Porównanie aplikacji antymalware dla Androida – sprawdź czy jesteś dobrze zabezpieczony

2 minuty czytania
Komentarze
Zapewne duża część z Was, Użytkowników systemu Android (podobnie z resztą jak ja, aż do dziś) pośród sterty zalet i pozytywnych stron tej platformy zapomniało o zagrożeniach płynących z jej popularności. Liczba aplikacji w Google Play rośnie w zastraszającym tempie, niestety zachęca to do działania również autorów tzw. złośliwego oprogramowania (ang. malware). W ramach krótkiego wprowadzenia, są to wszystkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera. Do tej pory problem dotyczył głównie systemu Windows firmy Microsoft. Portal AV-test.org przeprowadził badania dot. platformy Android i niestety nie ma dla nas dobrych wieści.
Jak widać powyżej, liczba aplikacji typu malware w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła niemalże trzykrotnie. Oczywiście większość z nich nie jest dystrybuowana za pomocą Google Play, jednak firma z Mountain View nie jest w stanie zapewnić że w „Markecie” wszystkie aplikacje są w 100% w porządku. AV-test.org przeprowadził więc test 41 różnych skanerów antywirusowych w celu sprawdzenia ich skuteczności dla 618 złośliwych aplikacji wykorzystanych w teście. Jak można się domyślić, nazwy znane z naszych komputerów w większość okazały się być na dobrym lub bardzo dobrym poziomie, jednakże po zapoznaniu się z poniższą tabelką zapewne wielu z was mocno się zdziwi.
Niewątpliwie ogromnym zaskoczeniem (w tym przypadku pozytywnym) jest rezultat uzyskany przez całkowicie darmowy avast! Free Mobile Security. Aplikacja nie dość że nic nie kosztuje, to chroni lepiej od komercyjnych programów za które trzeba słono zapłacić. Tu niewątpliwie warto zwrócić uwagę na wyniki Comodo Mobile Security lub McAfee Mobile Security, które wydawałoby się reprezentują wysoki poziom, zaś w teście uzyskały skuteczność na mocno przeciętnym poziomie 40-65%. Poniższa tabela przedstawia określoną skuteczność wobec konkretnych rodzajów złośliwego oprogramowania.
Poniżej znajduje się spis wersji oraz innych informacji na temat użytych w teście aplikacji. Szczegółowy raport w języku angielskim znajduje się tutaj.
Źródło:
AV-Test.org

Motyw