Kody kreskowe towarzyszą nam od ponad pół wieku. Dalej jednak zwykli kupujący w sklepach mają z nich niewiele pożytku i w większości są to dla nich po prostu nadruki na opakowaniach, które nic nie mówią. I to niebawem ma się zmienić, ponieważ zamiast klasycznych kodów kreskowych, pojawić się mają kody QR.
Spis treści
Kody kreskowe do zmiany
Po raz pierwszy kod kreskowy został zeskanowany w jednym z supermarketów w Ohio (USA) w 1974 roku. Można powiedzieć, że to wydarzenie zapoczątkowało prawdziwą rewolucję w handlu. Do dziś kody kreskowe wykorzystywane są w sklepach, ale ich użyteczność dla klienta końcowego jest znikoma. Ten może co najwyżej wziąć produkt z półki, podejść do czytnika kodów kreskowych (jeżeli taki dostępny jest w sklepie), gdzie sprawdzi cenę.
Od jakiegoś czasu organizacja GS1, która zajmuje się opracowywaniem globalnych standardów dla handlu, przekonuje do tego, by przejść na nowy rodzaj oznaczenia. Tym miałyby zostać kody QR, ale przygotowane w specjalnym formacie. Ten zawierałby także numer GTIN (globalny numer jednostki handlowej), pozwalający na rejestrację sprzedaży na kasie.
Nad wprowadzeniem nowego rodzaju kodów pracują już największe światowe firmy (L’Oreal, PepsiCo, Carrefour i Procter & Gamble), a rozwiązanie testowane jest na kilkudziesięciu rynkach. Planuje się, by tego typu kody QR znalazły się na produktach do 2027 roku. Wprowadzeniem kodów na nasz rynek zainteresowane są też sieci handlowe Żabka, Biedronka czy Auchan, więc powoli możemy szykować się do kolejnej rewolucji.
Więcej informacji dla konsumentów
Główną zaletą kodów QR ma być większa transparentność dla samego klienta. Wystarczy mieć ze sobą telefon z dobrym aparatem, by zeskanować kod na opakowaniu. Ten może przenosić na stronę internetową informującą o promocjach, ale też i o alergenach czy sposobie recyklingu. Tego typu kody są też odporniejsze na zniszczenia i zajmują mniej miejsca na opakowaniu. W okresie przejściowym na opakowaniach będą znajdowały się zarówno klasyczne kody kreskowe, jak i kody GS1 QR. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2027 roku dostępne będą jedynie te drugie. Warto już teraz sprawdzić, jak zeskanować kod QR, jeżeli jeszcze tego nie wiemy.
Źródło: Dla Handlu / GS1. Zdjęcie otwierające: LADO / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.