ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
telefon sms

Ministerstwo Cyfryzacji ukróciło oszustwa na SMS-ach Premium

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

SMS-y Premium od lat są zmorą nierozważnych użytkowników telefonów. W zasadzie każdy choć raz się na nie naciął, aby później ich unikać. Sprawą zajęło się Ministerstwo Cyfryzacji, sejm przyjął zaproponowaną nowelizację prawa telekomunikacyjnego.

Co się zmieni?

Dzięki nowym przepisom abonent będzie chroniony przed niechcianymi usługami. Pojawi się możliwość całkowitego zablokowania SMS-ów Premium. Domyślnie każdy abonent będzie miał blokadę do 35 zł. Limit będzie można oczywiście podnieść. Po jego przekroczeniu wykonanie usługi zostanie zablokowane, a abonent zostanie poinformowany o zaistniałej sytuacji.

Świadomość przede wszystkim

Od teraz abonent będzie musiał zostać poinformowany o charakterze usługi SMS Premium i będzie musiał wyrazić na nią zgodę. Ponadto operator w rachunku telefonicznym musi podać dokładne informacje na temat usługi, aby poszkodowany abonent wiedział gdzie konkretnie kierować reklamację. Oznacza to również, że dostawca treści będzie musiał podać swoje dane kontaktowe. Dotychczas nie przewidywano kar za podanie nieprawdziwych informacji, jednak to również się zmieni. Usługa będzie musiała zostać wpisana do rejestru na 14 dni (dotychczas było to 7) przed rozpoczęciem świadczenia. Dostawca będzie musiał także stale aktualizować zawarte w rejestrze informacje na temat oferowanych usług. Operator w razie wykrycia nieprawidłowości będzie zobowiązany do zablokowania wysyłki wiadomości.

Nad wszystkim będzie czuwać UKE

Wprowadzono także dodatkową kontrolę usług SMS Premium. Od teraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nakazać operatorowi zablokowanie danego usługodawcy, z tą samą decyzją będzie mógł zgłosić się również do samego dostawcy treści. Ponadto na wniosek prezesa UKE będzie możliwe usuwanie reklam usług SMS Premium z portali internetowych. Za niezastosowanie się do tych poleceń przewidziano kary.

Zobacz też: CEPiK tonie, bałagan w urzędach – czy to wina Ministerstwa Cyfryzacji?

Czas najwyższy!

SMS-y Premium od bardzo dawna są poważnym problemem. Znane są przypadki rachunków opiewających na kwoty w tysiącach złotych, gdzie głównym problemem takie stanu rzeczy były właśnie niechciane wiadomości zawierające dowcipy, reklamy i inne nikomu niepotrzebne informacje. Owszem, sama technologia jest genialna, a w zasadzie byłaby, gdyby nie prowizje operatora. Sam za pomocą takiej subskrypcji opłacam dostęp do serwisu VOD. Kiedyś takie SMS-y były najczęstszą formą płatności w grach on-line. Dziś sytuacja się zmieniła, pojawiły się usługi cykliczne, których najczęstszym zastosowaniem jest niestety wyłudzanie pieniędzy. Zapewne wielu z was widziało strony internetowe informujące o tym, że telefon jest zainfekowany wirusami. Takie właśnie strony najczęściej chcą aktywować subskrypcję SMS Premium. Dużych szkód mogą narobić w takiej sytuacji, które nieświadomie klikają w pojawiające się komunikaty. Dobrze, że Ministerstwo Cyfryzacji uregulowało tą kwestię, pytanie dlaczego dopiero teraz.

Źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy