desktopsms

Clockworkmod, twórca jednych z najpopularniejszych narzędzi dla modderów – Custom Recovery – oraz aplikacji ROM Manager, zajął się nowym, bardzo interesującym projektem – DesktopSMS.

Aplikacja pozwala na zarządzanie naszymi SMS-ami z tabletu lub komputera, ale w bardzo wyjątkowy sposób. Do komunikacji między urządzeniami nie jest wykorzystywana wspólna sieć WiFi albo Bluetooth, ale chmura Google, a dokładniej – serwery Push. Jeszcze ciekawsze jest to, że na komputerze nie potrzebujemy żadnej dodatkowej aplikacji, ani nawet wtyczki do przeglądarki – wystarczy tylko konto Gmail i/lub nasz ulubiony komunikator internetowy.

Po zainstalowaniu DekstopSMS na smartfonie czeka nas tylko krótka konfiguracja sprowadzająca się do udzielenia aplikacji uprawnień do korzystania z naszego konta Google, oraz ewentualnym wybraniu dodatkowych komunikatorów, którymi będziemy chcieli obsługiwać wiadomości.

desktopsms_2

Po tej krótkiej procedurze instalacyjnej możemy już korzystać z systemu, który działa w następujący sposób – wszelkie wiadomości SMS, które odbierze nasz smartfon pojawiają się od razu w naszej skrzynce jako nowe maile oraz, dodatkowo jako wiadomości w wybranych komunikatorach internetowych! Odpowiadając na wiadomość w Gmailu lub w komunikatorze (w moim wypadku jest to Talk) wpisany tekst jest natychmiast przesyłany do naszego urządzenia, które następnie wysyła go jako SMS. I tak, w jednym wątku możemy kontynuować rozmowę.

Jeśli chcemy wysłać SMS do nowego odbiorcy oczywiście też jest to możliwe. Należy po prostu napisać wiadomość w komunikatorze (lub wysłać mail) na adres [email protected]. Numer musi zawierać kierunkowy kraju, ale bez znaku „+”, to znaczy dla polskich numerów początkiem będzie 48.

desktopsms_3

Największymi zaletami aplikacji są: Push i prostota. Nie występuje tu synchronizacja, wiadomości są przesyłane dalej w czasie rzeczywistym. Możliwość wykorzystania kilku rodzajów komunikatorów, w tym googlowego Talka, a także Gmaila uniezależnia system od konkretnej platformy – wszystko działa równie dobrze na Linuxie, Macu, Windowsie i tabletach. Oczywiście możemy dla wygody zrezygnować z powiadomień mailem i pozostawić tylko synchronizację z komunikatorem.

desktopsms_4

DesktopSMS jest obecnie w fazie beta, można bezpłatnie pobrać ją z Android Marketu. Z zauważonych błędów najbardziej denerwującym jest wyłączane się aplikacji gdy nadchodzi połączenie głosowe – należy po zakończeniu rozmowy uruchomić ją ponownie Opisywany wcześniej błąd został usunięty w aktualizacji, która pojawiła się godzinę po publikacji tego tekstu. Jeśli zauważycie jakieś inne – dajcie znać autorowi, wspomoże to rozwój tego ciekawego programu. 

AKTUALIZACJA: By rozwiać wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w komentarzach – domena appspotmail.com należy do Google. Adresów z tą domeną używają aplikacje zewnętrzne, by przesyłać wiadomości (także jako „push”) z użyciem właśnie serwerów Google.

źródło: market.android.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Gryc