play zasieg 4 sieci roaming krajowy

Play chce się uniezależnić – operator buduje i będzie budował nowe stacje bazowe!

Adrian Celej Adrian Celej Telekomunikacja

Nasi czytelnicy przy niemal każdej wzmiance o sieci Play przypominają nam, jak bardzo szanują tego operatora za infrastrukturę telekomunikacyjną. Krótko mówiąc Play ma bardzo duży problem z pokryciem zasięgiem i decydenci sieci zdają sobie z tego sprawę. Z tego powodu duży nacisk położono na rozbudowę infrastruktury, czego efekty już widać.

Ile masztów postawił Play w ubiegłym roku?

Tylko w 2017 roku powstało 697 nowych nadajników. To bardzo dużo, obecnie operator łącznie posiada ich 5746, z czego 5650 obsługuje technologię LTE. To jednak nie koniec, w 2018 ma powstać 1000 kolejnych stacji bazowych. Do 2020 roku Play chce dorównać konkurencyjnym telekomom, pokrywając własną infrastrukturą 98% powierzchni Polski i 99,5% populacji kraju.

Dlaczego to takie ważne?

Nie da się ukryć, że zasięg jest najważniejszym problemem tej sieci i żadne promocje tu nie pomogą. Play ma podpisane umowy z konkurencyjnymi operatorami na wypożyczanie ich infrastruktury, jednak to tylko półśrodek. Obecnie klienci korzystający z roamingu krajowego mogą liczyć jedynie na transfer danych o przepustowości 3 Mbps, a w tych czasach to zdecydowanie za mało. Jednocześnie cały czas rosną oczekiwania klientów. Według CEO Play w ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie wzrosło 40-krotnie i ciągle rośnie.

Zobacz też: Już wiemy kto zapłaci więcej za roaming w Play

Nie będzie łatwo

Rozbudowa zasięgu jest bardzo trudnym zadaniem. Niemal zawsze oznacza to sprzeciw lokalnych społeczności. Szybko pojawiają się oskarżenia o promieniowanie, próby zablokowania inwestycji itp. Zawsze tak było, czasem życzliwy sąsiad potrafi wszcząć awanturę o małą antenę od internetu, a co dopiero o masz telekomunikacyjny. Kolejnym problemem jest brak miejsc na tego typu nadajniki. Znalezienie wysokiego budynku, na którym można by zamontować taką antenę jest bardzo trudne, z tego powodu na potrzeby 75% nadajników budowane są nowe maszty. Kolejnym problemem jest to, że skuteczność inwestycji z czasem będzie spadać. Obecna infrastruktura pokrywa już miasta, anteny na terenach wiejskich przysłużą się niewielu klientom, a koszty inwestycji są takie same.

Zobacz też: Klienci Play już mogą korzystać z LTE Orange!

To bardzo dobra informacja!

Play właśnie teraz pokazuje, jak bardzo zależy mu na klientach. Słabe pokrycie zasięgiem jest najczęściej wytykanym problemem sieci. Mimo wszystko operator walczy z tym pomimo ogromnych kosztów i braku możliwości przyciągnięcia w ten sposób nowych klientów. Z drugiej strony Play nie miał innego wyjścia. Od dłuższego czasu pojawiały się problemy z roamingiem krajowym. Klienci narzekają na małą przepustowość, konkurencyjni operatorzy nie chcą udostępniać swojej infrastruktury. Ostatecznie Play w przyszłości będzie mógł zrezygnować z kosztownego roamingu krajowego, a zaoszczędzone pieniądze być może zostaną przeznaczone na poprawę oferty, na czym skorzystamy wszyscy – konkurencja nie śpi.

Źródło: informacja prasowa, własne

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy