Logo Siri obok polskiej flagi, otoczone urządzeniami Apple: iPhone, iPad, AirPods, HomePod i pilotem Apple TV.
LINKI AFILIACYJNE

Polacy burzą się na brak Siri po polsku. Powstała petycja do UOKiK

3 minuty czytania
Komentarze

Temat Siri po polsku jest nadal bardzo elektryzujący wśród polskich użytkowników Apple. Czują się oni dyskryminowani ze względu na to, że asystentki głosowej w naszym języku, jak nie było, tak nie ma. W sieci powstała więc petycja, która ma skierować wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polacy burzą się na brak Siri po polsku – Spis treści

Dlaczego asystentka głosowa Apple nie mówi po polsku?

Telefon z logo Siri na ekranie, w tle inne urządzenia Apple i napis "Siri".
Fot. T. Schneider / Shutterstock

Użytkowników Apple w Polsce jest cała masa, a na Siri po polsku nie możemy się doczekać. Jednym z głównych powodów, dla których Siri nie obsługuje języka polskiego, jest to, że wprowadzenie wsparcia dla nowego języka wymaga znacznych zasobów.

Każdy nowy język to ogrom pracy związanej z rozpoznawaniem mowy, przetwarzaniem języka naturalnego i generowaniem tekstu, a to wszystko musi być dostosowane do specyfiki danego języka​. Nie zmienia to jednak faktu, że Apple bardzo długo już wodzi Polaków za nos, obiecując nam asystentkę w naszym języku od lat.

Sprawie nie pomaga fakt, że wraz z premierą Apple Intelligence, która co prawda do Europy dotrze z opóźnieniem, Siri w iOS 18 ma odegrać dużą rolę. Nowe możliwości asystentki w aplikacjach takich jak Mail, Notes i Photos to dopiero początek. Siri będzie mogła m.in. zarządzać folderami, tagować notatki, przeszukiwać zdjęcia według obiektów czy osób, a także edytować i usuwać zdjęcia za pomocą poleceń głosowych.

Petycja o Siri po polsku

Do tej pory polskim użytkownikom, którzy chcieliby korzystać z Siri po polsku, pozostawało czekać na dalsze informacje od Apple. Społeczność podjęła jednak teraz zupełnie nową inicjatywę – powstała petycja, która ma trafić do UOKiK, jeśli podpisze ją 10 tys. osób.

Grafika kampanii z jabłkiem w barwach polskiej flagi, nadgryzionym przez czerwoną dżdżownicę, oraz tekstem: "Apple: zgł. do UOKiK za dyskryminację polskich użytkowników i łamanie Dyrekt. 2005/29/WE!" Obok formularz podpisania petycji.
Fot. secure.avaaz.org / zrzut ekranu

Niniejsza petycja ma na celu zebranie 10 tys. podpisów pod wnioskiem do Rzecznika Praw Konsumenta o interwencję w sprawie nierównego i nieuczciwego traktowania polskich użytkowników przez firmę Apple, zmuszonych płacić stawki równe lub wyższe niż w wielu innych krajach za produkty i ekosystem Apple, które są okrojone z wielu kluczowych funkcji.

Treść petycji zamieszczonej na stronie secure.avaaz.org
Ręka trzymająca smartfon z grafiką i logo Siri, w tle rozmyty ekran z logo Siri. Siri po polsku
Fot. T. Schneider / Shutterstock

Petycja skierowana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zarzuca Apple dyskryminację polskich użytkowników oraz łamanie unijnych dyrektyw. Polscy konsumenci płacą za produkty Apple więcej lub tyle samo, co w innych krajach, ale otrzymują mniej funkcji.

Przykłady brakujących funkcji to Siri w języku polskim, Apple Fitness+, Apple News+, Apple Card, Apple Cash, subskrypcje Apple Podcasts, zaawansowane funkcje Apple Maps i HomePody. Celem petycji jest zmuszenie Apple do wdrożenia tych funkcji lub obniżenia cen produktów.

Celem wspomnianego wniosku ma być zmuszenie Apple do zaprzestania podobnych praktyk, zrównania oferty w Polsce z ofertami z innych krajów oraz wypłaty zadośćuczynienia użytkownikom swoich urządzeń za łamanie prawa unijnego.

Treść petycji zamieszczonej na stronie secure.avaaz.org

Petycję można podpisać internetowo tutaj. Na ten moment jest ponad. 5 tys. podpisów.

Źródło: Wykop, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Apple / materiały prasowe / secure.avaaz.org / zrzut ekranu / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw