Przegląd wirtualnych alkomatów

8 minut czytania
Komentarze

Jesteście na imprezie, wypiliście alkohol, do najbliższego posterunku policji jest bardzo daleko, a chcecie się dowiedzieć, kiedy wytrzeźwiejecie, więc instalujecie na swojego Androida wirtualny alkomat. Jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie wśród młodych ludzi – bezpłatne i szybkie. W przeglądzie przyjrzę się aplikacjom oferującym tą funkcjonalność i sprawdzę czy wyniki uzyskane przez nie różnią się z tymi, które uzyskam po badaniu prawdziwym alkomatem.


AlcoDroid

AlcoDroid na pierwszy rzut oka wygląda na zaawansowaną aplikację. Program prosi o podanie płci, wagi oraz ilości i rodzaju wypitego alkoholu. Jeżeli podstawowa baza trunków przygotowana przez twórców nie spełnia naszych oczekiwań, możemy ją dowolnie edytować wpisując nowe napoje. Dużym plusem programu jest fakt, że określamy również przedział czasowy, w którym je piliśmy. Atutem aplikacji jest też możliwość określenia maksymalnej dawki alkoholu jaką możemy spożyć dziennie oraz ustalenia łącznych kosztów, jakie przeznaczyliśmy na trunki. AlcoDroid nie posiada polskiej wersji językowej.


Alcohol Permille Calculator

Alcohol Permille Calculator to kolejna obcojęzyczna aplikacja. Mimo ciekawego wyglądu jej funkcje są bardzo ograniczone. Program do określenia stężenia naszego alkoholu we krwi wymaga podania wagi, ilość procentów (jakie znajdowały się w wypitym alkoholu), ile litrów go było oraz jak dużo czasu minęło od jego wypicia. Niestety nie mamy możliwości dokładnego sprecyzowania czasu jego spożywania, zaś darmowa wersja jest uboższa o opcję wyboru kilku różnych typów trunków podczas jednego badania (chyba, że pijecie napoje o stałej liczbie promili).


Alcohol Test

Alcohol Test to ciekawa propozycja ze względu na udostępnione przez twórców dodatkowe opcje, dlatego recenzję ropocznę od ich przedstawienia. Po pierwsze program umożliwia ustalenie maksymalnego limitu promili jakie możemy posiadać, jeśli chcemy prowadzić samochód (aplikacja posiada bazę państw z odpowiednimi danymi). Po drugie możemy wpisać numer telefonu do przyjaciela i treść wiadomości, jaka ma zostać do niego wysłana (jeżeli będziemy hmm… lekko niedysponowani ;)). Po trzecie, a zarazem po czwarte mamy możliwość wpisania numeru telefonu po taksówkę oraz do szpitala (tego ostatniego nie życzę nikomu). Dodatkowo, jeśli mamy włączony GPS w telefonie, program może pomóc nam odnaleźć się i wskazać, gdzie w tej chwili się znajdujemy oraz jeśli chcemy sprawdzić nasz stopień trzeźwości, możemy zagrać w prostą grę, w której musimy wykazać się refleksem. Wracając jednak do głównej funkcjonalności programu, czyli badania stężenia alkoholu we krwi – Alcohol Test umożliwia wybranie rodzaju wypitego alkoholu (piwo, wino etc.) oraz wpisanie ilości zawartych w nim procentów, liczbę mililitrów jaka zawierała się w jednej sztuce i ile tych sztuk było. Aplikacja pozwala wybrać do trzech różnych rodzajów trunków na raz. Plusem Alcohol Test jest to, że podaje czas, po którym będziemy trzeźwi.


Alcomat

Alcomat to dzieło naszych zachodnich sąsiadów. Osoby znające choć podstawy języka niemieckego dadzą sobie radę z jego obsługą. Na początku pracy z programem musimy ustalić swoje dane personalne – płeć, wiek, wagę oraz wzrost, a następnie dodać jaki alkohol został przez nas wypity. Baza programu z dostępnymi już rodzajami trunków jest imponująca, ale zawsze może okazać się niewystarczająca, dlatego każdy może dodać za pomocą kreatora dodatkowe napoje. Niestety twórcy programu nie wzięli pod uwagę faktu czy pijąc byliśmy najedzeni, czy też nie.


Alkomat

Bardzo ciekawa propozycja… Ale raczej dla zabawy niż dla konkretnych danych. Program umożliwia dmuchanie w wyjście mikrofonowe, a następnie wyliczy stężenie alkoholu we krwi. Oczywiście nie jest to możliwe, ponieważ telefon nie posiada odpowiednich sensorów do tego rodzaju badania. Mimo to o aplikacji wspominam, aby ktoś w trakcie upojenia alkoholowego nie ściągnął jej, biorąc otrzymany rezultat za prawdziwy (choć na 10 prób program wskazywał zawsze wynik > 0,5 promila).


Alkomat

Alkomat jest już dość popularną i chętnie pobieraną aplikacją w Polsce. Program umożliwia określenie wagi, płci, ustalenie czy było się najedzonym podczas picia oraz wybranie godziny rozpoczęcia i zakończenia spożywania alkoholu. Następnie prosi o podanie rodzaju i ilości wypitych trunków. Aplikacja ma przyjemny i intuicyjny wygląd – wyniki wyświetla w formie wykresu oraz podstawowych danych, w których pokazuje wyniki aktualne, maksymalne i czas, w którym osiągniemy dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi. Dużym plusem, o którym zapomniałem wspomnieć, jest polska wersja językowa, co w stanie nietrzeźwości jest raczej pomocne. Niestety wynik uzyskany przez program był dużo niższy od tego, który wskazał prawdziwy alkomat.


Blood Alcohol Calculator

Blood Alcohol Calculator umożliwia ustalenie stężenia alkoholu we krwi na podstawie takich danych jak waga i płeć. Program pozwala na określenie rodzajów i ilości spożytych trunków oraz czasu ich konsumpcji. Aplikacja podaje stężenie alkoholu we krwi oraz czas przez jaki nie możemy zasiąść za kółko. BAC udostępnia również podgląd graficzny, na którym to przedstawiany jest godzinowy rozkład alkoholu we krwi oraz godzina, w której będziemy trzeźwi. Dodatkowo możemy wyświetlić historię przeprowadzonych badań. Program komunikuje się z nami w języku angielskim.


BAC Calc

BAC Calc to niewielka aplikacja, która umożliwia podanie wagi ciała (dostępna jest tylko lista z przykładowymi wagami, także nie mamy możliwości określić jej precyzyjnie), liczby drinków i ilości godzin jakie upłynęły od ostatniego drinka oraz naszą płeć. Niestety nie możemy określić ilu procentowy alkohol piliśmy oraz wielu innych niezbędnych danych potrzebnych do oszacowania promili w naszym organizmie. Jest to też widoczne w wynikach. Nie polecam.


Kalkulator alkoholu

Alcohol Calculator to druga aplikacja w tym zestawieniu, która komunikuje się z nami w języku polskim. Po jej uruchomieniu musimy zatwierdzić ostrzeżenie, że wyniki prezentowane przez program są jedynie podglądowe (co jest notabene bardzo dobrym pomysłem). Następnie zostajemy przekierowani do edycji własnego profilu, w którym podajemy płeć, wagę, wzrost, prędkość metabolizmu oraz ustalamy czy przed spożyciem alkoholu jedliśmy posiłek. Później dodajemy wypity alkohol (najlepiej poprzez krótki kreator, w którym określamy rodzaj, objętość, ilość procentów oraz długość picia i czas, w którym zaczęliśmy go spożywać). Dodatkowo program podaje informację o godzinie, po której możemy siąść za kółko i po której będziemy zupełnie trzeźwi. Alcohol Calculator jest przyjemny w obsłudze i intuicyjny. Szkoda, że nie generuje wykresu, na którym dokładniej moglibyśmy analizować proces rozkładu alkoholu we krwi.


Smart Breathalyzer

Po uruchomieniu od razu zauważamy, że aplikacja nie będzie nam pomagać w naszym ojczystym języku. Może to i lepiej, ponieważ nie posiada ona żadnych wartości. Jest to kolejny produkt służący do zabawy, a nie do uzyskania wymiernych wyników. Smart Breathalyzer każe przez 5 sekund dmuchać w wyjście mikrofonowe w telefonie, a następnie wyświetla losowy, zabawny tekst na temat naszego stanu. Co prawda podczas dmuchnięcia obrazuje natężenie dźwięku (czego nie można powiedzieć o wcześniej prezentowanym Alkomacie) i jeżeli jest ono za niskie, każe powtórzyć test. Użyteczność Smart Breathalyzer jest żadna, chyba że chcemy poczytać zabawne teksty w towarzystwie. Program prezentuję, ponieważ dość często pojawia się w dziale „podobne aplikacje” przy innych alkomatach i łatwo możecie na niego trafić, a jeśli poszukujecie normalnego alkomatu to szkoda tracić transfer na jego pobranie.


Tabelki porównawcze


Poniżej prezentuję tabelki porównawcze, o których wspomniałem we wstępie do artykułu. Pierwsza tabelka przedstawia porównanie niezbędnych danych wymaganych przez testowane aplikacje.

Legenda:

kolor czerwony – program nie prosi o podanie tych danych, kolor żołty – program prosi częściowo o podanie tych danych, kolor zielony – program wymaga tych danych do określenia stężenia alkoholu we krwi.

Przeprowadziłem również badanie alkomatem. Chciałem dzięki temu skonfrontować wyniki otrzymane przez aplikacje z prawdziwym urządzeniem i w następstwie tego sprawdzić ich użyteczność. Żeby wyniki były w miarę wygodne przeprowadziłem test na dwóch osobach:

Osoba 1: 21 lat, mężczyzna*, 70 kg wagi, 185 cm wzrostu, stan żołądką – pełny, metabolizm – szybki.

Osoba 2: 21 lat, mężczyzna*, 78 kg wagi, 180 cm wzrostu, stan żołądka – pełny, metabolizm – normalny.

Spożyty alkohol to 1 litr 6% piwa na osobę. Godzina rozpoczęcia picia to 18.22, zaś zakończenia 20.10. Badanie rozpoczęliśmy o 20.22.

Wyniki uzyskane przez aplikacje są do siebie zbliżone (co zapewne wiąże się z wykorzystaniem podobnych algorytmów), jednak różnią się od rezultatu uzyskanego przez alkomat (w niektórych przypadkach nawet o 0,3 promila co jest jednak za dużą rozbieżnością, aby móc ją zaakceptować). Za jedyny pozytywny element tego zestawienia można podać sytuację, w której program wskazuje wynik wyższy od alkomatu (dzięki temu pijana osoba na pewno nie siądzie za szybko za kierownicę).

*Niestety żadna z kobiet nie chciała podać swojej wagi :(.


Podsumowanie


Każdy użytkownik musi zdawać sobie sprawę, że korzystanie z wirtualnego alkomatu nigdy nie przekaże nam dokładnych informacji na temat stężenia alkoholu w naszej krwi. Informacje mogą być jedynie podglądowe, dlatego najważniejszy jest zawsze rozsądek. Należy pamiętać, że po alkoholu nigdy nie powinniśmy prowadzić samochodu, a jeżdżenie „na kacu” może być równie niebezpieczne jak i bezpośrednio po piciu. W swoim przeglądzie pominąłem jedną z aplikacji, która pojawiła się w jednym z odcinków WPGiA (link). Na koniec chciałbym podziękować Maciejowi Głąb i Michałowi Zakościelnemu za pomoc przy tworzeniu tego przeglądu.

Motyw