Dwoje dzieci siedzących na sofie, każde z nich trzyma smartfon.

Rodzice w końcu będą mieć pełną kontrolę nad telefonami dzieci. Duże miasto szykuje rewolucję

2 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że świat, w którym rodzice mają pełną kontrolę nad tym, co pojawia się w telefonach, ich dzieci to zwykła utopia. Niemniej o taką wizję Nowego Jorku planują zawalczyć tamtejsze władze, które przygotowały już nawet specjalną ustawę dotyczącą mediów społecznościowych oraz najmłodszych użytkowników smartfonów.

Jak skontrolować smartfony najmłodszych? Nowy Jork ma pomysł

Dwie osoby trzymają telefony z włączoną aplikacją TikTok.
Fot. Luiza Kamalova / Shutterstock

Wojna Stanów Zjednoczonych z TikTokiem nie jest żadną tajemnicą, jednak nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że za oceanem coraz bardziej zaczyna się zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci w internecie. Dla przykładu – w marcu tego roku władze Florydy postanowiły wprowadzić w życie przepis, który zakłada, że media społecznościowe staną się dostępne dopiero po ukończeniu 14. roku życia.

Okazuje się, że równie ciekawy projekt przygotowały władze stanu Nowy Jork. Ustawa zatytułowana Stop Addictive Feeds Exploitation (SAFE) for Kids Act przeszła już przez kilka modernizacji, jednak aktualnie zakłada, że dzieci oraz nastolatkowie będą mogli korzystać z mediów społecznościowych, ale bez zgody rodziców (lub opiekunów) nie otrzymają dostępu do personalizowanych kanałów działających na algorytmach.

W praktyce oznacza to, że na przykład na TikToku młodego mieszkańca stanu Nowy Jork nie powinny pojawiać się popularne filmy zawierające przemoc czy nagość. Co ciekawe według The Wall Street Journal na mocy ustawy zabronione zostanie wysyłanie nocnych powiadomień na smartfony najmłodszych.

Co na to rodzice?

Co na to rodzice? Kobieta i młody nastolatek uśmiechają się, robiąc selfie na smartfonie do aplikacji Instagram, siedząc przytuleni na sofie w jasnym pokoju.
Fot. Meta / mat. prasowe

Naturalnie w teorii wszystkie powyższe zmiany mają pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu. W końcu wszyscy doskonale wiemy, że na platformach takich jak TikTok, Instagram czy X wyjątkowo łatwo natknąć się na różnego rodzaju materiały, które nie powinny trafiać do dzieci czy nastolatków.

Oczywiście to rodzice zadecydują o tym, czy ich pociechy zostaną przykryte, parasolem ochronnym w postaci regulacji zawartych w Stop Addictive Feeds Exploitation (SAFE) for Kids Act. Zaznaczmy również, że cała sprawa dotyczy tylko i wyłącznie stanu Nowy Jork, który zamieszkuje około 20 milionów osób. Niemniej podobne obostrzenia w zeszłym roku zatwierdził stan Utah, a nad wprowadzeniem własnej ustawy rozmawia się także w Kalifornii.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: The Wall Street Journal, Engadget. Zdjęcie otwierające: Volodymyr TVERDOKHLIB / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw