ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [12.06.11]

Autor: Michał Brzeziński Kategoria: Aplikacje
Weekendowa

Witamy w kolejnym zestawieniu gier i aplikacji, które umilą wam najbliszy tydzień. Dzisiaj prezentujemy dużo darmowych pozycji, a nawet te płatne nie opróżnią waszego portfela. Fani gier na pewno się nie zawiodą – tak samo jak wielbiciele aplikacji, którzy poznają parę nietypowych tytułów. Każdy znajdzie coś dla siebie, więc zapraszamy do dalszego oglądania.


screen1


1. Stellar Escape – ok. 3,06 zł

Akcja gry Stellar Escape rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej w sektorze Beta, jesteśmy kurierem, który ucieka przed czarnym charakterem. Fabuła to jedynie dodatek do samej gry – jest pewnym wytłumaczeniem, dlaczego nasz bohater cały czas przed czymś ucieka.

Naszym celem jest bezpieczne dotarcie do przejścia kończącego każdy level, aby nie było zbyt łatwo twórcy na drodze bohatera rozmieścili wiele „przeszkadzajek” w postaci murków, drobnych lufcików w ścianach etc. Gra nie jest szczególnie trudna, choć przy końcowych poziomach trzeba się nieźle nagimnastykować, by cały level przejść za pierwszym podejściem, na szczęście mamy margines błędu – na każdy poziom przypadają 3 życia, dzięki czemu jeden błąd nie oznacza powtórki levelu. Oprawa audiowizualna stoi na dobrym poziomie, cały świat gry jest ręcznie malowany. Do samej grafiki nie można mieć zastrzeżeń, tak do sterowania niestety już tak. W Stellar Escape trzeba wyczuć sterowanie, reakcja głównego bohatera jest opóźniona, przez co zawsze trzeba brać poprawkę na szybkość wykonania akcji, początkowo może być to uciążliwe. Rozmieszczenie przycisków na ekranie smartfona nie jest ergonomiczne, nieraz zdarza się, że omyłkowo przyciśniemy inny klawisz.

Reasumując Stellar Escape do przeciętna gra po dłuższym czasie staje się nudna i powtarzalna, denerwujące sterowanie psuje ogólny odbiór produkcji. Czy warto wydać około 3 zł? Oceńcie sami, ale moim zdaniem nie.

 • Wymaga Androida:
 • 2.0.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 11M
screen2
screen3

HVscreen1

2. Happy Vikings – ok. 3,91 zł lub darmowa wersja z reklamami

Happy Vikings to kolejna ciekawa produkcja ze stajni Handy Games, producent ten wydał wiele bardzo dobrych tytułów i widać nie zasypuje gruszek w popiele. Happy Vikings trudno jest jednoznacznie kwalifikować do jednego gatunku –  jest to na pewno zręcznościówka, połączona z elementami Tetrisa.

Spytacie się pewnie jak to Tetris w grze o wikingach? Handy Games w pomysłowy pomysł połączyło te dwa aspekty, z jednej strony sterujemy wikinkiegm, który jest „atakowany” przez różnego rodzaju rzeczy np. beczki z prochem, skrzyniami etc. lecz nie tak jak w standardowych grach zetknięcie się z takim obiektem odbiera nam życie, tylko naszym zadaniem jest w odpowiedni sposób ułożyć jednakowe elementy „po trzy” i wtedy one wybuchają przez co dostajemy punkty. Oczywiście układając te obiekty w większe grupy dostajemy specjalne bonusy, które zwiększają naszą zdobycz punktową. I tak właściwie tylko o to chodzi w tej grze i niestety na dłuższą metę jest to nudne, po przejściu 30 misji robiąc jedno i to samo w kółko – miałem już tego po prostu serdecznie dość, ale to jedyny poważny zarzut gry. Kilka słów o designie i grafice – w tej sferze twórcy się postarali i ciekawie prezentuje się oprawa audiowizualna, może niczym ciekawym się nie wyróżnia spośród tłumu innych gier, lecz prezentuje się solidnie.

Podsumowując, w sumie grze dostajemy na razie do dyspozycji 50 poziomów, które nawet nie różnią się level designem, cały czas układamy te same elementy. Na szczęście polityka wydawnicza Handy Games umożliwia pobranie gry zupełnie za darmo (z reklamami), dzięki czemu każdy z Was może sam przetestować ten tytuł. Dla mnie Happy Vikings to gra na pół godziny, później się po prostu nudzi.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 12M
HVscreen2
HVscreen3

doodle

3. Doodle Fit – ok. 4zł lub darmowa wersja z reklamami

Doodle Fit to jedna z tych gier które posiadają proste reguły, a potrafią wciągnąć na dłuższy czas. Warto wspomnieć, że wydające ją Gamelion Studios ma swoje główne biuro w Szczecinie. Naszym zadaniem jest ułożenie klocków w taki sposób, by całkowicie wypełnić podany kształt. Brzmi banalnie, lecz poziom trudności rozgrywki zwiększa się wraz z czynionymi przez nas postępami.

Dostępnych jest ponad 100 różnych układanek, do których dostęp odblokowuje się po rozwiązaniu poprzednich zestawów. Taka ilość powinna zadowolić nawet najbardziej zapalonych graczy. Doodle Fit dostępna jest w wersji płatnej oraz darmowej – posiada ona reklamy i zmusza do oczekiwania między ładowaniem się poziomów.

Grafika jest prosta i bardzo przyjemna dla oka, zgrabnie wpasowuje się ona w konwencję gry. Interfejs aplikacji jest ładnie animowany oraz bardzo intuicyjny. Towarzyszące nam dźwięki można po dłuższym czasie uznać za irytujące, istnieje na szczęście możliwość wyciszenia muzyki.

Doodle Fit to gra uzależniająca, warta polecenia każdemu miłośnikowi główkowania. Nawet nie zauważysz jak szybko ucieknie Ci przy niej czas!

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 8M
doodle2
doodle3

curvy1

4. Curvy – ok. 4 zł lub darmowa wersja z reklamami

Curvy to jedna z tych minimalistycznych gier, przy których czas przyspiesza 10-krotnie. Zasady są bardzo proste. Plansza składa się z sześciokątów układających się na kształt plastra miodu. Na każdym sześciokącie znajduje się fragment ścieżki. Naszym zadaniem jest obracać bryłami tak, aby ścieżka była ciągła. Mamy do wyboru wiele rozmiarów planszy – ilości sześciokątów, oraz jedno- lub dwukolorową ścieżkę. Nagradzani jesteśmy za jak najlepszy czas wykonania zadania.

Plansze do tej gry są generowane dynamicznie, dlatego mamy prawie pewność, że żadna się nie powtórzy. W grze można modyfikować kolory wszystkich obiektów widocznych na planszy. Mamy do wyboru dwie wersje: darmowa nie zawiera żadnych ograniczeń jeśli chodzi o granie, ale jeśli zapłacimy, zniknie reklama która pojawia się u góry aplikacji, oraz dostaniemy możliwość zapisywania najlepszych wyników na rankingu.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 55k
curvy2

rebirth1

5. Rebirth – darmowa

Rebirth to ciekawa odmiana tetrisa. Z górnej krawędzi spadają dwukolorowe, żółto-niebieskie klocki. Naszym zadaniem jest ustawiać je tak, aby tworzyły bryły o rozmiarze co najmniej 2×2. Jeśli stworzymy taką bryłę, rozjaśnia się ona, a po przejechaniu przez nią lasera znika – przyznając nam punkty i robiąc miejsce na kolejne klocki do układania. Raz na jakiś czas pojawiają się specjalne klocki, dzięki którym możemy na przykład pozbyć się większej ilości innych klocków naraz.

Gra posiada 2 tryby. Pierwszy, Challenge, polega na graniu przez cały czas, dopóki klocki nie sięgną górnej krawędzi – trzeba pamiętać przy tym, że w miarę grania, klocki spadają coraz szybciej. Drugi tryb, Time Attack, polega na zdobyciu jak największej ilości punktów w ciągu niespełna dwóch minut. Najlepszy wynik jest zapisywany, więc na bieżąco polepszać swoje osiągnięcia. Gra wspiera OpenFeint, więc możemy porównywać swoje wyniki z wieloma innymi osobami.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 6,4M
rebirth2

solichess1

6. Solitaire Chess – ok. 5 zł lub wersja darmowa

Solitaire Chess to takie mikroszachy. Na planszy 4×4 pojawia się kilka figur szachowych. Celem gry jest zbicie figur tak, żeby na planszy pozostała tylko jedna. Zasady poruszania się figur są dokładnie takie same jak w szachach. Wbrew pozorom, gra wcale nie jest taka łatwa – fanom szachów na pewno się spodoba.

Mamy do wyboru 4 poziomy trudności. W wersji bezpłatnej każdy poziom zawiera 10 plansz, w wersji płatnej – 100. Dostępny jest tutorial dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z zasadami gry. Jeśli nie wiemy jaki ruch wykonać, wystarczy kliknąć przycisk „hint”, a gra sama zasugeruje najlepszy ruch.

 • Wymaga Androida:
 • 1.6 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 3,1M

Krótki filmik dla demonstracji (wersja NIE-androidowa):

solichess2

magiccuts1

7. Magic Cuts – darmowa

Magic Cuts to nietypowa gra logiczna. Celem jest podzielenie danej bryły geometrycznej na dwie identyczne części. Robimy to przy pomocy… UFO! Pomiędzy kolejnymi statkami znajduje się pole siłowe, które rozcina figurę na części, ale tylko jeśli statki znajdują się na odpowiednim miejscu. To wszystko! Gra posiada 123 plansze i jak inne tego typu gry, wciąga nieziemsko.

 • Wymaga Androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 4,9M
magiccuts2

logo

8. Battle Harvest – darmowa

Jest to prosta gra logiczna polegająca na ustawianiu owoców w taki sposób, aby stanęły koło siebie 3 lub więcej tego samego typu (w pionie lub poziomie). Dodatkowym urozmaiceniem są bonusy w postaci „bohaterów”, którzy mają specjalna właściwości oraz robaki infekujące owoce, które musimy powstrzymać przed dotarciem ponad najwyższy rząd planszy.

Do wyboru są 3 tryby: kampania (zaczynająca się od samouczka, zawiera 45 etapów), „survival” polegający na wytrzymaniu jak najdłużej oraz cykl wyzwań (łącznie jest ich 45).

Grafika w grze jest bardzo ładna, animacje stoją na wysokim poziomie, a wszystko jest schludne i przyjemne dla oka. Dla urozmaicenia, wraz z przechodzeniem kolejnych etapów zmienia się sceneria gry oraz owoce, którymi gramy. Niestety tytuł ten ma sporą wadę. Z bliżej nie określonych przyczyn  dosłownie pochłania RAM, przez co po 5 minutach gry zajął go aż 180MB! Sądzę że problem ten zostanie rozwiązany przy najbliższej aktualizacji i jest spowodowany marną optymalizacją, ponieważ podczas rozgrywki nie ma nic, co mogłoby pochłaniać takie ilości pamięci.

Musze przyznać, że Battle Harvest, jak każda gra tego typu wciąga i jest dobra na krótkie sesje, dlatego uważam, że warto sprawdzić ten tytuł, zważywszy na fakt, że jest darmowy. Dodatkowo mamy tablicę wyników online, co zawsze uprzyjemnia rozgrywkę.

 • Wymaga Androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 21M
Battle_Harvest_1
Battle_Harvest_2

Visidon1

9. Visidon AppLock – darmowa

W skrócie, Visidon AppLock służy do ograniczenia dostępu dla niepowołanych osób. Niestety, służy tylko do blokowania aplikacji. Czemu więc o nim piszemy?

Spośród wielu podobnych (czasami i lepszych) programów, wyróżnia go sposób, w jaki uzyskujemy dostęp. Hasła lub rysowanie wzorów to już przeszłość – teraz nadszedł czas identyfikacji twarzy. Przy pierwszym uruchomieniu pokazujemy programowi swoją twarz oraz, na wszelki wypadek, zakładamy hasło. Z ciekawszych opcji możemy ustawić wymagany poziom podobieństwa (poziom medium działał bardzo dobrze), czy odblokowanie ma być ważne aż do wygaszenia ekranu oraz co dziwne, poziom obrotu obrazu z kamery. Z pewnością nietypowy obrót ma jakieś zastosowanie, ale polecam na początku ustawić wartość na 0.

Po programie spodziewałem się identyfikacji na chybił trafił i porządnego programu blokującego. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Sprawdzając na kilku osobach i w różnych oświetleniach, program tylko raz (na kilkadziesiąt prób) dał się oszukać. Nie sądziłem, że używając przedniej kamerki można uzyskać aż tak dobre rezultaty. Jest jednak druga strona medalu – samo blokowanie dostępu do aplikacji. Jego obejście nie jest wybitnie skomplikowane – wystarczy wejść w menedżer zadań, pakiety i tam wymusić zatrzymanie.

Visidon AppLock na pewno nie jest najlepszym zabezpieczającym programem na rynku. Jednak rozpoznawanie twarzy to coś co trzeba sprawdzić, a jeśli jest okazja zrobić to za darmo – to czemu nie?

 • Wymaga Androida:
 • 2.3
 • Rozmiar
 • 5,8M
Visidon2
Visidon3

TouchRetouch

10. TouchRetouch – ok 2,72zł

Czy zrobiliście kiedyś śliczne zdjęcie krajobrazu, tylko po to, żeby za chwilę zauważyć bezdomnego psującego cały widok? A może mieliście piękną fotkę ze swoją drugą połówką i na drugim planie zaczaił się dzik? Od dzisiaj to nie problem!

TouchRetouch jest prostym, ale jednocześnie funkcjonalnym upiększaczem zdjęć. Czy wspominałem już, jak prosty jest ten program? Po obejrzeniu dwóch krótkich oficjalnych tutoriali, możemy od razu brać się do pracy. Narzędzi jest tylko kilka, nie sposób się pogubić, chociaż nabranie wprawy może zająć chwilę. Podstawową funkcją tej aplikacji jest usuwanie obiektów ze zdjęć – i do tego nadaje się wyśmienicie. Można też wprowadzać niewielkie poprawki, chociaż Photoshopa na pewno nie zastąpi.

Nie ma róży bez kolców, więc pomimo łatwej i przyjemnej obróbki, wczytywanie obrazów z galerii woła o pomstę do nieba. Czasami TouchRetouch po prostu nie będzie chciał załadować zdjęcia i jedyne co możemy zrobić to ponownie uruchomić aplikację.

Jak się zapewne domyślacie, nie możemy mówić o pogromcy komputerowych programów do edycji grafiki. Jest to program użyteczny, łatwy, przyjemny – i tego się trzymajmy.

 • Wymaga Androida:
 • 2.1 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 3,1M
TouchRetouch2
TouchRetouch1

StartTalking1

11. StartTalking – darmowa

Kolejny program, który przybliża nas do futurystycznych wizji, gdzie zwykła obsługa telefonu jest już przeżytkiem. Od teraz możecie po prostu mówić co smartfon ma zrobić.

Słowem wstępu – aplikacja obsługuje język angielski i żeby wszystko działało poprawnie należy w ustawieniach zmienić język rozpoznawania mowy na angielski.

Po włączeniu StartTalking wybieramy imię dla naszego telefonu, czyli komendę, na którą będzie reagował. Wpisujemy także jak ma nam odpowiedzieć jako potwierdzenie, że usłyszał. Wtedy możemy już zacząć normalne komendy. Opcji mamy wiele: wysyłanie wiadomości, dzwonienie, postowanie na facebooku, a nawet zwykłe pytanie o godzinę.

Rozmowa z telefonem wydaje się najbardziej przydatna podczas jazdy samochodem. Program zawiera również głosowe wybieranie celu trasy. Niestety, korzysta z Google Navigation, więc najbardziej przydatny będzie na urlopie za granicą.

Z racji języka angielskiego, nazwa telefonu też powinna być zangielszczona – ciężko wymówić ‘mój telefon’ z typowo amerykańskim akcentem. Nawet jeśli wszystko dobrze ustawimy, trzeba się dostosować do wymaganej wymowy. Na początku będzie ciężko, ale po paru próbach będziemy rozmawiać lepiej niż z niejedną osobą.

Dla ludzi, którzy często korzystają z języka angielskiego, StartTalking może okazać się bardzo przydatny. Dla pozostałych – na pewno będzie ciekawostką wartą sprawdzenia.

 • Wymaga Androida:
 • 2.0.1 lub nowszy
 • Rozmiar
 • 3M
StartTalking2

GalleryExcluderLogo

12. Gallery Excluder – darmowa

Czasami nie chcemy by jakiś folder z obrazkami był widoczny w galerii. Sposobów na ukrycie takiego folderu jest parę. Jednym z nich jest aplikacja Gallery Excluder. Obsługa programu jest banalnie prosta. Zaznaczamy foldery które nie chcemy by były widoczne w galerii i klikamy Update media gallery. Po  chwili niechciane obrazki znikają z przeglądarki zdjęć.

 • Wymaga androida:
 • 2.0 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 123kb
 • Możliwość instalacji na karcie:
 • Nie
GalleryExcluderScreen

PassdroidLogo

13. Passdroid – darmowa

Passdroid to wirtualny sejf w komórce. Najpierw ustalamy główne hasło do programu. Ważne jest by było ono trudne do złamania. Teraz możemy w sejfie zapisywać hasła i loginy do różnych serwisów. Jedna baza, w której mamy wszystkie potrzebne dane jest dużym ułatwieniem. Ważną opcją jest także możliwość eksportu i importu bazy.

Wszystko zaszyfrowane jest algorytmem AES oraz SHA256. Trzeba też wspomnieć o możliwości generowania haseł. Ustalamy, z jakich typów znaków chcemy skorzystać i jak długie ma wygenerować hasło.

 • Wymaga androida:
 • 1.5 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 167kb
 • Możliwość instalacji na karcie:
 • Nie
PassdroidScreen1
PassdroidScreen2

Logo

14. Hacker’s keyboard – darmowa

Jest to ciekawa klawiatura przystosowana głównie do działania na tabletach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie w korzystaniu z niej na smatfonie. Od innych tego typu aplikacji różni się dodatkowymi przyciskami takimi jak w klawiaturze do PC (ctrl, alt, kursory, a po przejściu w dodatkową część – klawiaturę numeryczną oraz przyciski „F” i sporo innych) oraz bogatą gamą ustawień. Niestety ma dwie wady. Po pierwsze nie ma polskiego słownika (angielski działa doskonale), a mnogość przycisków powoduje, że są one małe i stosunkowo ciężko w nie trafić, przez co bez opcji autokorekty pisze się po prostu niewygodnie. W trybie portretowym można wyłączyć dodatkowe klawisze, dzięki czemu klawiatura przypomina tą znaną z HTC.
W praktyce, przy edycji tekstu, najbardziej przydatne są klawisze kierunkowe (do przemieszczania kursora edycji) . Przyciski takie jak ctrl, albo alt w Androidzie są nieużywane, przez co jedyne ich zastosowanie jakie przychodzi mi do głowy, to przy korzystaniu z PC przez pulpit zdalny oraz w konsoli.

Klawiatura jest godna sprawdzenia, jednak używanie jej na co dzień wyobrażam sobie tylko na tabletach i to też jedynie wtedy, gdy ktoś nie potrzebuje polskiego słownika. Na telefony są wygodniejsze odpowiedniki, a dodatkowe klawisze w większości przypadków i tak są zbędne dla większości użytkowników.

 • Wymaga androida:
 • 2.2 lub nowszy
 • Rozmiar:
 • 1,6M
Hackers_keyboard0
Hackers_keyboard_1
Hackers_keyboard_2

Weekendowa

Na dzisiaj to wszystko. Mamy nadzieję, że gier i aplikacji wystarczy wam aż do następnego WPGiA. Wszelkie sugestie oraz propozycje aplikacji możecie wysyłać na adres bartosz.dul[at]android.com.pl

W imieniu całego zespołu WPGiA oraz życzymy wam udanego tygodnia. Do zobaczenia w następny weekend!

Sprawdź najnowsze wpisy