Osoba trzymająca telefon i kartę kredytową.

Europejski rynek smartfonów ze wzrostami. Pierwsze miejsce może zaskoczyć

3 minuty czytania
Komentarze

Europejski rynek smartfonów odnotował pozytywne zmiany w pierwszym kwartale 2024 roku, co jest znaczącym odbiciem po kilku trudnych kwartałach. Najnowsze badania Canalys pokazują interesujące trendy, które zaobserwowano na europejskim rynku.

Pierwszy wzrost dostaw od miesięcy

Wykres pokazujący dostawy smartfonów w Europie od Q1 2020 do Q1 2024 oraz wzrost rynku, źródło: Canalys.
Wykres pokazujący dostawy smartfonów w Europie od pierwszego kwartału 2020 do pierwszego kwartału 2024 oraz wzrost rynku. Fot. Canalys / zrzut ekranu

Badania przeprowadzone przez firmę analityczną Canalys dostarczają cennych informacji na temat stanu europejskiego rynku smartfonów w pierwszym kwartale 2024 roku. Warto podkreślić, że opublikowane dane pomijają rosyjski rynek.

Według raportu europejskie dostawy smartfonów wzrosły o 2% do 33,1 milionów sztuk. Taki stan rynku jest możliwy dzięki stabilizacji makroekonomicznej oraz wprowadzeniu odświeżonych portfolio przez czołowych producentów​.

Dwa smartfony Samsung znajdujące się na biurku, jeden z ekranem wyświetlającym stronę aktualizacji systemu, drugi z promocją "Try Galaxy", w tle doniczka z zieloną rośliną.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Jednym z kluczowych czynników wpływających na ten wzrost jest implementacja zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji (AI) w najnowszych modelach smartfonów. Debiut Galaxy AI m.in. w Samsungu Galaxy S24 Ultra wpłynął na wynik osiągnięty przez producenta w pierwszym kwartale 2024 roku.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Najpopularniejsze modele

Top 10 najczęściej wysyłanych smartfonów w Europie w Q1 2024
Top 10 najczęściej wysyłanych smartfonów w Europie w Q1 2024. Fot. Canalys / zrzut ekranu

W poprzednim roku pierwsze trzy miejsca zajmowały smartfony Apple. Najnowsze dane pokazują, że na ostatnie miejsce podium wskoczył flagowy Samsung S24 Ultra. Mały telefon iPhone 15 uplasował się na 5 miejscu. Dla porównania w zeszłym roku iPhone 14 był najczęściej dostarczanym smartfonem. Europejski rynek telefonów potrafi zaskoczyć. Świadczy o tym obecność dwóch budżetowców Xiaomi w pierwszej dziesiątce.

Europejski rynek smartfonów pokazuje, że coraz więcej osób decyduje się na flagowe konstrukcje (iPhone 15 Pro, Pro Max i Galaxy S24 Ultra). Nie brakuje też chętnych na budżetowe konstrukcje. W najczęściej dostarczanych urządzeniach spadł udział modeli ze średniej półki.

Europejski rynek smartfonów – jest kilku wygranych

Europejskie (z wyłączeniem Rosji) wysyłki smartfonów i roczny wzrost, Q1 2024. Źródło: Canalys  (analiza smartfonów sprzedawanych do sklepów), maj 2024.
Europejskie (z wyłączeniem Rosji) wysyłki smartfonów i roczny wzrost w pierwszym kwartale 2024. Fot. Canalys / zrzut ekranu

Samsung zajął pierwsze miejsce na europejskim rynku smartfonów, dostarczając 12,1 miliona urządzeń w pierwszym kwartale 2024 roku. Koreański producent dostarczył 2% więcej urządzeń niż w pierwszym kwartale zeszłego roku, a udział w rynku się nie zmienił i wynosi 37%.

Apple, największy konkurent Samsunga po raz kolejny uplasował się na drugim miejscu. Gigant z Cupertino zanotował 17% spadek, z dostawami na poziomie 7,3 miliona urządzeń. To stanowiło 22% udziału w rynku. Xiaomi, które zajmuje trzecie miejsce z 5,4 miliona dostarczonych urządzeń, zwiększyło swój udział w rynku do 16%.

Na uwagę zasługuje także dynamiczny wzrost firmy Motorola, która odnotowała 73% wzrost dostaw, osiągając 2,1 miliona urządzeń. Imponuje też ponad 100% wzrost firmy HONOR. Prawdopodobnie jest to wynik powrotu na niektóre europejskie rynki.

Źródło: Canalys, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Chayjitti Hongmanee / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw