Aplikacja Google Play wyświetlona na ekranie smartfona.
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja w Google Play Store. Przyda się praktycznie każdemu

3 minuty czytania

Wygląda na to, że niebawem w Google Play Store pojawi się nowa funkcja. Ta obecnie jest w fazie testów, ale jeżeli Google nie zdecyduje się jej zupełnie „ubić”, to powinna niebawem trafić do użytkowników. Byłoby to wskazane, ponieważ mówimy tutaj o pewnego rodzaju przypomnieniu, które wbrew pozorom może być bardzo często przez nas wykorzystywane.

Nowa funkcja w Google Play Store. Przypomnienia o aplikacji

Ikona aplikacji Google Play Store na ekranie urządzenia mobilnego. Kryją się tam też złośliwe aplikacje.
Fot. GekaSkr / Depositphotos

Jedną z najważniejszych aplikacji w świecie Androida, jest sklep Google Play Store. Oczywiście system pozwala na korzystanie z alternatywnych sklepów, by instalować nowe programy, ale większość z użytkowników smartfonów i tak zapewne korzysta z rozwiązania Google. To z tego miejsca można przecież pobrać aplikacje bankowe, streamingowe czy po prostu gry, które posłużą nam do zabicia czasu. Czasem zdarza się jednak tak, że w ferworze codziennych zadań, zapominamy o zainstalowanych aplikacjach. I ten problem ma rozwiązać testowana właśnie nowa funkcja.

Powiadomienia z Google Play Store na Androidzie, w tym otwarte przypomnienia o aplikacjach, instalacja Google Play Services for AR i gra Space Chase: Odyssey.
Tak mają wyglądać powiadomienia o aplikacji, której nie uruchomiliśmy. Fot. Android Authority / zrzut ekranu

W aplikacji w wersji v41.2.21 udało się znaleźć nową funkcję, która nazywa się „Open app reminder”, czyli formę powiadomienia o nowej aplikacji. Zasada działania jest wyjątkowo prosta. Jeżeli w ciągu 24 godzin po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu jej nie odpalimy, dostaniemy stosowne powiadomienie. Takie powiadomienie o nieużywanej aplikacji mamy też dostać w późniejszym terminie raz jeszcze, jeżeli ta dalej nie zostanie przez nas uruchomiona.

Przypomnienie o aplikacji może być pomocne

Google Play Store smartfon aplikacje
Fot. ymgerman / Depositphotos

Dlaczego w ogóle taka funkcja miałaby być istotna dla użytkowników smartfonów? Przede wszystkim może być pomocna dla osób, które instalują programy, a następnie o nich zapominają. Zdarzają się też przypadkowe instalacje, na przykład, gdy używana przez nas aplikacja wyświetla reklamy i nieopatrznie zezwolimy na wgranie promowanego programu. Te niepotrzebnie zajmują przestrzeń na dane, więc takie przypomnienie mogłoby od razu prowadzić do tego, że aplikację usuniemy z pamięci telefonu. Jest to też dobra rzecz dla wszystkich tych, którzy są po prostu zapominalscy lub roztrzepani.

Czasem może zdarzyć się też, że jakąś aplikację zainstalujemy przez przypadek lub ta zostanie pobrana w tle. Chcąc chronić swoją prywatność w sieci oraz mieć kontrolę nad tym, co posiadamy na smartfonie, warto mieć to pod kontrolą. Nie każdemu jednak może spodobać się dodatkowe powiadomienie na telefonie, bo tych czasem mamy i tak już za dużo. Nowa funkcja zaczyna powoli pojawiać się u niektórych użytkowników, więc powinna niebawem znaleźć się na większości smartfonów.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: Android Authority. Zdjęcie otwierające: Mojahid Mottakin / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw