ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [19.06.11]

Autor: Michał Brzeziński Kategoria: Aplikacje
Weekendowa2

Witamy w kolejnym zestawieniu gier i aplikacji. Nadchodzą wakacje, więc postanowiliśmy postawić na rozrywkę, chociaż oczywiście nie zabraknie paru ciekawych programów. Znajdziecie również dwie gry dla Tegry 2 – specjalnie dla posiadaczy dwurdzeniowców, pozostali mogą skorzystać z Chainfire3D. Każdy będzie usatyfakcjonowany, także zapraszamy do dalszego czytania.


gof2_header

1. Galaxy On Fire 2 THD – darmowa

Galaxy On Fire 2 THD to najnowszy tytuł dedykowany dla urządzeń wyposażonych w układ NVidia Tegra 2. Użytkownik otrzymuje darmowy dostęp do jednej galaktyki, za dostęp do reszty (ponad 20 układów) trzeba wykonać wpłatę wewnątrz aplikacji. Istnieje również wersja dla Xperii Play, lecz należy za nią zapłacić ponad 30 zł.

W tej grze śledzimy losy kapitana statku kosmicznego przemierzającego galaktykę, który dziwnym zbiegiem okoliczności przenosi się w czasie i przestrzeni. Naszym zadaniem jest rozwiązanie jego zagadki i wypełnienie poczynionych zobowiązań.

Poruszamy się różnymi maszynami, które możemy modyfikować i poszerzać ich możliwości. Podczas naszej podróży będziemy mieli okazję odejść od głównego wątku i wypełnić różnej maści zadania poboczne, dzięki którym otrzymamy fundusze na rozwój statku kosmicznego.

GoF2 THD oferuje świetną grafikę, która naprawdę cieszy oczy. Towarzysząca nam muzyka jest nastrojowa i wpisuje się w konwencję gry. Całość działa płynnie i potrafi przykuć do urządzenia na jakiś czas. Dodatkową zaletą jest to, że wszelkie napisy podczas rozgrywki zostały spolszczone (choć nie obyło się bez wpadek językowych).

 • Wymaga Androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 3,9M
gof2thd
gof2thd1
gof2thd2

iRunner_1

2. iRunner – darmowa

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy „namnożyło się” w Android Markecie wiele aplikacji czy gier i dzisiaj naprawdę trudno znaleźć perełki, które świecą jasnym blaskiem. Czy iRunner jest perełką czy też słabą kopią innego tytułu? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Mechanika rozgrywki w iRunner nie jest szczególnie nowa, nasz bohater cały czas porusza się w prawo, my natomiast musimy omijać przeszkody przyszykowane przez twórców. Tydzień temu recenzowałem podobną pozycję Steller Ecscape, która wymagała szlifów i usprawnień iRunner jest pod tym względem lepiej dopracowany, ale także mniej złożony. Przede wszystkim mamy możliwość wykonania skoku (pojedynczego i podwójnego) oraz  ślizgu, ( w grze Steller Escape mogliśmy wykonać 5 różnych akcji) przez co gra wydaje się łatwiejsza i przystępniejsza dla młodszego odbiorcy niż konkurent. Prócz dotarcia do końca planszy, studio DroidHen postawiło przed nami inne zadania, które musimy wykonać, by zakończyć misję powodzenia między innymi zebrać określoną ilość bateryjek czy ukończyć poziom zbierając odpowiednią liczbę power upów.  Graficznie gra prezentuje się ładnie i nie można się do niczego przyczepić. Twórcom jedynie można zarzucić małą różnorodność otoczenia, zmieniamy je jedynie co kilka misji i polega ono jedynie na zmianie tekstur bo sama konstrukcja poziomów jest niemal identyczna. Prócz standardowej kampanii mamy możliwość zagrania w dwa tryby – challenge i quick play. Pierwszy polega na przetrwaniu jak najdłużej i zdobywaniu punktów, które później porównujemy w rankingach, drugi to natomiast pojedyncze misje w których mamy dodatkowe wyzwania.

Reasumując, osobiście iRunner bardziej mi się spodobał niż Stellar Escape, przede wszystkim gra studia DroidHen jest bardziej dopracowana i ciekawiej zaprezentowana niż konkurent i co najważniejsze jest zupełnie za darmo, dzięki czemu każdy może sobie ją przetestować w domowym zaciszu.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 6.2M
iRunner_2
iRunner_3

x1main

3. X Construction – około 3,98 zł lub darmowa wersja Lite

Z tą grą większość osób zapewne spotkała się na komputerach. Gra polega na zbudowaniu mostu z ograniczonej ilości elementów, który wytrzyma przejazd pociągu. Na planszy znajduje się ścieżka przerwana przepaścią oraz jasne punkty, będące podporami. Most budujemy zaczynając od podpór. Nanosimy na planszę kolejne elementy i łączymy je tak, aby konstrukcja się nie zawaliła. Następnie sprawdzamy wytrzymałość konstrukcji, przepuszczając przez nią pociąg. Jeśli konstrukcja wytrzyma ciężar, wygrywamy planszę.

Sterowanie grą jest nieco utrudnione. Czasami nie wiadomo czy połączyliśmy te elementy, które chcieliśmy połączyć – zasłaniamy sobie widok palcem. Pewnym ułatwieniem jest to, że podczas przeciągania elementu pojawia się wokół niego kółko – gdy jest czerwone, wiadomo, że element nie może być ustawiony w takie pozycji. Jeśli jest żółte, element może być postawiony, ale nie zahacza o żaden inny element. Zielone kółko oznacza, że element łączy się z kolejnym.

W grze możemy ustawić m.in. tryb wyświetlania oraz kolorowanie na czerwono nadmiernie obciążonych elementów. Wersja płatna gry, oprócz podstawowej funkcjonalności eliminuje reklamy oraz zawiera więcej plansz oraz rozróżnia materiały – dzięki temu możemy budować lepsze konstrukcje.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1.9M
x2
x3
x4

t1main

4. Tangram Moment – darmowa

Tangram Moment to androidowa adaptacja chińskiej gry, która ma już ponad 3000 lat! Tak naprawdę tangram to nazwa kwadratu odpowiednio rozciętego na 7 części. Plansza zawiera te części oraz kontur. Naszym zadaniem jest ułożenie części tangramu tak, aby idealnie pokrywał kontur. Części tangramu nie mogą na siebie nachodzić, można je natomiast obracać na drugą stronę oraz dookoła. Do wyboru mamy ponad 450 plansz, pogrupowanych według kategorii. Jedynym ustawieniem jest tutaj wybór jednego z trzech tematów kolorystycznych.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 810k
t2
t3
t4

b1main

5. Bubble Blast 2 – darmowa

Kolejna świetna, nieskomplikowana, pożerająca czas gra. Bubble Blast 2 polega na „rozbijaniu” bąbelków poprzez tapnięcie na nich i inicjowaniu reakcji łańcuchowej tak, aby z planszy zniknęły wszystkie bąbelki. Bąble mają różne kolory, które warunkują ich zachowanie. Każdy czerwony bąbel po trafieniu, sam strzela w cztery strony i znika. Bąbel każdego innego koloru musi zostać trafiony odpowiednią ilość razy, aż w końcu stanie się czerwony

Gra ma dwa tryby. Pierwszy, „logiczny”, polega na zbicie wszystkich bąbelków ograniczoną liczbą tapnięć. Pierwsze plansze są bardzo proste, ponieważ wprowadzają nas w mechanizm gry, ale nad następnymi trzeba intensywniej pomyśleć. W drugim trybie, „arcade’owym” trybie, mamy dużo więcej tapnięć do dyspozycji. Jednak im mniej ich zużyjemy, tym więcej punktów dostaniemy. Swój wynik możemy od razu wysłać na internetowy ranking, aby porównać się z innymi graczami.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 4,9M
b2
b3

a1main

6. Andro Daft – darmowa

Aplikacja-ciekawostka, spodoba się przede wszystkim maniakalnym fanom duetu DaftPunk. Kojarzycie piosenkę „Harder, Better, Faster, Stronger”? Teraz sami możecie ją sobie… zagrać? zaśpiewać? stworzyć! Wystarczy, że włączycie podkład i w dobrym momencie tapniecie odpowiedni przycisk. Aktualnie aplikacja pozwala na zagranie piosenek:

 • Harder, Better
 • Technologic
 • Television Rules The Nation
 • Around The World
 • One More Time
 • Derezzed

Aplikacja zawiera w sobie minigrę, tzw. Simon, w której musimy zapamiętać coraz to dłuższe ciągi fraz z piosenek, a potem odtwarzać je w odpowiedniej kolejności.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 4,1M
a2
a3

pinball_header

7. Pinball HD for Tegra – ok. 9 zł

Pinball HD to zdecydowanie najładniejszy z dostępnych w tej kategorii tytułów, do tego piekielnie grywalny. Zasady są proste – mamy do dyspozycji 3 piłki, a naszym zadaniem jest uzbieranie jak największej ilości punktów.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach – prezentowana w grze grafika stoi na najwyższym poziomie, każdy z 3 dostępnych stołów posiada unikalny klimat i jest przepięknie animowany. Wszystko to dzięki optymalizacji pod układ NVidia Tegra2, który gwarantuje dobrą jakość rozgrywki. Nasze wyniki zapisywane są na liście, którą możemy podzielić się z innymi użytkownikami na świecie.

Pinball HD potrafi przyciągnąć do urządzenia na długo, a jego cena nie należy do wygórowanych, warto więc polecić ten tytuł każdemu!

 • Wymaga Androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 44M
pinballhd
pinballhd1

Dots-n-Boxeslogo

8. Dots’n’Boxes – darmowa

Jest to prosta gierka logiczna przypominająca grę w kropki. Naszym zadaniem jest stawianie kresek na planszy, w taki sposób, aby być graczem zamykającym kwadrat. Gdy nam się to uda, w środku pojawia się ser, lub mysz (w zależności od tego „czym gramy”), a dany gracz dostaje dodatkowy ruch. Cała tajemnica kryje się w dobrym ułożeniu kresek na planszy, w taki sposób, aby przy jednej turze zamknąć jak najwięcej kwadratów.

Gra ma prostą grafikę, o której można tylko powiedzieć, że jest. Ustawić możemy jedynie wielkość planszy, poziom trudności i to czy „będziemy” serem, czy myszą. Dodatkowo tytuł ten oferuje tryb multiplayer na jednym telefonie i… to wszystko.

Na nudne lekcje całkiem fajne, na dłuższe sesje raczej się nie nadaje i nudzi po niedługim czasie. Warto zwrócić uwagę na Dots’n’Boxes tylko ze względu na multi i małe wymagania sprzętowe. Gra z komputerem jest nużąca i robi się zbyt prosta po kilku partiach.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 406k
DotsnBoxes

Fireball_1

9. Fireball – darmowa

To gra logiczno-zręcznościowa, gdzie naszym zadaniem jest przycinanie fragmentów powierzchni na których poruszają się ogniste kule. Moje pierwsze wrażenie, bo zetknięciu z Fireball  było takie, że gdzieś to już widziałem  i nie myliłem się. Podobna mechanika, jest zastosowana w Slice It, tylko tam „kroiliśmy” figury geometryczne na równe fragmenty.  Pierwszym poważnym zarzutem jest optymalizacja . Fireball, przy większej ilości ognistych kul gra potrafi nieźle zwolnić przez co rozgrywka staje się praktycznie nie możliwa. Po drugie nieraz reakcja na dotyk nie działała tak jak trzeba, była to pewnie także częściowa wina złej optymalizacji gry, ale zdarzało się np. nie przyciąć danego fragmentu chociaż nie było żadnych przeszkód czy kul, które mogłyby pozostać na odciętym fragmencie.  Twórcy niczym szczególnym nie zaskakują powielają dobre pomysły od swoich konkurentów między innymi przy „przeszkadzajkach” – elementy, które się nie da przeciąć.  Gra ładnie się prezentuje od strony graficznej, ale niczym szczególnym nie zachwyca.

Gra nie jest jakimkolwiek objawieniem, jest solidnie wykonaną produkcją, mającą swoje błędy, ale które szczególnie nie  przeszkadzają ( co do optymalizacji to zapewne w najbliższym czasie zostanie poprawiona). Dla tych, których Slice it wydaje się zbyt trudny mogą spokojnie zagrać – na pewno się nie zawiodą.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 8,2M
Fireball_2
Fireball_3

Burn1

10. Burn the rope – darmowa

Cel każdego poziomu jest prosty – spalić wszystkie liny. Zapalić ogień możemy tylko raz, a płomień zawsze porusza się do góry. Ale ‘góra’ jest bardzo względna, ponieważ gra korzysta z akcelerometru. Dlatego też, cała sztuczka polega na odpowiednim obracaniu telefonem tak, aby ogień nie zgasł przed wyczyszczeniem całego poziomu.

Brzmi łatwo, ale oczywiście tak nie jest. Szczerze mówiąc, na początku jest to jedna z trudniejszych gier, z którymi miałem do czynienia. Na szczęście, po dość ciężkim początku, po niedługim czasie nabiera się wprawy i odpowiedniego toku myślenia.

Na swojej drodze napotkamy przeróżne robactwo, które musimy wykorzystać do przejścia poziomu. Dla utrudnienia, mamy tylko jedną szansę na podpalenie liny, więc zanim to zrobimy, warto poświęcić chwilę na zaplanowanie ruchów.

W menu mamy możliwość wykupienia pełnej wersji (wewnętrzna płatność) za 2,5€ (ok. 10 zł). Odblokowuje ona dodatkowe poziomy – w wersji darmowej jest ich 48.

Burn the rope nie oferuje żadnych fajerwerków, ale grywalność stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to jedna z tych pozycji, które trzeba spróbować.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 14M
https://www.youtube.com/watch?v=ZCj9HorjsG8
Burn2
Burn3

shred

11. SHREDroid – darmowa

Wielu ludzi nawet nie jest świadomych ile informacji można przywrócić z ‘czystej’ karty (micro)SD. Gwoli ścisłości – usuwanie plików nie usuwa ich permanentnie. Żeby nie można było ich przywrócić, dokładnie ta sama przestrzeń na dysku musi być nadpisana. Robienie tego ręcznie jest co najmniej trudne, więc SHREDroid zaoszczędzi nam wiele nerwów.

Do wyboru mamy dwie opcje: czyszczenie wewnętrznej lub zewnętrznej pamięci. Aplikacja nie usuwa konkretnych plików, jedynie dba o to, aby usunięte dane były niemożliwe do przywrócenia. Obsługa jest wygodna, dodatkowo możemy zaplanować oczyszczanie raz na kilka godzin. Sam proces trwa około 2 minut, nie jest to dużo czasu w porównaniu do bezpieczeństwa jakie zapewnia.

Dla osób trzymających ważne prywatne dane na komórce SHREDroid będzie przydatnym dodatkiem. A jeśli macie zamiar sprzedać telefon / kartę microSD, program jest pozycją obowiązkową.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 99k
shred2

Notification1

12. Notification Toggle – darmowa

Trzeba przyznać, że programiści szukający nowych lokalizacji na skróty, ustawienia etc. są naprawdę kreatywni. Notification Toggle pozwala nam zagospodarować miejsce na pasku powiadomień.

Oczywiście wybrać odpowiednie działanie możemy dopiero po rozwinięciu paska. Wachlarz skrótów jest szeroki, dodatkowo możemy dodawać własne aplikacje. Niektóre ikonki są tylko odnośnikami do ustawień, ale zakładam, że niektórych rzeczy nie da się obejść.

Używanie Notification Toggle jest banalne, każdy sobie z nim poradzi. Warto zacząć od ustawienia koloru napisów, domyślnie ustawiony może się zlewać z tłem paska. Niestety, samych ikonek tak łatwo nie zmienimy co przy mocnym świetle może sprawiać, że zostają nam same napisy. Zostaje tylko żmudne, ręczne wybieranie swoich własnych obrazków.

Jeśli ktoś szuka dodatkowego miejsca na ustawienia – jak najbardziej mogę polecić ten program.

 • Wymaga Androida:
 • 2.0 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 112k
notification2
notification3
notification4

PaperLogo

13. PaperBoard – ok. 3,11 zł lub darmowa wersja Lite

Jest to widżet zajmujący cały pulpit naszego smartfona. Z jego opcji można wymienić:

 • ustawienie sobie ramki ze zdjęciem (i przypisaniem do niego linku, kontaktu, lub aplikacji)
 • zmiana koloru tła (niestety pod skrótami do aplikacji np. w Launcherze Pro, widać oryginalne tło pulpitu) z dodatkową możliwością obramowania całości
 • wstawienie skrótu do aplikacji, lub jakiejś ikonki, których do wyboru jest kilka oraz dowolnego tekstu.

Największa wadą tego widżetu jest fakt bycia widżetem, przez co nie ustawimy na pulpicie już żadnego innego poza nim. Tym bardziej, że podobny efekt można uzyskać korzystając z kilku oddzielnych aplikacji, niezajmujących całego miejsca na ekranie.

Jest to bardziej ciekawostka niemająca żadnego praktycznego zastosowania i jeśli komuś zależy na podobnym efekcie, polecam poszukać w markecie pojedynczych widzetów dających podobny efekt.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,5M
Paper_Board_1
Paper_Board_2
Paper_Board_3

ReadLogo

14. Read It Later Free – darmowa lub 8,25 zł za wersję Pro

Jest to prosta aplikacja umożliwiająca przeglądanie uprzednio zapisanych stron internetowych bez łączenia się z Internetem. Na początku musimy założyć konto, dzięki któremu możliwa będzie synchronizacja programu. Daje nam to możliwość odczytywania stron, które zapisaliśmy na naszym profilu przy użyciu np. komputera, lub tabletu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w ściągnięciu witryny z poziomu telefonu. Program współpracuje z popularnymi przeglądarkami na Androida, a cała operacja jest bardzo prosta. Dodatkowo aplikacja obsługuje niektóre programy do czytania prasy, RSS i wiadomości. Read It Later Free pozwala na otwieranie każdej zapisanej strony, jednak nie ma to większego sensu np. w przypadku stron głównych (wejście w link wymaga już połączenia z Internetem) i praktycznie nadaje się jedynie do artykułów.

Sam program pozwala na otwierania witryn zarówno w oryginalnej wersji, jak i zmodyfikowanej, ułatwiającej czytanie, wtedy widać głównie tekst i tylko część grafik. Sama aplikacja może się synchronizować z naszym kontem automatycznie, a strony zapisuje w pamięci telefonu. Niestety program działa dosyć wolno, zarówno na stronach jak i w menu.

Jest to ciekawa propozycja dla ludzi, którzy mają mały pakiet internetowy i ograniczony dostęp do WiFi, jednak podobne możliwości (trochę uboższe pod względem funkcji i obsługiwanych platform) daje nam zapisanie strony w przeglądarce, a następnie jej przeczytanie.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,8M
Read_It_Later_1
Read_It_Later_2

Weekendowa2

To by było na tyle. Taka ilość gier na pewno nie pozwoli wam nawet na chwilę nudy, a jednocześnie pomoże się zrelaksować. Wszelkie sugestie oraz propozycje aplikacji możecie wysyłać na adres bartosz.dul[at]android.com.pl

W imieniu całego zespołu WPGiA życzymy wam udanego tygodnia. Do zobaczenia w następny weekend wraz z kolejną dawką gier i aplikacji.

Sprawdź najnowsze wpisy