Piłka nożna UEFA Euro 2024 w siatce bramki.
LINKI AFILIACYJNE

EURO 2024 łączy technologię i sport. To nie tylko VAR oraz goal-line technology

5 minut czytania
Komentarze

W ciągu ostatnich kilku, a może i nawet kilkunastu lat niejednokrotnie mogliśmy przekonać się, że sport oraz technologie łączy więcej niż mogłoby nam się wydawać. Świetnym tego przykładem jest piłka nożna, co widać na przykładzie trwającego właśnie EURO 2024.

Technologie używane przez UEFA podczas EURO 2024

Logo UEFA EURO 2024 z kolorowym tłem i napisem "UEFA EURO 2024 GERMANY".
Fot. UEFA / materiały prasowe

Niedawno przyglądaliśmy się temu, jak działa VAR na EURO 2024. Jednakże pamiętajmy, że piłkarskie Mistrzostwa Europy, które są uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, korzystają z całej masy innych technologii sprawiających, że widowisko jest znacznie ciekawsze i bardziej sprawiedliwe.

Tegoroczny turniej rozgrywany na niemieckich boiskach jest wyjątkowy nie tylko ze względu na emocjonującą rywalizację sportową, ale również dzięki innowacyjnym technologiom, które wspierają sędziów i poprawiają jakość rozgrywek.

UEFA wdrożyła szereg zaawansowanych systemów, które mają na celu zwiększenie transparentności i precyzji w decyzjach arbitrów. Dzięki nim kibice mogą być pewni, że każdy mecz będzie rozgrywany według najwyższych standardów, a kontrowersje będą ograniczone do minimum. W związku z tym przyjrzymy się, jakie technologie wykorzystuje się podczas EURO 2024.

VAR to podstawa dzisiejszego futbolu

Sędzia piłkarski przed monitorem systemu VAR, logo UEFA Euro 2024 w Niemczech.
Fot. Dziurek / Shutterstock, modyfikacje własne

Technologia VAR została wprowadzona do wszystkich rozgrywek UEFA w 2019 roku po intensywnych testach i szkoleniach sędziów. VAR koncentruje się na czterech kluczowych sytuacjach: bramkach, incydentach w polu karnym, czerwonych kartkach oraz błędnej tożsamości zawodników. Przypomnijmy, że ta technologia pozwala sędziom podejść do specjalnego monitora, gdzie mogą na spokojnie obejrzeć powtórkę kontrowersyjnej sytuacji, a następnie skorygować lub podtrzymać swoją pierwotną decyzję.

Podczas EURO 2024, system VAR jest obsługiwany przez zespół składający się z głównego sędziego VAR, dwóch asystentów oraz trzech operatorów wideo. System monitorowany jest wprost z centrum technologii piłkarskiej (FTECH) w Lipsku, o którym opowiem wam później.

W tym roku system oprócz korygowania decyzji sędziów wprowadza na boiska ważną nowość. Teraz po podjęciu konkretnej decyzji przez arbitra po skorzystaniu z VAR-u – na stadionie wyświetlana jest informacja, dlaczego sędzia zdecydował się na takie rozwiązanie. W ten sposób organizatorzy EURO 2024, chcą na bieżąco wyjaśniać kibicom (szczególnie tym zgromadzonym na stadionie), co właśnie wydarzyło się na boisku.

Półautomatyczny spalony i goal-line technology

Linia narysowana przez SAOT pokazuje pozycje spalona Lautaro Martíneza
Fot. FIFA / materiały prasowe

Półautomatyczny system wykrywania spalonego (SAOT) to zaawansowany układ, który umożliwia szybsze i dokładniejsze określanie sytuacji z pozycją spaloną. Technologia ta wykorzystuje kilkanaście specjalnych kamer, które śledzą 29 punktów na ciele każdego zawodnika oraz dane z piłki połączonej z sensorami.

Dzięki temu systemowi sędziowie VAR mogą natychmiastowo identyfikować moment kontaktu piłki, co jest kluczowe przy analizie sytuacji z pozycją spaloną. Co więcej, aby uniknąć zbędnych kontrowersji powtórki pokazujące spalonego (lub jego brak), będą wyświetlane kibicom na stadionach oraz przed telewizorami.

Materiał pokazujący system SAOT w akcji

Tymczasem goal-line technology to system, który skupia się na linii bramkowej oraz piłce. Ta technologia jest używana w celu dokładnego określenia, czy piłka przekroczyła linię bramkową z dokładnością do jednego milimetra.

System został wprowadzony do rozgrywek UEFA w 2016 roku i korzysta z siedmiu kamer zamontowanych wokół każdej bramki, które śledzą ruch piłki. W przypadku, gdy piłka przekroczy linię bramkową nawet o włos, system wysyła sygnał wibracyjny i wizualny na zegarek sędziego w ciągu jednej sekundy​.

Piłka napakowana technologią

Piłka do gry w piłkę nożną UEFA Euro 2024 na tle murawy boiska.
Fot. katatonia82 / Shutterstock

Oficjalna piłka turnieju EURO 2024 – Adidas Fussballliebe została wyposażona w technologię, która przesyła precyzyjne dane w czasie rzeczywistym do sędziów wideo. Technologia współpracuje z SAOT, więc umożliwia szybsze podejmowanie decyzji podczas meczów.

Połączenie danych pozycji graczy i sztucznej inteligencji pozwala na identyfikację każdego kontaktu z piłką, co przyspiesza rozstrzyganie sytuacji związanych z rękami czy rzutami karnymi​. Dodatkowo w tym roku dzięki tej technologii tuż po strzeleniu gola możemy dowidzieć się, z jaką prędkością leciała piłka oraz w jakim tempie się obracała.

Nowoczesne centrum FTECH

Dwóch mężczyzn siedzących przed monitorami w pokoju operacyjnym VAR, na ekranach wyświetlane są ujęcia stadionu piłkarskiego.
Fot. UEFA / materiały prasowe

Wspomniany wcześniej Hub FTECH w Lipsku to centrum operacyjne wszystkich technologii używanych podczas EURO 2024. Oprócz zarządzania operacjami VAR centrala zbiera i analizuje dane z różnych systemów, takich jak goal-line technology czy SAOT. Wszystkie dane są na bieżąco kontrolowane pod względem jakości i przekazywane do odpowiednich aplikacji oraz oczywiście sędziów na stadionie.

Pamiętajmy, że zaawansowane technologie używane podczas EURO 2024 mają na celu zapewnienie sprawiedliwego i płynnego przebiegu meczów, zwiększając jednocześnie transparentność i dokładność decyzji sędziowskich. Dzięki nim kibice mogą cieszyć się jeszcze bardziej emocjonującym i sprawiedliwym widowiskiem sportowym. Dodatkowo sposób, w jaki tegoroczne Mistrzostwa Europy podchodzą do technologii, udowadnia, że rozwój tej dziedziny idzie w parze z rozwojem sportu na najwyższym poziomie.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: U. J. Alexander / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw