Raport F-Secure – Zagrożenia mobilne w 1 kwartale 2012 roku

2 minuty czytania
Komentarze

 

Android pomimo ogromnej liczby użytkowników nadal zyskuje na popularności. Coraz więcej producentów decyduje się tworzyć coraz więcej urządzeń w oparciu o zielony system. Rośnie również liczba developerów oprogramowania dostarczającego gry i programy dla naszych smartfonów i tabletów. Niestety, poza tymi praktycznymi pojawia się coraz więcej złośliwego oprogramowania. Producenci antywirusowego software’u z komputerów stacjonarnych implementują swoje rozwiązania dla produktów mobilnych, choć nie zawsze wychodzi im to tak samo dobrze (porównanie możecie znaleźć tutaj).

Wczoraj otrzymaliśmy raport F-Secure dotyczący zagrożeń mobilnych obejmujący pierwszy kwartał 2012 roku. Nie przynosi on dobrych informacji – liczba groźnych programów na urządzenia mobilne rośnie w zastraszającym tempie, szczególnie w przypadku Androida będącego otwartym systemem.

W  1 kwartale 2011 wykryto 139 groźnych aplikacji dla zielonego systemu. W 1 kwartale 2012 liczba zidentyfikowanych wirusów wyniosła 3063 (!), doskonale obrazując jak smakowitym kąskiem dla hakerów jest platforma od Google. Warto wspomnieć, że w całym 2011 roku udało się „namierzyć” ok. 3500 programów typu malware.

Jak podaje F-Secure przestępcom sprzyja nowy sposób „maskowania” zagrożenia poprzez „czyste”, działające, całkowicie niebudzące podejrzeń aplikacje. Dotychczas rozwiązania takie próbowano zataić nieudolnie, np. poprzez nieudaną instalację przeglądarki internetowej podczas której złośliwy kod zagnieżdżał się w systemie. Komunikat o błędzie powinien być dla użytkownika sygnałem, że coś jest nie tak – twierdzi Sean Sullivan, główny doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

Aplikacje tj. popularne „Angry Birds” są „opakowywane” złośliwym kodem, który wymusza na użytkowniku zgodę na np. wysyłanie smsów bądź nawiązywanie połączeń Premium (taki sms czy minuta połączenia może kosztować nawet 20zł!).

Nowa funkcja F-Secure Mobile Security wykorzystująca chmurę pozwala na odkrycie zupełnie nowych zagrożeń (np. FakeToken.A podszywający się pod generator haseł jednorazowych do kont bankowych lub Boxer.H udający oficjalną aplikację Google Play). Jeśli chodzi o były Android Market, to twórca raportu twierdzi, że niektórym z programów o których mowa udało się tam przeniknąć.

Do najgroźniejszych obecnie aplikacji zalicza się tzw. rootery zajmujące jądro systemu i pozwalające na całkowite przejęcie kontroli nad smartfonem. Pełny raport z nowoodkrytymi zagrożeniami, ich charakterystyką oraz obfitym komentarzem możecie znaleźć tutaj.

 

Źródło: informacja prasowa

Motyw