Mężczyzna pracujący przy biurku z komputerem i laptopem.
LINKI AFILIACYJNE

Mało znany zawód, na który jest ogromne zapotrzebowanie. Można zarabiać krocie

3 minuty czytania
Komentarze

Są takie zawody, gdzie nie trzeba się martwić o zapaść na rynku pracy, ponieważ zawsze będzie na nie zapotrzebowanie. Wśród nich znajdują się specjaliści od szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. Co chwilę słyszymy bowiem o kolejnych atakach hakerów czy próbach oszustwa, więc osoby umiejące zadbać o bezpieczeństwo firmowych danych czy sieci, są pożądane przez pracodawców. I mogą na tym jeszcze bardzo dobrze zarobić.

Zawód w cyberbezpieczeństwie to niezły zarobek

Ręce programisty piszącego kod na klawiaturze w mrocznym biurze z podświetleniem, z widocznym w tle laptopem i monitorem z kodem programistycznym.
Fot. deagreez1 / Depositphotos

Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem mogą być coraz częściej jednym z wymogów wśród pracodawców. Wiele biznesów opiera się bowiem na działaniach w sieci oraz bazach danych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Nie chodzi więc tylko o czuwanie nad samym bezpieczeństwem danych, ale także wiedzy, jak szukać luk bezpieczeństwa w systemach i jak im zapobiegać. Specjaliści w tych dziedzinach mogą zarabiać krocie.

Zawód cyberbezpieczeństwo. Wykres zarobków średniego poziomu w IT Security: 16 800 - 24 300 PLN (B2B) miesięcznie, 14 000 - 20 000 PLN (UoP) brutto miesięcznie, mediana 20 550 PLN.
Jak widać, mediana zarobków jest naprawdę wysoka. Fot. No Fluff Jobs / zrzut ekranu

Z danych dostępnych w serwisie z ofertami pracy w IT, czyli No Fluff Jobs, wynika, że specjaliści związani z cyberbezpieczeństwem mogą na umowie B2B zarabiać nawet 20 tysięcy złotych. W przypadku umowy o pracę mediana zarobków wynosi 17 tysięcy złotych i widać, że w ciągu ostatnich lat wynagrodzenia poszły w górę. Jeszcze w 2021 roku inżynier cyberbezpieczeństwa zarabiał netto w powyżej 15 tysięcy złotych.

Według naszych badań, specjaliści Mid, którzy pracowali zdalnie jako specjaliści cyberbezpieczeństwa na umowie B2B w pierwszym kwartale 2021, zarabiali średnio pomiędzy 16k-21k PLN netto (+VAT) miesięcznie.

No Fluff Jobs, strona internetowa

Jakie wymagania należy spełniać?

Oferty pracy z kategorii Security na stronie No Fluff Jobs.
Przykładowe oferty pracy wraz z zarobkami. Fot. No Fluff Jobs / zrzut ekranu

Spoglądając na wymagania stawiane przez pracodawców widać, że bardzo często potrzebna jest bardzo dobra znajomość środowiska AWS (Amazon Web Services), czyli platformy chmurowej stworzonej przez Amazona.

Z tego rozwiązania korzysta wiele firm, więc nie dziwne, że specjaliści od cyberbezpieczeństwa powinni wiedzieć, jak poruszać się po tym środowisku. Wśród wymogów przewija się również znajomość Azure, ale i języka programowania Python.

Programista pracujący przy komputerze z kodem wyświetlanym na monitorze oraz laptopie.
Fot. Beautrium / Shutterstock

Często wymagane jest też już kilkuletnie doświadczenie w branży oraz wyższe wykształcenie. Jednym z wymogów może być również umiejętność praktycznych konfiguracji systemów bezpieczeństwa w środowiskach Windows/Mac/Linux, ale i w chmurze Azure oraz bazach danych SQL i Oracle.

Dobrą informacją jest też to, że związany z cyberbezpieczeństwem zawód niekoniecznie wymagał będzie od nas obecności w biurze. Wiele ofert widocznych na No Fluff Jobs umożliwia bowiem pracę zdalną.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: No Fluff Jobs. Zdjęcie otwierające: New Africa / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw