iOS 11 ma problemy z animacjami. Kalkulator pokazuje, że 1+2+3 to… 24

mm Michał Derej Aplikacje 2017-10-23

iOS 11 to całkiem świeży system od Apple’a – wydany został zaledwie miesiąc temu. Niestety oznacza to, że jest on jeszcze pełny niedoróbek, co udowadniają opinie użytkowników na temat tego oprogramowania. Niektóre błędy mogą okazać się całkiem zabawne. Przykładem może być odkryta kilkanaście godzin temu usterka związana z preinstalowaną aplikacją kalkulatora. O co dokładnie chodzi?

Okazuje się, że kalkulator Apple’a jest problematyczny…

Wątek, który dotyczy usterki z kalkulatorem, został założony wczoraj na subreddicie Apple’a. Użytkownik o nicku ryanpaulfan informuje w nim, że próba szybkiego dodania trzech pierwszych liczb, a mianowicie jedynki, dwójki oraz trójki kończy się otrzymaniem wyniku 24. Sytuacja ta dotknęła wielu użytkowników, którzy o swoim problemie szerzej wypowiedzieli się w tym wątku, znajdującym się na portalu Reddit. To, jak opisana przeze mnie usterka wygląda w rzeczywistości, możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo.

Co ciekawe, oglądając powyższy film, możecie zauważyć, że przycisk dodawania nie aktywuje się pomiędzy wpisaniem dwójki oraz trójki. To właśnie z tego powodu otrzymywany wynik to 24, a nie 6. Początkowo, może wydawać się, że użytkownik, z którego iPhone’a pochodzi to nagranie, popełnił błąd, jednak nie jest to prawda. Nowa wersja systemu mobilnego stworzonego przez Apple ma bowiem problem z animacjami i po prostu zbyt wolno je rejestruje. Oznacza to, że pomimo tego, że użytkownik smartfona wcisnął dany element interfejsu aplikacji, to nie jest ona w stanie tego zarejestrować, ponieważ animacja poprzedniego przycisku nie została jeszcze zakończona. Na całe szczęście problem ten nie dotyczy wszystkich iPhone’ów działających pod kontrolą systemu iOS 11, lecz jedynie nieokreślonej jeszcze puli urządzeń – przedstawiony wyżej błąd nie będzie występował u każdego.

Zobacz też: Jak zainstalować Androida Oreo już teraz?

Co robić, jak żyć?

Jeśli korzystacie z iPhone’a działającego pod kontrolą systemu iOS 11 i doświadczacie powyższego błędu, to istnieją dwa sposoby na jego rozwiązanie. Pierwszym z nich jest przyzwyczajenie się do nieco wolniejszego tempa wciskania przycisków kalkulatora – dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną zarejestrowane i w wyniku nie wystąpi żaden błąd. Niestety, rozwiązanie to nie przemawia do wszystkich (i słusznie – od telefonu powinno się przecież wymagać poprawnego działania), więc w takim wypadku świetnym wyjściem może okazać się pobranie alternatywnej aplikacji kalkulatora. Poniżej przedstawiam Wam kilka z nich.

 • PCalc Lite (darmowy/dodatkowe płatne funkcje) – kalkulator ze średniozaawansowanymi funkcjami i interfejsem zbliżonym do preinstalowanego kalkulatora w systemie iOS.
 • Soulver (płatny) – aplikacja pozwalająca użytkownikowi na wykonywanie obliczeń bez skomplikowanych funkcji – wystarczy wpisać to, co chcemy obliczyć (niestety tylko w języku angielskim), a program zrobi resztę.
 • Tydlig (płatny) – ciekawy kalkulator, który większość obliczeń oraz funkcji prezentuje na czytelnie rozpisanych równaniach, grafach i wykresach. Jeśli nie lubicie standardowego kalkulatora, to warto przetestować Tydliga.

Źródło: Reddit • :)

  Użytkownicy iDiotofonów pewnie tego nie zauważą. Apple będzie im wmawiać, że to nowa matematyka..

 • Robert Andegaven

  Apple to marka już schyłkowa

 • tmaier

  Apple już kiedyś sugerowało, że problemy z zasięgiem są powodowane trzymaniem telefonu w złym miejscu więc pewnie ta sprawa też tak zostanie załatwiona 😀

 • Apple – Think Different

 • Zenek

  Za długo animacja trwa i stąd błąd, jak zrobić to normalnie a nie szybko liczy prawidłowo.

  • Michał Derej

   Normalnie to też szybko.

  • maxprzemo

   Błąd występuje też z klawiszami -, x, ÷, tylko Amerykanin nie mógł tego pokazać bo połowa jego ziomków uznała by wynik za poprawny 😉
   A tak na poważnie to jest to błąd animacji.

 • Kamienna Gęba

  Przecież widać, że źle wciska, bo zamiast pomyśleć co robi i się zastanowić to wali tymi paluchami w ekran jak jakiś troglodyta byle szybciej…

  • stark2991

   Dokładnie, Apple powinno dodać tutorial dla takich debili, jak się używa kalkulatora.

 • marcus1212

  To nie bug to ficzer 😉 Apple musi zrobić updejt juserów 🙂

 • stark2991

  Źle wciskacie 😀
  Apple mnie zadziwia – niby iOS to wzór optymalizacji (nie licząc 11), ale takie błędy jak zawieszenie telefonu przez SMS lub to wyżej są po prostu cały czas. Tak jakby ktoś podstaw nie ogarniał, a brał się za jakieś hardkorowe rzeczy 🙂

  • Michał Derej

   Więcej animacji!

 • Daniel

  Jak żyć? Kupić Androida i nie mieć problemu z kalkulatorem 🙂 A jak chcesz się wyróżniać weź z domu starą Nokię i graj w Snake’a. Ale zaraz moment chwila. Czy on nie robi czasami 1+2 3 ? Bo nie widzę by ponownie klikał + by do (1+2) + 3. 😮 No poważnie nie widzę by drugi raz klikał + więc się nie dziwię, że 1+23=24 Czy tu czasami nie jest pocisk na użytkownika Apple, który nie wie jak działa kalkulator?

  • stark2991

   Właśnie na tym błąd polega, że system nie rejestruje tego dotknięcia bo trwa jeszcze animacja naciśnięcia plusa między 1 a 2 🙂

   • Daniel

    Ciekawe. Może to przyzwyczajanie klientów do usunięcia kalkulatora z Iphone’ów?

    • Michał Derej

     Tylko teraz: Kup iPhone’a X w promocyjnej cenie 4999 zł, a aplikację kalkulatora otrzymasz za darmo!

     • Daniel

      NOWOŚĆ: Od dziś kalkulator sprawdza jak spostrzegawczy jesteś. Jeszcze nikt tego nie wymyślił. Tylko dla posiadaczy Iphone’ów X.

 • Linkyop

  Brawo, Apple. Zepsuliście nawet kalkulator. ??

  • Michał Derej

   Jeszcze okaże się, że to co mówi kalkulator Apple’a to prawda i trzeba będzie zmieniać zasady matematyki ?

   • Linkyop

    Jeszcze się okaże, że 2+2 to jednak 5… ?x