Logo Google na niebieskim tle oraz ikona aplikacji z dymkiem do rozmów na ekranie smartfona.

Wiadomości Google z nową funkcją. Dosłownie może uratować życie

2 minuty czytania
Komentarze

Już niedługo za pośrednictwem Wiadomości Google będzie można przesyłać dane na numer alarmowy 911 przez RCS. Oznacza to, że udostępnimy dużo więcej niż samą treść, a to z kolei ma zwiększyć prawdopodobieństwo dotarcia służb w odpowiednie miejsce. Na razie usługa będzie udostępniona jedynie w USA, ale być może z czasem trafi też na telefony użytkowników w innych krajach.

System RCS pomoże w sytuacjach kryzysowych – Spis treści

Wiadomości Google i RCS

Smartfon z wyświetlonym ekranem sklepu z aplikacjami przedstawiający aplikację "Messages Google LLC" do komunikacji z przyciskiem "INSTALL", oceną 4.2 gwiazdki i podpisem "1M reviews".
Fot. Sharafmaksumov / Depositphotos

Google ogłosiło dzisiaj nowość, która umożliwi użytkownikom Androida wysyłanie wiadomości SMS pod numer 911 przy użyciu Rich Communication Services (RCS). Funkcja ta jest odpowiedzią na aktualne ograniczenia – Google informuje bowiem, że obecnie możliwość wysyłania SMS-ów na 911 jest dostępna tylko w około 53% centrów telefonicznych w USA.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

RCS, w porównaniu do tradycyjnych SMS-ów, oferuje szereg udoskonaleń, takich jak potwierdzenia przeczytania i wskaźniki wpisywania tekstu, co eliminuje niepewność związaną z oczekiwaniem na potwierdzenie otrzymania wiadomości. Jednak nie to jest w tym wszystkim przełomowe – RCS umożliwia wysyłanie zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości, co może przyspieszyć i usprawnić reakcję służb ratunkowych.

Zamiast rozmowy telefonicznej, wyślesz pinezkę i zdjęcie

Zestaw okrągłych zdjęć osób reprezentujących kontakty w aplikacji do wiadomości, z ikoną dymka i napisem "Messages" na środku.
Fot. Google / materiały prasowe

Jak zaznacza 9to5Google, kolejną istotną korzyścią jest możliwość automatycznego udostępniania dokładnej lokalizacji oraz dodatkowych informacji za pomocą usługi lokalizacji alarmowej Androida. Może to obejmować dane takie jak ustawienia języka i informacje medyczne, co pozwoli ratownikom lepiej przygotować się do interwencji nawet w przypadku, gdy osoba wzywająca pomoc nie będzie w stanie odpowiedzieć.

Dwa ekrany smartfona z rozmową tekstową z numerem alarmowym 911 na temat powalonego drzewa blokującego drogę.
Fot. Google / materiały prasowe

Jeśli więc zdarzy się nam sytuacja kryzysowa, zamiast dzwonić i opisywać miejsce, w którym się znajdujemy (co często nie jest prostym zadaniem), będzie można wysłać lokalizację telefonu, a nawet zdjęcie. Mi wydaje się to przełomowym pomysłem w procesie komunikacji ze służbami ratunkowymi.

Google współpracuje w tym projekcie z firmą RapidSOS, która zajmuje się technologią ratunkową. Wsparcie dla RCS w apce Wiadomości Google będzie stopniowo udostępniane w centrach połączeń alarmowych w USA, począwszy od tej zimy.

Źródło: 9to5Google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Mojahid Mottakin / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw