perowskity

Perowskity miały być polskim przełomem w fotowoltaice. Niestety mogą zostać przejęte przez zagraniczny kapitał

3 minuty czytania
Komentarze

Polska naukowczyni Olga Malinkiewicz opracowała rewolucyjne rozwiązanie, jakim są perowskity. Chodzi o ogniwa fotowoltaiczne drukowane na cienkich, elastycznych foliach. Niestety firma zaangażowana w projekt ma kłopoty i niewykluczone, że zostanie sprzedana, a perowskity trafią do produkcji, ale poza Polską.

Perowskity i problemy Saule Technologies

perowskity
Fot. National Geographic Polska / YouTube, zrzut ekranu

Perowskity miały oznaczać rewolucję w branży fotowoltaiki. Okazało się, że drukowane ogniwa fotowoltaiczne są wyjątkowo wydajne i działają nawet przy sztucznym świetle. W 2014 roku Olga Malinkiewicz, która opracowała tę technologię, wraz z dwoma biznesmenami założyła firmę Saule Technologies. Technologia została dopracowana, a we Wrocławiu powstała pierwsza fabryka opisywanych ogniw.

Do komercyjnej sprzedaży potrzebny jest jednak duży zakład produkcyjny. Firma chce pozyskać kapitał na budowę takiego miejsca. Jest jednak problem. Na obecnym etapie spółka nie ma jeszcze wystarczających przychodów, by dokonać ekspansji rynkowej. Środków brakuje nawet na samodzielne funkcjonowanie firmy.

Jak twierdzi sama Olga Malinkiewicz, cytowana przez Business Insider, pilotażowa fabryka nie ma odpowiednich mocy produkcyjnych i realizuje tylko małe zamówienia. W dodatku wiele kosztów pochłaniają prace rozwojowe, które są konieczne do zachowania satysfakcjonujących parametrów produktów.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Spółce kończą się pieniądze, krajowi inwestorzy nie chcą odpowiednio jej dofinansować na tym etapie rozwoju, nie jest zatem dobrze. Saule Technologies potrzebuje inwestora oraz partnera, którego pozycja rynkowa pozwoli na szybką komercjalizację perowskitów.

Polska technologia może trafić za granicę

Jednym z możliwych scenariuszy pozostaje sprzedaż spółki zagranicznemu podmiotowi. Perowskity byłyby wtedy rozwijane poza granicami Polski. Saule Technologies wolałoby pozyskać inwestora, niż zgadzać się na sprzedaż, jednak jeśli planu A nie uda się zrealizować, niewykluczone, że nabycie firmy przez zagraniczny podmiot pozostanie jedynym wyjściem na utrzymanie zatrudnienia w spółce i jej dalszych działań.

Film pokazujący, jak działają i czym charakteryzują się perowskity.

Część akcjonariuszy spółki już teraz sprzeciwia się jednak pomysłowi sprzedaży. Pojawiają się obawy o możliwe nadużycia i sprzedaż polskiej technologii np. podmiotom z Rosji lub Chin. Dla Olgi Malinkiewicz priorytetem jest, by technologia perowskitów była rozwijana, najlepiej w Polsce, ale jeśli się nie uda, to również za granicą.

Czy jesteś zainteresowany wynagrodzeniami programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie Ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: Business Insider. Zdjęcie otwierające: National Geographic Polska / YouTube, zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw