weekendowa2

Witam w kolejne odsłonie Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji. Jest to mój debiutancki artykuł w tym cyklu także proszę o wyrozumiałość i konstruktywne komentarze. Przygotowałem dla was po 5 gier i aplikacji. Moim zdaniem wszystkie pozycje zasługują na uwagę i miejsce w waszym smartfonie.  Mam nadzieję, że propozycje przypadną wam do gustu i każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam do lektury!


 jelly _1_

Jelly Defense – ok 10 zł

Jelly Defense zasługuje na uwagę, co najmniej z kilu powodów. Po pierwsze jest to produkcja rodzimego studia Infinite Dreams. Po drugie gra oferuje bardzo dużo pod każdym względem ocenienia. Po trzecie jest to już utytułowany hit na konkurencyjnej platformie ios, także chyba zasługuje na danie mu szansy.

To, co odróżnia tą grę już na samym początku to świetna fabuła sprawiająca, że wrażenie profesjonalnego wykonania potęguje się z każdą minutą. Światem, po jakim się poruszamy jest planeta-dinozaur o nazwie Diploglob a naszymi bohaterami kolorowe żelki. Te sympatyczne stworki żyły sobie spokojnie uprawiając niezbędne im do przeżycia zielone kryształy aż do pewnego dnia, kiedy zostały zaatakowane.

jelly _2_
Bliżej niezidentyfikowani przybysze tak zapragnęli zielonych kryształów należących do kolorowych żelków, że te muszą zmobilizować wszystkie siły w obronę swojej planety. I właśnie w tym ma im pomóc gracz, czyli my.

 jelly _3_

Grafika to najmocniejszy punkt tej produkcji. Jest po prostu piękna. Zarówno pojedyncze animacje jak i cała oprawa zostały zaprojektowane z najwyższą starannością i dbałością o detale. Wykreowany świat żelków to wspaniały kontrast pomiędzy różnorodnością kolorów a odcieniami szarości poszczególnych plansz.

Muzyka to druga po grafice zaleta Jelly Defense. Jest bardzo klimatyczna i miła dla ucha, nie męczy i nie nudzi. Jeśli ktoś dysponuje lepszym słuchem to zapewne wychwyci polskie słowa, co raz powtarzające się w rytm muzyki. Wszystko tworzy bardzo sympatyczny i specyficzny klimat sprawiający, że, o Jelly Defense trudno zapomnieć.

jelly _4_

Arsenał militarny, jakim dysponują kolorowe żelki prezentuje się bardzo bogato. Do naszej dyspozycji oddano ok 10 różnych żelowych wieżyczek strzelających, które poznajemy wraz z postępami w grze. Z pomocą przychodzą także tzw. drzewa wiedzy, które pozwalają nam udoskonalać arsenał już poznany.

Kampania liczy sobie 20 plansz, na których naszym zadaniem jest odparcie 20 fal ataków w każdej. Kolejne etapy wieńczone są zmasowanymi atakami w końcowych falach oraz szarżą samego głównego bossa. Trzeba przyznać, że Jelly Defense nie należy do gatunku gier łatwych i przejście kolejnych etapów wiąże się z duża ilością kombinowania i sprytu.

jelly _5_ 
 
Warto zaznaczyć, że producenci ciągle wspierają swoją flagową produkcję, dzięki czemu okresowo można liczyć na aktualizacje.


biedronka _3_

Beyond Ynth demo – darmowe
Beyond Ynt pełna wersja –  ok 13 zł


Beyond Ynth to sympatyczna gra, w której wcielamy się w małą, sprytną biedronkę. Obecnie w markecie dostępne są dwie wersje gry. Pierwsza to darmowe demo zawierające 5 zimowych leweli. Druga to już pełna wersja zawierająca 80 różnorakich plansz. Naszym zadaniem jest przeprowadzić biedronkę z punktu A do punktu B całą i zdrową, co jak się zaraz dowiecie nie należy do łatwych zdań.


Na początku gry profesjonalny lektor wraz z ciekawymi i bardo dopracowanymi graficznie rysunkami opowiada nam historię naszego bohatera/ki- sympatycznej biedronki. Biedronka nazywa się Kribl a kraina, po której się porusza to Kingdom of Kriblonia. W uproszczeniu musimy przeprowadzić biedronkę przez masę skomplikowanych leweli, w których zbieramy specjalne diamenty światła, pierwotnie skradzione przez bandę czterech pająków ciemności. Przyznacie, że nieźle.

biedronka _1_
Sam gameplay jest niesamowity. Na pierwszy rzut oka powala wykonanie i jakość. Od samego początku widać, że gra zrobiona jest bardzo profesjonalnie i programiście zarwali niejedną noc dopracowując detale. Biedronką sterujemy za pomocą czterech przycisków lewo, prawo, skok w lewo i skok w prawo. Za pomocą swoich mocnych nóżek biedronka przenosi i przesuwa wszelkie przeszkody, jakie staną na jej drodze.

Na naszej drodze raz po raz znajdujemy dziwne pudełka w różnych kształtach. Naszym zadaniem jest wejść do nich i w skutek odpowiedniego ich przepchnięcia lub odwrócenia przemieścić się w nich. Być może brzmi to dość dziwnie, ale uwierzcie, że jest bardzo fajnie przemyślane. Dodatkową trudność stanowi fakt, że musimy uważać na warunki atmosferyczne panujące poza pudełkami. Gra toczy się w klimatach zarówno pustynnych jak i arktycznych. Skutkuje to tym, że nasza, dzielna biedronka może przebywać poza pudełkami zaledwie kilka sekund, po dłuższym czasie zamarza lub ulega spaleniu.

biedronka _2_
Gra nie należy do łatwych, kilkukrotnie już na początku kariery musiałem się zastanowić gdzie popełniłem błąd i dlaczego się zablokowałem. No właśnie, poza wspomnianymi czterema przyciskamy do naszej dyspozycji jest także oddalenie widoku oraz uwaga, przewijanie do tyłu. Przewijanie jest bardzo fajnie dopracowanym efektem pozwalającym cofnąć się o kilka lub kilkanaście sekund wstecz w celu poprawienia ruchu. Przy okazji tego manewru na ekranie następuje efekt przewijania starej taśmy.

biedronka _4_
Na koniec muszę zaznaczyć, że gra jest bardzo dopracowana pod względem muzycznym. W tle przygrywa miła dla ucha muzyka, której tony są adekwatne do tego, co dzieje się na ekranie.

Moim zdaniem pozycja obowiązkowa i warta 13 zł. A jeśli dla kogoś to za dużo to może sprawdzić się w darmowym demie i poczekać aż cena gry spanie.


  naval _1_

Naval Clash – darmowa

Naval Clash to nic innego jak przeniesienie papierowej gry w zatapianie statków, która zawsze odbywała się na ostatnich kartkach zeszytu do matematyki na ekrany urządzeń z Androidem. Przeniesienie to nastąpiło dość dosłownie, bo gra wygląda właśnie jak wspomniany rysunek na kartce papieru.

Do dyspozycji mamy kilka trybów rozgrywki. Zatapiamy statki należące do „naszego telefonu”, przeciwnika, z którym połączymy się przez Bluetooth lub wroga znalezionego poprzez tryb sieciowy- multiplayer. Myślę, że nie tylko dla mnie opcja gry przez Bluetooth to najmocniejszy punkt. Przecież nic nie sprawia większej przyjemności niż widok dramatu w oczach na żywo, kiedy tonie ostatni statek naszego znajomego.
naval _2_

Naval Clash posiada także tablicę najlepszych wyników oraz potrafi przenieść się na kartę SD, co pozwala zaoszczędzić miejsce na cierpiących na jego brak telefonach bez roota.

Efekty dźwiękowe występujące w grze to także mocna strona tej produkcji. Zarówno trafienie jak i pudło okraszone jest odpowiednim tonem. Dodatkowo do boju zagrzewa dobrze znana trąbka wojskowa.
naval _3_

Po raz kolejny okazało się, że grywalność, plus prostota i bardzo oryginalne, świetne wykonanie to gotowy przepis na sukces. Musicie zagrać w tę grę!


 sprinkle _4_

Sprinkle demo – darmowa
Sprinkle pełna wersja – ok 6 zł

Sprinkle to kolejna pozycja z gatunku must have. Gra ma wszystko, co cechuje najlepsze tytuły. Na jej sukces składa się świetny pomysł, dopracowana, ładna grafika, świetna fizyka oraz przyjemna muzyka grająca w tle.

Fabuła gry sprowadza nas do roli dzielnego strażaka, który jest operatorem tradycyjnego, drewnianego wozu strażackiego. Naszą misją jest uratowanie przed nadchodzącym pożarem mieszkańców okolicznych wiosek.
sprinkle _1_ 
sprinkle _2_ 
Gra polega na manipulowaniu wysokością oraz skierowaniem węża strażackiego w taki sposób, aby skutecznie ugaszać coraz to nowe pożary powodowane spadającymi meteorytami. Trudność polega na tym, że możemy to robić dzięki przewidywaniu kierunku poruszania się strumienia. Nasza skuteczność jest ograniczona przez liczne przeszkody oraz dostępne zasoby wodne.
sprinkle _3_ 
Sprinkle ma bardzo dopracowaną fizykę i grafikę. Woda zachowuje się w sposób dla niej charakterystyczny, co ułatwia przewidzenie kierunku jej opadu, bądź lotu. Dzięki oprawie audio wizualnej ratowanie wiosek naszych niebieskich przyjaciół jest czystą przyjemnością i polecam tą zabawę każdemu. 


 sliceit _3_

Slice It – darmowa

Zadaniem głównym jest przecinanie za pomocą rozmieszczanych linek figur pojawiających się na ekranie w taki sposób, aby powstawały równe części. Za każdym razem mamy podane ile linek możemy użyć i na ile części pociąć daną figurę. Gra strasznie wciąga. Jak to zwykle bywa pierwsze etapy były banalne, proste figury a’la kwadrat czy koło. W późniejszych miałem do czynienia z tworami bardziej przypominającymi nieregularne kształty puzzli niż znane figury geometryczne. Liczba dostępnych linek także ulega redukcji, co powoduje stopniowy wzrost poziomu trudności. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy zobaczyłem, że liny mogę rozstawiać także używając multitouch.
sliceit _1_ 
Duży plus nie tylko za grywalność i pomysł, ale także za samo wykonanie. Podczas rozgrywki towarzyszy nam w tle przyjemna, miła dla ucha muzyka a grafika jest bardzo oryginalna. Trzyma się ona klimatów rysunkowych, a dźwięki ołówka poruszającego się po chropowatej kartce papieru dodają animuszu.
sliceit _2_ 
Co będzie dalej zobaczymy, na razie walczę z kolejnymi etapami. Denerwująca w grze jest liczba reklam. Pojawiają się przy każdym przejściu na kolejny lewel oraz stale na dole ekranu.

Slice It to pozycja godna pewnego polecenia. Osobiście gra trafiła w mój gust. Uwielbiam aplikacje, które zmuszają mnie do wysiłku intelektualnego połączonego z dobrą zabawą i przyjemną muzyką w tle.
sliceit


pixl 

Pixlr-o-matic – darmowa

Piclr-o-matic to kolejny program, który pozwala na wnikliwą edycje wykonanych przez nasz telefon fotografii. Co zatem wyróżnia go od pozostałych aplikacji tego typu? Mnogość opcji oraz wykonanie. Po wyborze zdjęcia, które chcemy poddać tuningowi ukazują nam się na dolnej belce trzy etapy edycji zdjęć.
pixl _1_ 

Pierwszym jest wybór, że tak powiem efektu głównego, który modyfikuje obraz całościowo. Do wyboru jest wiele filtrów, na tym etapie naliczyłem ich 26. Drugim etapem jest mówiąc kolokwialnie efekt dodatkowy. Dzięki niemu możemy dodać naszej fotografii oryginalności za pomocą specyficznego dodatku. Do wyboru kolejne 29 filtrów. Ostatnim, trzecim punktem edycji jest wybór obramowania obrazka. Tutaj także programiści popisali się dużą kreatywnością i jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co wyboru kolejne 32 ramki.
pixl _2_ 
pixl _3_ 
Na koniec Piclr-o-matic umożliwia za pomocą kilku „tapnięć” umieścić nasze dzieło na ulubionym portalu społecznościowym, lub dodać je, jako ikonę istniejącego już kontaktu. Zanim to jednak nastąpi pozwala nam na wybór wielkości zdjęcia.  Gorąco polecam ten nieprzeładowany niepotrzebnymi opcjami programik. 
pixl _4_ 


 wordpress _1_

WordPress
 – darmowy

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform zarządzania treścią na świecie. „Stoją” na niej miliony stron internetowych i blogów. Dla tak popularnego narzędzia musiała powstać dedykowana aplikacja.

Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się prosty, przejrzysty wygląd menu. Na górnej belce mieszczą się cztery przyciski: komentarze, wpisy, strony oraz statystyki. Po dodatkowym zalogowaniu do statystyk możemy podejrzeć jak wygląda obecnie odwiedzalność naszej strony. Warunek jest jeden strona musi być postawiona na domenie wordpress.com, a z doświadczenia wiem, że rzadko tak jest w praktyce. 
wordpress _1_
wordpress _2_

WordPress na Androida ma czystą, czytelną i schludną szatę graficzną, umożliwia wszystko to, co niezbędne:

 • dodawanie nowych wpisów
 • edytowanie treści bloga/strony
 • dodawanie materiałów multimedialnych (świeżo, co zrobionej fotki)
 • edytowanie komentarzy

wordpress _3_


zombie _2_

Zombie Booth – darmowa

Zombie Booth to genialna aplikacja do przeróbki naszego wyglądu. W bardzo łatwy sposób możemy sprawdzić jak byśmy wyglądali gdybyśmy grali w ostatniej części Resident Evil.

Po uruchomieniu aplikacji musimy wybrać czy decydujemy się na edycję już wykonanej fotografii czy też obiekt naszych zainteresowań siedzi koło nas i zaraz zrobimy mu świeże zdjęcie. Po wyborze bazy do zmian i kilku „tapnięciach” następuje kilka sekund namysłu ze strony smartfona i efekt gotowy. 
zombie _3_
To, co wyróżnia Zobie Booth na tle innych aplikacji tego typu to to, że nie zmienia on zdjęcia człowieka na zdjęcie zombie. On dokonuje modyfikacji zdjęcia człowieka na poczet animacji zombie. Jak to wygląda w praktyce musicie się przekonać na własnej skórze. Uprzedzę, że efekt zapiera dech w piersiach a aplikacja robi furorę na imprezach. 

zombie _4_
Efektowna animacja w połączeniu z dodatkami dźwiękowymi powodują, że użytkownicy o słabszych nerwach nie powinni jej używać. Po nacieszeniu się dostatecznie efektami, w łatwy sposób możemy przesłać je na maila znajomego lub tablicę Facebooka. Co zasługuje na uwagę to fakt, że w przypadku opcji mailowej wysłaniu ulega cała animacja a nie tylko zrzut ekranu.

Zombie Booth to absolutny must have, zobaczycie ile sprawi wam radości w towarzystwie. 


 ninesky _1_

Przeglądarka Ninesky – darmowa

Cieszy fakt, że konkurencja na rynku przeglądarek mobilnych ciągle rośnie. Obecnie prym wiedzie Opera, której wyszukiwarka należy do jednej z najlepszych z dostępnych. Z niecierpliwością czekamy na bardziej dopracowanego Firefoxa oraz Chrome’a.

W oczekiwaniu na kolejnych graczy warto wypróbować Nineskly. Ta mobilna przeglądarka oceniana jest bardzo wysoko. Przez niektórych użytkowników nawet wyżej niż wspomniana wcześniej Opera. 

ninesky _1_ 
Do jej zalet zaliczyć należy fakt, że obsługuje ona HTML5 oraz Flash, (który zresztą ma być konsekwentnie wycofywany z androida). Ponadto przeglądarka posiada wiele udogodnień i funkcji, oto niektóre z nich:

 • ostrzeżenia przed szkodliwymi witrynami i plikami
 • wbudowana, łatwo dostępna wyszukiwarka Google
 • tryb pełnoekranowy, karty, okna
 • zakładki, historia
 • download manager
 • szybkie dostosowywanie wyglądu strony do urządzeń mobilnych
 • wielojęzyczność

ninesky _2_
Silnik, na jakim oparta jest przeglądarka to Webkit, wadą może być brak obsługiwana gestów. Podczas jej testowania mimo zapewnień o odtwarzaniu flash trafiałem na strony, na których miała ona z tym problem. Niektóre witryny nie wykrywały smartfona, jako urządzenia mobilnego, co skutkowało wyświetlaniem „ciężkiej” strony zamiast wersji mobilnej. 
ninesky _3_

Ninesky jest ciekawą alternatywą dla popularnej Opery. Kwestię ostatecznej oceny pozostawiam wam. Jak wiadomo każdy lubi, co innego i jego wybór determinowany jest przez osobistą wygodne i własne pobudki. Jedno jest pewne, Ninesky jest przeglądarką godną polecenie a liczne pozytywne opinie w komentarzach na pewno nie wzięły się z powietrza. 


 tablice _1_

Tablice rejestracyjne – darmowa

Ile razy zdarzyło Ci się, że nie wiedziałeś skąd pochodzi samochód, który właśnie zajechał Ci drogę? Ile razy przeszkodziło Ci to w tym, aby znienawidzić wszystkich mieszkańców tej wsi/miasta/województwa czy też kraju? Ile razy odebrano Ci przyjemność fałszywego przypięcia etykiety nie umiejętności jazdy do kierowców z danego regionu? Już nigdy nie spotka Cię to rozczarowanie. Dzięki „tablicom rejestracyjnym”.
tablice _2_
 

Ta prosta aplikacja to kompendium wiedzy o pochodzeniu samochodu. Jak wszyscy wiemy zwykle w numerach czy też literach znajdujących się w rejestracji danego pojazdu kryje się informacja o jego pochodzeniu. Program „Tablice rejestracyjne” pokazuje nam, z jakiego regionu pochodzi dany samochód.

Prosty widok programu umożliwia nam wybranie kraju pochodzenia pojazdu ( do wyboru aż kilkanaście), a także początku rejestracji. Kiedy już sprytnie rozszyfrujemy region geograficzny możemy także za pomocą mapki podobnej do tej wujka Google sprawdzić gdzie leży dana miejscowość.

Program ma wszystko, co mieć powinien, no może poza możliwością przeniesienia go na kartę SD, ale to przypadłość wielu producentów. Być może uznali oni, że skoro ktoś dysponuje tak wrodzoną ochotą do inwigilacji, to jego smartfon już dawno jest zrootowany. Swoją drogą myślę, że nie jest to bardzo głupie założenie.
tablice _3_

Nie mniej jednak „Tablice rejestracyjne” należy potraktować, jako ciekawostkę, którą warto mieć gdzieś tam w telefonie. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś zajedzie nam drogę dając powód do nowych generalizacji.


To już wszystko na dziś. Mam nadzieję że przynajmniej kilka z sugeowanych dziś pozycji przypadło wam do gustu i na stałe zagości w wasych urządzeniach. Tradycyjnie zachęcam do przesyłania propozycji na adres redakcji. Na kolejny przegąd ciekawych gier i aplikacji zapraszam już za tydzień. Do zobaczenia!

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Robert Stolarczyk