Mężczyzna pracuje przy komputerze z AI z dwoma monitorami, na których widać interfejsy oprogramowania i grafikę 3D przedstawiającą twarz.
LINKI AFILIACYJNE

Nie będziesz już płacił za lekarza ani korepetycje. Kolejne zawody zagrożone przez AI

4 minuty czytania
Komentarze

Vinod Khosla, indyjsko-amerykański przedsiębiorca i inwestor, odniósł sukces jako współzałożyciel firmy Sun Microsystems. Obecnie jest miliarderem, który stale śledzi rynek technologiczny i AI oraz ma zakulisowy wgląd w wiele powstających usług i produktów. Jak twierdzi, że sztuczna inteligencja wkrótce opanuje wszystkie specjalizacje i uczyni je darmowymi.

Lekarz AI za darmo, podobnie jak korepetytor

Osoba trzymająca tablet z grafiką przedstawiającą sztuczną inteligencję i powiązane ikony na ciemnym tle.
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

Vinod Khosla jest „prawie pewien”, że już za 10 do 15 lat będziemy mieć darmowych lekarzy dla każdego, jak również darmowych korepetytorów wszystkich dzieci. Całością zajmie się AI. Początkowo do wszystkich tych możliwości dostęp zyskają osoby dysponujące większym kapitałem, ale ostatecznie wszystko ma być za darmo. 

Dzięki AI dostęp do np. specjalistycznej wiedzy lekarzy i inżynierów będzie darmowy lub prawie darmowy. (…) Nie ma znaczenia, czy mówimy o inżynierach budowlanych czy onkologach, prawie wszystkie specjalizacje będą darmowe.

Vinod Khosla, współzałożyciel firmy Sun Microsystems, dla Forbes

Khosla od lat wspiera rozwój firmy OpenAI, a sam mówi o sobie, że jest „techoptymistą z prawdziwą empatią i troską” w stosunku do ludzi. Przewiduje, że w niedalekiej przyszłości prawie każda funkcja, jaką mogą wykonywać ludzie, będzie wykonywana na większą skalę i prawdopodobnie lepiej niż obecnie sami to robimy. Jak przekonuje, „będzie to ogromny wzrost dla produktywności, ale może też dojść do rosnącej nierówności w dochodach” przyznał.

Inwestor wskazał również, że w przyszłości powinno dojść do powstania innych sposobów na to, aby mierzyć PKB i kondycję gospodarek świata. Wskazał też na geopolityczne konsekwencje związane z AI, ponieważ „wyścig o chipy i technologię AI nadal się zaostrza między dwiema największymi gospodarkami świata”. Chodzi oczywiście o Chiny i Stany Zjednoczone. 

Jaka praca zostanie dla ludzi? 

Wizja Vinoda Khosli, gdzie sztuczna inteligencja przejmuje wiele funkcji i sprawia, że różne specjalizacje stają się darmowe, może przynieść wiele korzyści, ale także rodzi pytania dotyczące przyszłości pracy ludzkiej

Ludzie mogą przekształcić swoje umiejętności, aby zajmować się rolami, które są trudniejsze do zautomatyzowania, takie jak zawody kreatywne, interpersonalne i opiekuńcze, oraz te wymagające skomplikowanego myślenia krytycznego i zarządzania.

W miarę jak edukacja stanie się bardziej dostosowana do obecnych realiów, może skoncentrować się na nauczaniu umiejętności elastycznych, takich jak kreatywność i rozwiązywanie problemów.

Robot i mężczyzna w garniturze siedzący obok siebie, mężczyzna patrzy na zegarek, robot trzyma teczkę.
Fot. Stokkete / Shutterstock

Z większą produktywnością i potencjalnie niższymi kosztami życia, społeczeństwa mogą rozważyć systemy, takie jak uniwersalny dochód podstawowy, aby zapewnić stabilność finansową. Ludzie mogą mieć też więcej wolnego czasu, który można wykorzystać na osobisty rozwój, hobby czy wolontariat. Wzrost potrzeb w zarządzaniu projektami i strategią może także otworzyć nowe ścieżki kariery, gdzie ludzka intuicja jest kluczowa.

Jednocześnie pojawią się nowe wyzwania etyczne i polityczne, które będą wymagały rozważań, aby zapewnić sprawiedliwą dystrybucję korzyści płynących z automatyzacji i AI. Globalne podejście do zarządzania wpływem AI na pracę może również pomóc w łagodzeniu negatywnych skutków i maksymalizacji pozytywnych wyników dla większej liczby ludzi.

Ważne będzie przemyślane planowanie i dostosowanie polityk, co może prowadzić do znaczących zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują i żyją, maksymalizując korzyści z tych technologii, jednocześnie minimalizując potencjalne negatywne skutki dla społeczeństwa.

Khosla widzi de facto same pozytywy w rewolucji AI i przyszłości technologii, ale trzeba też pamiętać, że obserwuje to z pozycji miliardera.

Źródło: forbes.com, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw