W obliczu ostatnich wycieków danych, np. z serwisu Ticketmaster (co zaowocowało nawet ostrzeżeniem BIK) wydawałoby się, że Polacy powinni móc w prosty sposób sprawdzić, czy ich dane nie są zagrożone. Miała do tego służyć platforma Bezpieczne dane. Tylko że jej ostatnia aktualizacja miała miejsce 21 grudnia 2023 roku…
Spis treści
Bezpieczne Dane nie są aktualizowane od pół roku
Po ujawnieniu danych pozyskanych przez złośliwe oprogramowanie typu „information stealer” oraz wycieku danych z sieci laboratoriów ALAB Centralny Ośrodek Informatyki uruchomił serwis Bezpieczne Dane, za pomocą którego można sprawdzić, czy nasze dane pojawiły się w wycieku.
Ciąg dalszy pod materiałem wideo
Wydawałoby się, że narzędzie to powinno być cały czas rozwijane i uzupełniane wraz z każdym kolejnym wyciekiem. Tymczasem fakt, że z Ticketmaster wykradziono dane pół miliarda osób, nie został w tej bazie zarejestrowany. Ani żaden inny w 2024 roku.
Z czego skorzystać w takiej sytuacji?
Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w serwisie X.com wskazuje, że najlepiej skorzystać ze strony Have I Been Pwned, w którym pojawiły się dane z wycieku 361 milionów adresów mailowych i haseł do różnych serwisów, w tym takich należących do Polaków.
Serwis Cyberdefence24 zapytał Ministerstwo Cyfryzacji, czy planuje w najbliższym czasie aktualizację portalu bezpiecznedane.gov.pl. Uzyskano odpowiedź wskazującą, że obecnie trwają prace nad modyfikacjami w działaniu portalu. Po ich zakończeniu portal zostanie zaktualizowany o kolejne dane. Może więc Bezpieczne Dane nie zostały do końca zapomniane…
Czy panujące upały uprzykrzają ci życie? Jeśli tak, to podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z nadmiarem ciepła w mieszkaniu.
Źródło: X.com, CyberDefence24. Zdjęcie otwierające: Sigmund / Unsplash
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.