Ekran komputerowy z tekstem "Access Denied", herb FBI po lewej stronie.

FBI ma klucze deszyfrujące LockBit. Ofiary mogą odzyskać dane

2 minuty czytania
Komentarze

Na początku 2024 roku międzynarodowa akcja doprowadziła do rozbicia grupy LockBit, wyspecjalizowanej w atakach ransomware. Ofiary przestępców prawdopodobnie na zawsze porzuciły nadzieję na odzyskanie danych z przejętych i zaszyfrowanych dysków. FBI ma jednak dla nich dobrą wiadomość – agencja stworzyła narzędzie, za pomocą którego będzie to możliwe.

Ekran komputera z wiadomością ransomware LockBit 2.0, informującą o kradzieży i zaszyfrowaniu plików. Pozostały tekst zawiera instrukcje dotyczące przywracania dostępu do plików, w tym kontakt przez przeglądarkę Tor i komunikator Tox.
Fot. Blackberry / zrzut ekranu

Czym jest LockBit?

Jest to grupa przestępcza, która wyspecjalizowała się w atakach ransomware. Od czerwca 2022 roku do lutego 2024 roku przeprowadziła 7000 ataków na organizacje na całym świecie. Jej członkowie zarobili na nich nawet 1 miliard dolarów poprzez wpłacane przez ofiary okupy.

Niestety, mimo działań organów ścigania i spektakularnego efektu międzynarodowej operacji, LockBit nadal jest aktywny i wciąż atakuje ofiary na całym świecie. Członkowie grupy przerzucili się na nowe domeny i nowe serwery. Co więcej, w ramach odwetu za zamknięcie serwerów w lutym 2024 roku, przestępcy upubliczniają w sieci skradzione dane.

Materiał z operacji CRONOS przeciw LockBit.

W jaki sposób pozyskano klucze deszyfrujące?

W trakcie międzynarodowej akcji nie tylko zatrzymano podejrzanych o powiązania z grupą przestępczą LockBit. Zamknięto też 34 serwery znajdujące się m.in. w Holandii, Niemczech, Francji, USA czy Wielkiej Brytanii. Zawierały one ponad 2500 kluczy deszyfrujących, które posłużyły do stworzenia darmowego narzędzia LockBit 3.0 Black Ransomware do odszyfrowywania danych.

Agencja FBI ogłosiła, że obecnie uzyskała już ponad 7000 kluczy deszyfrujących do oprogramowania ransomware LockBit. Oznacza to, że ofiary ataków mogą teraz odzyskać swoje zaszyfrowane dane za darmo. Dlatego wszystkie osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą tego ransomware, powinny zgłosić się poprzez stronę FBI.

FBI wzywa ofiary ataków LockBit do zgłoszenia się i skorzystania z odzyskanych kluczy deszyfrujących. Agencja oferuje również nagrody za informacje prowadzące do schwytania członków grupy.

Departament Stanu USA oferuje teraz nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania lub skazania liderów LockBit.

Dodatkowo oferowana jest nagroda w wysokości 5 milionów dolarów za wskazówki umożliwiające aresztowanie współpracowników i innych członków siatki, zajmujących się ransomware.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: BleepingComputer, FBI IC3, Blackberry. Zdjęcie otwierające: FBI Ransomware Brochure / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw