LINKI AFILIACYJNE

Rządowa platforma Bezpieczne dane umarła. Na razie nie warto jej nawet odwiedzać

2 minuty czytania
Komentarze

W obliczu ostatnich wycieków danych, np. z serwisu Ticketmaster (co zaowocowało nawet ostrzeżeniem BIK) wydawałoby się, że Polacy powinni móc w prosty sposób sprawdzić, czy ich dane nie są zagrożone. Miała do tego służyć platforma Bezpieczne dane. Tylko że jej ostatnia aktualizacja miała miejsce 21 grudnia 2023 roku

Fot. bezpiecznedane.gov.pl / zrzut ekranu

Bezpieczne Dane nie są aktualizowane od pół roku

Po ujawnieniu danych pozyskanych przez złośliwe oprogramowanie typu „information stealer” oraz wycieku danych z sieci laboratoriów ALAB Centralny Ośrodek Informatyki uruchomił serwis Bezpieczne Dane, za pomocą którego można sprawdzić, czy nasze dane pojawiły się w wycieku.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wydawałoby się, że narzędzie to powinno być cały czas rozwijane i uzupełniane wraz z każdym kolejnym wyciekiem. Tymczasem fakt, że z Ticketmaster wykradziono dane pół miliarda osób, nie został w tej bazie zarejestrowany. Ani żaden inny w 2024 roku.

Z czego skorzystać w takiej sytuacji?

Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w serwisie X.com wskazuje, że najlepiej skorzystać ze strony Have I Been Pwned, w którym pojawiły się dane z wycieku 361 milionów adresów mailowych i haseł do różnych serwisów, w tym takich należących do Polaków.

Tweet Janusza Cieszyńskiego o wycieku danych z haveibeenpwned.com i informacja o aktualizacji serwisu bezpiecznedane.gov.pl.
Fot. X.com / zrzut ekranu

Serwis Cyberdefence24 zapytał Ministerstwo Cyfryzacji, czy planuje w najbliższym czasie aktualizację portalu bezpiecznedane.gov.pl. Uzyskano odpowiedź wskazującą, że obecnie trwają prace nad modyfikacjami w działaniu portalu. Po ich zakończeniu portal zostanie zaktualizowany o kolejne dane. Może więc Bezpieczne Dane nie zostały do końca zapomniane…

Dziękujemy za lekturę artykułu. Czy jesteś fanem sportu, ale lubisz też wypoczynek? Podziel się z nami swoją opinią w krótkiej ankiecie! Zajmie ci to kilka sekund, a my chętnie poznamy twoje zdanie na temat oglądania wydarzeń sportowych.

Źródło: X.com, CyberDefence24. Zdjęcie otwierające: Sigmund / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw