Dłoń z założonym srebrnym pierścieniem dotykająca powierzchni stołu.
LINKI AFILIACYJNE

Alternatywy dla Samsung Galaxy Ring dostępne w Polsce. Sprawdziłam, ale nie tego się spodziewałam

8 minut czytania
Komentarze

Samsung naprawdę mocno mnie rozczarował. Podczas ostatniego Galaxy Unpacked spodziewałam się głośnej premiery Galaxy Ringa, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo produkt ten nie pojawi się na polskim rynku. Jednak kategoria elektronicznych gadżetów noszonych, tzw. wearables, to nie tylko Samsung.

Mężczyzna noszący rower na ramieniu w słoneczny dzień.
Fot. Oura / materiały prasowe

Kategoria urządzeń wearables rozwija się prężnie niezależnie od tego, co rzucą na rynek Koreańczycy. Sprawdziliśmy, jaki inteligentny pierścionek można kupić obecnie w Polsce, a także jakie modele sprzedawane są za granicą. Warto mieć rozeznanie w ofercie i funkcjach, zanim zacznie się moda na Ring od Samsunga.

Czym jest smart ring?

Inteligentne pierścienie, znane również jako smart ringi, to niewielkie urządzenia noszone na palcu, które łączą funkcje tradycyjnego pierścienia z możliwościami technologii smart. Wyposażone są w miniaturowe czujniki i komponenty elektroniczne, które umożliwiają im realizowanie różnych funkcji. Mogą monitorować tętno lub natlenienie krwi, śledzić sen oraz rejestrować aktywność użytkownika. Technologia Bluetooth pozwala im na komunikację ze smartfonem, a NFC wykorzystywane jest do płatności zbliżeniowych.

Na całym świecie sprzedawane są – albo zapowiadane przez producentów – różne modele inteligentnych pierścieni. I zaskakująco niewiele można kupić w oficjalnej dystrybucji na polskim rynku. Jeśli nie boicie się zamawiać z zagranicznych sklepów (nie chodzi o AliExpress i inne chińskie platformy), to wybór jest zdecydowanie ciekawszy.

Mapa pierścieni inteligentnych na całym świecie z oznaczeniami lokalizacji dla różnych modeli pierścieni i ich dat wprowadzenia na rynek oraz flagami krajów.
Fot. SmartRings / reddit.com

Modele dostępne na polskim rynku

Przejrzałam oferty najpopularniejszych sklepów z elektroniką w Polsce tylko po to, by przekonać się, jak mały mamy wybór tego typu produktów. Naprawdę, nie mamy czego szukać. Polski rynek zdominowały w zasadzie dwie chińskie marki: Colmi i Ice Ring.

Ice Ring: produkt współpracy Ice Watch i Omate

Ice Ring to inteligentna obrączka, która rejestruje treningi, sen i aktywności dnia codziennego, a jednocześnie pełni funkcję stylowej biżuterii.

Dłoń z założonym czarnym pierścieniem.
Fot. Ice Watch, RTV Euro AGD / zrzut ekranu

Obrączka jest dostępna w 6 rozmiarach do wyboru, więc pasuje na każdą dłoń. Producent zaleca jej noszenie na palcu wskazującym, ale można nosić ją też na palcu serdecznym lub środkowym.

Colmi: przede wszystkim niska cena

Smart ring Colmi R02 to propozycja, która zdecydowanie nie nadwyręży waszego portfela. Jeśli zależy wam na polskiej dystrybucji, to zapłacicie ponad 100 złotych, kilkadziesiąt złotych taniej będzie na AliExpress.

Czarny i złoty inteligentny pierścionek znajdujący się na białym tle z klawiszami klawiatury.
Fot. Colmi / materiały prasowe

No cóż, producent obiecuje wiele. Colmi R02 ma być zaawansowanym pierścieniem, który monitoruje tętno, jakość snu oraz poziom nasycenia krwi tlenem, śledzeni liczbę wykonanych kroków oraz spalonych kalorii. Ma 21 trybów aktywności fizycznej i jest wodoodporny (IP68).

Nie mieliśmy okazji testować tego urządzenia, ale niska cena najprawdopodobniej jest tu adekwatna do jakości wykonania i wiarygodności pomiarów.

Reddit odradza te pierścienie – i wiele innych marek

W sieci nie znajdziecie wielu wiarygodnych recenzji i testów produktów wymienionych firm. W tym przypadku kupowanie smart ringów jest jak kupowanie kota w worku. Zakrojone na nieco szerszą skalę poszukiwania doprowadziły mnie na forum w serwisie Reddit, na którym skupiono się na smart ringach – a także chińskich klonach, których lepiej unikać. Zgadnijcie, w której grupie znalazły się produkty Colmi i Ice Ring…

Źródło z serwisu Reddit jako 1. generację określa chińskie ringi, które zadebiutowały w 2023 roku i rozsiały się na platformach e-commerce (Amazon, Aliexpress i in). Serwis ostrzega, aby ich nie kupować. Chodzi o produkty, które znajdziecie pod nazwami: Asixxsix, Banapoy, Cryfokt, Dauz, Dibet, Diydeg, Dporfirs Gen 1, eTTgeat, Evgatsauto, Fitiger SoPlus, Folosafenar, GLK, GloRing (Gen 1), Goodway, Horoper, Ino Health Ring (Gen 1), Jiangxi, Jiawu, Xiaxhi, Kingstar, Kospit iHeal, Latitop, Loqeeg, Middow, Naroote, Plex Ring, RiToEasySports, Rollme R1, Spyminnpoo, Tuore, Vanssa, Vexeon, Xiaomi Mijia, Xiaomi Youpin, Yeyro Ring, Youmei, Zikger, Zook.

Zestawienie różnych inteligentnych pierścieni dostępnych w sklepie internetowym, zawierające opisy produktów, ceny oraz oferty specjalne.
Fot. Aliexpress / zrzut ekranu

Udostępniono też kolejne listy, określone jako Gen 2, dotyczące produktów:

  • których lepiej nie kupować: Banapoy, Cocoarm, Dpofirs, Focket, Fockety, Giinova, Juarta, M1, McGos, Miokycl, PenRux, Pomya;
  • które nie są rekomendowane: Actofit, Amovan, Amovan (Ring One Style), Colmi, Da Ring Model A, GloRing (Gen 2), Ice Ring (Omate), Kuura, Nova;
  • których należy używać, zachowując ostrożność: Aabo, Anillo, Carer Medical, Chongqing, EOGBM, Fitiger Gen 3, Funtec, HART (Fittr), Inspire Ring (Euronlabs), iREO (Valmond), J-Style 2301, KLZZF, NexRing (Linktop), QuzzZ, Ring X1 (Bonatra), Seafer, Vera Ring, Youhong.

Ogólnie są to urządzenia produkowane pod różnymi markami przez chińskie fabryki, które mogą pojawić się z europejskim lub amerykańskim brandingiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że w większości przypadków korzystać będą z tej samej aplikacji, a zbierane przez nie dane prawdopodobnie będą lądowały gdzieś na chińskich serwerach…

Zagraniczne propozycje

Oczywiście dawkowane z umiarem przez Samsunga zapowiedzi dotyczące Galaxy Ringa sprawiają, że zainteresowanie tego typu produktami wzrasta. Tymczasem na zagranicznych rynkach pojawiają się naprawdę interesujące smart ringi, więc jeśli nie obawiacie się kupowania produktów z zagranicznych sklepów, to warto rozszerzyć zakres poszukiwań.

Oura Ring: kosztowny i wymagający subskrypcji

Fiński Oura Ring to prawdopodobnie najbardziej znany inteligentny pierścień. Pierwszy ukazał się w 2017 roku, a trzecia generacja w 2021 roku. Jest to urządzenie, które pozwala na dokładne monitorowanie codziennych aktywności i snu, a także śledzenie ponad 20 danych biometrycznych, pochodzących z palca u dłoni.

Wygląda jak zwykły pierścień, a tymczasem ukrywa wewnątrz elektronikę odpowiedzialną za zbieranie danych dotyczących zdrowia i wysyła te informacje bezprzewodowo przez Bluetooth do aplikacji na smartfonie. Oferuje też całodobowy monitoring tętna, monitorowanie tlenu we krwi i przewidywanie cyklu menstruacyjnego. 

Cena urządzenia rozpoczyna się od 329 euro (ok. 1400 zł), a po zakupie obowiązuje miesięczna opłata członkowska (6 euro). Bez niej Oura Ring będzie miał bardzo ograniczoną funkcjonalność. Dodajmy, że można go kupić w polskich sklepach, ale cena jest mocna zawyżona (o ponad tysiąc złotych!).

Helio Ring od Amazfit: to może być hit

Smart ring, który zaprezentowano podczas targów CES 2024 i który w połowie maja pojawił się w sprzedaży. Helio Ring od Amazfita nie jest tani, ale jeśli kupicie go w zestawie z zegarkiem Cheetach Pro lub T-Rex Ultra, wtedy wyjdzie znacznie taniej. Tym bardziej że oba te produkty mają się uzupełniać.

Dlaczego? Otóż zegarek ma być lepszy w śledzeniu sportów, a głównym celem pierścienia ma być dodatkowe monitorowanie parametrów organizmu w trakcie wypoczynku. Helio Ring umożliwi śledzenie faz snu, jego długości, tętna spoczynkowego oraz zmienności rytmu serca (HRV). Pakiet sensorów obejmuje czujnik temperatury, optyczny pulsometr, żyroskop i akcelerometr.

Samsung Galaxy Ring: najbardziej wyczekiwany

Na razie nie mamy co spodziewać się Galaxy Ring w Polsce. Jednak inteligentny pierścień będzie sprzedawany w Europie i USA, więc dla osób chętnych, gotowych wydać 449 euro (ok. 1900 złotych), 399 funtów (podczas zakupów w Wielkiej Brytanii) albo 399 dolarów (ok. 1570 złotych, na tyle wyceniono go na rynku amerykańskim) nie będzie to duża przeszkoda.

Trzy metalowe pierścienie Samsung Galaxy Ring: złoty, srebrny i czarny na zielonym tle.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Co oferuje Galaxy Ring? Sprzęt pozwala na śledzenie snu i tętna, a także w pełni synchronizuje się z Health App i smartfonem (działa wyłącznie z Androidem). W przeciwieństwie do Oura Ring nie będzie wymagać żadnej subskrypcji po zakupie. Jego bateria wytrzymuje do 7 dni aktywnej pracy. Galaxy Ring będzie dostępny w trzech kolorach – srebrnym, czarnym i złotym.

Przyszłe premiery

Nie zapominajmy, że branża tech wciąż spekuluje, czy własny pierścionek nie znajduje się czasami w planach Apple. Amerykański producent na razie ma sporo patentów związanych z potencjalnym Apple Ring, ale nic więcej o tym produkcie na razie nie wiadomo.

Na rynku inteligentnych pierścionków chce zadebiutować też Black Shark, do tej pory bardziej znany jako producent smartfonów. Dodajmy do tego opisywany niedawno Noise Luna Ring, który zadebiutował na platformie crowdfundingowej. Dzięki temu inteligentny pierścień można zamawiać nawet do Polski. 

Źródło: Euro, Reddit. Zdjęcie otwierające: Oura / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw