i zaznaczenie w kalendarzu dat świąt w poszczególnych państwach (także w Polsce). Program opublikowany został 18 lutego i od tamtego czasu aktualizowany jest kilka razy w miesiącu. Z naszej strony szczerze polecamy go wszystkim.
Quick Calendar (kalendarz + widget)
Bardzo prosta i zarazem ciekawa aplikacja. Oferuje opcję przeszukiwania kalendarza wg podanej frazy. Mamy też możliwość wyboru wyświetlanych kalendarzy. Widgety (1×4, 2×2, 1×2, 3×2) są bardzo ubogie – pokazują tylko godziny i nazwy kilku najbliższych spotkań. Po kliknięciu na widget przenosimy się do kalendarza i jedynego możliwego widoku – zaplanowanych terminów, uporządkowanych dzień po dniu. Jednak najważniejszą funkcją aplikacji, tym co przyciąga do niej najwięcej osób, jest możliwość informowania i wyświetlania najbliższych terminów (ilość do wyboru w opcjach) bezpośrednio na belce systemowej u góry ekranu. Po przesunięciu jej w dół ukażą się nam dokładne nazwy i terminy najbliższych spotkań oraz informacja za ile czasu się zaczynają. A po kliknięciu na nie przeniesiemy się do widoku głównego aplikacji. Jest to bardzo wygodne, działa sprawnie i jeśli komuś takie rozwiązanie się podoba warto Quick Calendar sprawdzić samemu.
AnCal (kalendarz)
Jako ciekawostkę zaznaczamy, że autorem AnCal jest Polak. Niestety projekt przestał być rozwijany już dawno temu. Jeśli ktoś chciałby pomóc w pisaniu aplikacji autor jest otwarty na współpracę. Programowi wiele brakuje m. in. synchronizacji z kalendarzem systemowym (i innymi kalendarzami), praktycznie brak jest jakichkolwiek opcji konfiguracji. Dostęp mamy do widoku kalendarza (dzień, tydzień, miesiąc), zadań i notatek. Kalendarz jest bardzo przejrzysty i projekt miał potencjał. Jego podstawowe funkcji nadal sprawują się przyzwoicie i jeżeli ktoś kategorycznie nie chce korzystać z kalendarza Google, bo np. obawia się o udostępnianie online swoich terminów spotkań i zadań to ta aplikacja może okazać się dla niego przydatna.
S2 Calendar Widget (widget)
W S2 mamy kilka rozmiarów widgetu do wyboru (2×1, 2×2, 3×3). Wyświetlany w nim jest zawsze widok miesiąca. Aplikacja daje możliwość ograniczonej konfiguracji (początek tygodnia, kolory, skórki), lecz właściwie na tym kończą się funkcje widgetu. Po kliknięciu na niego przenosimy się do kalendarza systemowego lub otwieramy okno konfiguracji widgetu (do wyboru w opcjach). Autor niestety nie aktualizuje programu regularnie. W najnowszej wersji znajduje się bug, który powoduje nieprawidłowe wyświetlanie numeru tygodnia (do włączenia w opcjach) w miesiącach, które mają 6 tygodni (w tym roku są to maj i sierpień). Aplikacja stanowi przyzwoity wybór dla osób, które chcą mieć szybki dostęp do widoku miesiąca.
Podsumowanie
Większość z omawianych aplikacji posiada unikalne cechy, które czynią je przydatnymi i użytecznymi w zależności od konkretnych wymagań. Z naszej strony możemy polecić połączenie Pure Calendar Widget (ze względu na wygodne i przejrzyste wyświetlanie najbliższych wydarzeń i zadań jednocześnie; nota bene tylko tej aplikacji w teście moglibyśmy z czystym sumieniem wystawić 5) wraz z kalendarzem Jorte (świetny widok tygodnia / miesiąca i sprawne dodawanie nowych terminów), z którego korzystamy już od kilku tygodni i sprawdza się ono bez zastrzeżeń. Na koniec dodamy, że wszystkie aplikacje sprawdzane były na Androidzie w wersjach 1.5 i 1.6.
W następnej części – przegląd programów do obsługi zadań.