Android Market, to miejsce ścierania się wielu poglądów, kultur, religii, czy stylów życia. W tej wielkiej beczce miodu, zawsze znajdzie się odrobina goryczy. Ową drobinką w tym przypadku będą aplikacje szerzące ideologie i symbole nazistowskie. O pierwszych takich programach informowaliśmy Was w sierpniu 2010 roku.

Z całą przykrością musimy stwierdzić, że od tamtego czasu niewiele się w tej kwestii zmieniło. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Android Market hasła „Hitler” znajdziemy 16 aplikacji. Część z tych programów nie ma na celu propagowania ideologii wodza III Rzeszy, przykładem tego typu aplikacji mogą być „Cytaty wojenne” (org. ang. „War Quotes”). Trzeba jednak przyznać, że spora liczba wyszukanych przez nas produktów świadomie (lub mniej świadomie) przyczynia się do rozpowszechniania negatywnych wzorców. 

Dla przykładu, pod lupę weźmy aplikację „Hitler in Tank”. Jest to prosta, animowana tapeta przeznaczona dla telefonów z Androidem 2.1 i wyżej. Tapeta przedstawia jadącego w czołgu Adolfa z wyraźnym uśmiechem na twarzy. Największy zbrodniarz II Wojny Światowej ubrany jest w wojskowy mundur i nazistowską opaskę na przedramię. Czołg przypomina wyglądem te, które były stosowane przez niemieckie wojska w latach 1939-1945. Całość wygląda nieco komiczne, lecz tylko na pierwszy rzut oka. Po kilkunastu sekundach uśmiech znika z naszej twarzy, uświadamiając sobie, że tapeta jest tak naprawdę animowaną reklamą symboli III Rzeszy. 

Gorąco zachęcamy Was do raportowania tego typu aplikacji. Składanie donosów w pojedynkę nie wywrze na Google presji usunięcia tego typu oprogramowania z Android Market. Jako społeczność skupiona wokół „zielonego systemu” powinniśmy szczególnie dbać o jego czystość, utrzymywać w nim normy moralne i etyczne, a także walczyć ze wszelkimi niepokojącymi zjawiskami, do dzieła!
(Piotrek, dzięki za info!) 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Filip Stachowicz