Elektroniczny licznik energii elektrycznej z wyświetlaczem LCD pokazujący zużycie energii w kilowatogodzinach.
LINKI AFILIACYJNE

Cena prądu w 2024 roku w górę. Prezydent podpisał ważną ustawę

2 minuty czytania
Komentarze

Cena prądu w 2024 roku niestety będzie wyższa niż w latach ubiegłych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym, a tym samym wprowadzona została m.in. cena maksymalna za energię dla gospodarstw domowych. Z rachunków ma zniknąć opłata mocowa, ale podwyżki i tak będą zauważalne.

Cena prądu w 2024 roku

Licznik elektryczności GAMA 100 zamontowany na ścianie z wyświetlaczem pokazującym aktualny czas i datę oraz różne parametry techniczne.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa regulująca to, jak będzie wyglądać cena prądu w 2024 roku, przynosi sporo zmian dla odbiorców energii elektrycznej. Największą zmianą jest ta, która wprowadza cenę maksymalną za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i ustala ją na 500 zł/MWh. Do tej pory było to 412 zł/MWh, więc wartości na rachunkach za prąd z pewnością pójdą w górę w wielu przypadkach. Cenę maksymalną dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich firm ustalono na 693 zł/MWh.

Cena prądu w 2024 roku. Nowe liczniki energii elektrycznej z plombami ochronnymi i przewodami w skrzynce rozdzielczej.
Fot. arvydele.gmail.com / Depositphotos.com

Nowe ceny będą obowiązywać w okresie od lipca do grudnia tego roku. Dobrą wiadomością jest to, że gospodarstwa domowe od 1 lipca 2024 roku mają być zwolnione z opłaty mocowej, która wynosiła od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie netto w zależności od zużycia energii elektrycznej. Do końca 2024 roku opłaty mogą być więc niższe o 15,96 zł do 89,40 zł, choć same rachunki i tak mogą być wyższe, niż dotychczasowe. Przypomnijmy, że trwa wymiana na inteligentne liczniki energii elektrycznej oraz przygotowanie do wprowadzenia dynamicznej taryfy.

Bon energetyczny jak forma ratunku

Inteligentny licznik na słupie. Zbliżenie brudny cyfrowy licznik energii lub inteligentny licznik, który kontroluje i komunikuje się przez radio RF z telefonów komórkowych i urządzeń Wi-Fi w czasie rzeczywistym z miejsca kopiowania
Fot. kaninw / Depositphotos.com

W drugiej połowie 2024 roku wprowadzony zostanie także bon energetyczny, który ma być jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych z niższym dochodem. Ustawa przewiduje progi dochodowe do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Bon może być przyznawany nawet w sytuacji, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe, ale jego wartość zostanie pomniejszona o taką kwotę, jaka przekroczyła próg. Wartość bonu energetycznego będzie uzależniona od liczby osób w danym gospodarstwie.

  • Jednoosobowe gospodarstwo – 300 zł
  • Dwu– i trzyosobowe gospodarstwo – 400 zł
  • Cztero– i pięcioosobowe gospodarstwo – 500 zł
  • Sześcioosobowe i większe – 600 zł.

Co więcej, jeżeli w danym gospodarstwie źródła ogrzewania są zasilane energią elektryczną, wartość takiego bonu wzrośnie o 100 procent. Oznacza to, że jednorazowo będzie można otrzymać od 600 zł do 1200 zł, jeżeli spełni się kryterium dochodowe. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku.

Źródło: Kancelaria Prezydenta. Zdjęcie otwierające: ARVD73 / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw