Ekran telefonu z logo OpenAI GPT-5 na tle klawiatury laptopa.
LINKI AFILIACYJNE

GPT-5 będzie „jak doktor nauk”. OpenAI zachwala nowy model

2 minuty czytania
Komentarze

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

GPT-5 niczym „doktor nauk”, czyli ambitne plany OpenAI

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI, firmie, która w przyszłości ma stworzyć model GPT-5
Mira Murati. Fot. Dartmouth Engineering / YouTube, zrzut ekranu

Mira Murati, dyrektor ds. technologii w OpenAI wzięła udział w rozmowie zorganizowanej przez uczelnię Thayer School of Engineering at Dartmouth. Przedstawicielka jednej z najbardziej znanych firm w dziedzinie sztucznej inteligencji porównała ewolucję modeli GPT do rozwoju człowieka, który następuje wraz z kolejnymi etapami edukacji.

Murati porównuje GPT-3 do inteligencji malucha, a GPT-4 do możliwości umysłowych licealisty. Zdaniem dyrektor ds. technologii w OpenAI w kolejnych latach będziemy mieli z kolei do czynienia z inteligencją na poziomie doktora nauk (Ph.D.) w odniesieniu do konkretnych zadań. Konkretnie ma to nastąpić za półtora roku, wraz z kolejną generacją modelu sztucznej inteligencji. Pojawiają się tu skojarzenia z GPT-5, który mógłby wtedy zadebiutować.

Osoba trzymająca tablet z grafiką przedstawiającą sztuczną inteligencję i powiązane ikony na ciemnym tle.
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

Czy rzeczywiście już za kilkanaście miesięcy możemy mieć do czynienia z technologią, której poziom będzie imponujący w porównaniu z AI, którą znamy dzisiaj? Niektórym może być trudno to sobie wyobrazić, patrząc na niemałe wpadki, które cały czas zdarzają się nawet najlepszym modelom sztucznej inteligencji. Z drugiej strony postęp jest naprawdę szybki i AI może generować dziś choćby filmy i obrazy na zupełnie innym poziomie, niż jeszcze np. rok temu.

Nie zapominajmy też, że Mira Murati powiązała możliwości doktora nauk z zastosowaniem w konkretnych zadaniach. Nie oznacza to więc, że GPT-5 będzie miał tak szeroką wiedzę i umiejętności, jak osoba po doktoracie, tylko że w określonych procesach wykaże się zbliżonymi możliwościami.

Rywalizacja OpenAI z Anthropic

grafika nawiązująca do AI i modelu Claude
Fot. Anthropic / materiały prasowe

Podczas gdy na temat GPT-5 pojawiają się różne spekulacje, najbardziej zaawansowanym modelem od OpenAI pozostaje GPT-4o. Choć może imponować on swoimi możliwościami w porównaniu do poprzednich wersji, nie oznacza to, że jego twórcy nie mają poważnej konkurencji.

Anthropic uruchomiło właśnie model Claude 3.5 Sonnet. Startup twierdzi, że jego dzieło przewyższa możliwościami GPT-4o. O szczegółach możecie przeczytać w podlinkowanym tekście, np. korzystając ze swojego smartfona do 2000 zł.

Dziękujemy za lekturę! Jeśli masz dodatkowe 10 sekund, poświęć je na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ chcemy poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: digitaltrends.com. Zdjęcie otwierające: photosince / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw