Logo Portfel Google na ekranie telefonu na tle rozmytego tła z napisem "Wallet".

Nowa funkcja w Google Wallet. Przyspieszy płatności zbliżeniowe

2 minuty czytania
Komentarze

Od pewnego czasu producent dokonuje znacznych zmian w Google Wallet. Od kilku dni na przykład Portfel Google dostępny jest w przeglądarce. Teraz szykują się kolejne nowości – modyfikacje mają dotyczyć ekranu głównego i płatności zbliżeniowych.

Zmiany w Google Wallet – Spis treści

Nowa funkcja w Google Wallet

Ikona aplikacji Google Wallet na ekranie smartfona, przy której widać palec użytkownika.
Fot. mundissima / Shutterstock

Google Wallet nie jest dostępny na wszystkich telefonach z Androidem w panelu szybkich ustawień. Jeżeli nasz smartfon nie dysponuje skrótem Szybki dostęp (ang. Quick Setting) do Portfela Google, użytkownicy muszą ręcznie otworzyć aplikację i wybrać odpowiednią kartę płatniczą.

Prawdopodobnie to dodatkowe kliknięcie zajmuje nie więcej niż ułamek sekundy, ale jeśli można byłoby to ominąć, cały proces byłby krótszy. A w tym wypadku czas ma znaczenie – kiedy zbliżamy smartfon do czytnika, chcemy, aby udało się to zrobić jak najszybciej.

Choć funkcja ta jest dostępna w ramach systemowej opcji Szybki dostęp do portfela, to ostateczna decyzja o jej udostępnieniu należy do producentów urządzeń, takich jak Samsung, który aktualnie jej nie oferuje.

Jak podaje Android Authority, najnowsza wersja Google Wallet sugeruje, że aplikacja może wkrótce zyskać własny kafelek w szybkim menu ustawień, co umożliwi łatwiejszy dostęp do metody płatności i przyspieszy proces płatności zbliżeniowych. W tej chwili funkcja jest w fazie rozwoju i nie jest jasne, kiedy będzie dostępna dla wszystkich.

Zrzut ekranu z ustawieniami szybkiego dostępu na urządzeniu mobilnym. Pokazuje włączony tryb wyciszenia, tryb obsługi jedną ręką, wyłączony punkt dostępu oraz opcję portfela.
Fot. Android Authority / zrzut ekranu

Portfel Google w przeglądarce

Ostatnia zmiana w aplikacji dotyczy możliwości korzystania z niej bezpośrednio z przeglądarki. Ta wersja oferuje podobne opcje to mobilna edycja – pozwala na zarządzanie dodanymi kartami i biletami oraz sprawdzanie ostatnich transakcji. Choć jest to przydatne, nie wnosi wiele nowego w porównaniu do mobilnej wersji aplikacji.

Zrzut ekranu z aplikacji Portfel Google, pokazujący powitanie, listę dodanych kart Mastercard oraz opcje dodania formy płatności i autouzupełniania.
Fot. Portfel Google / zrzut ekranu

Przeglądarkowa wersja może być użyteczna, gdy wpisywanie danych z klawiatury jest wygodniejsze niż korzystanie z aparatu smartfona do dodawania kart. Tyczy się to szczególnie osób starszych lub wymagających korzystania z różnych ułatwień dostępu, ponieważ w niektórych przypadkach wygodniej jest im zarządzać płatnościami z poziomu komputera. Raczej nie ma to wpływu na bezpieczeństwo transakcji tak jak np. włączona lokalizacja telefonu.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw