francja

Google Maps, darmowy program do nawigacji GPS na smartfony z Androidem, znalazł się właśnie w centrum uwagi mediów. Francuski sąd wydał wyrok skazujący Google na zapłacenie pół miliona euro grzywny. Powód? Aplikacja jest… bezpłatna.

Mapy od Google są, jakie są. Czasem nieaktualne (zwłaszcza w naszym kraju), niekiedy potrafią się zaciąć, ale mimo wszystko stanowią pełnowartościową, całkowicie darmową nawigację. Niestety, nie każdemu się to podoba – francuska firma kartograficzna Bottin Cartographes podała Google do sądu, obwiniając korporację o nieuczciwą strategię marketingową.  

Francuzi stwierdzili, że autorzy Google Maps tworzą niezdrową konkurencję, nie pobierając żadnych opłat za jego użytkowanie. Co ciekawe, sąd przychylił się do wniosku i nałożył na Google karę 500 tysięcy euro grzywny, werdykt uzasadniając zbyt dużą przewagą firmy na rynku programów nawigacyjnych. Jest to jedyny wyrok skazujący w związku z tą aplikacją – amerykańska korporacja nigdy wcześniej nie była pozwana z jej powodu. Google już zapowiedziało odwołanie się od decyzji.

O ile jest w pełni zrozumiałe to, że firma tworząca oprogramowanie kartograficzne chce pozwać swojego konkurenta do sądu, to jednak czy obciążanie Google karą za to, że udostępnia za darmo naprawdę dobrą aplikację nie stanowi przekroczenia pewnej granicy? A jaka jest Wasza opinia na ten temat?

źródło: androidandme.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Krzysztof Podlaszewski

Moje zainteresowania skupiają się głównie wokół gier wideo, komputerów i ogólnie nowych technologii. Interesuję się również fotografią. Moją pasją i ulubionym sportem jest snowboarding.