Obraz przedstawia współczesny telewizor na drewnianej szafce przeciwko ścianie z drewnianą okładziną. Na ekranie telewizora widać abstrakcyjną grafikę w odcieniach niebieskiego i zielonego. Obok telewizora stoi doniczka z rośliną o długich liściach.

Samsung AI TV to początek nowej ery. Oto co potrafią najnowsze Neo QLED-y dzięki sztucznej inteligencji

5 minut czytania
Komentarze

W 2024 roku Samsung zdecydowanie postawił na AI w swoich urządzeniach, co widać nie tylko po smartfonach, ale także telewizorach. Ulepszone jednostki neuronalne w odbiornikach firmy mają nas wprowadzić w „nową erę telewizorów Samsung”. Właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się funkcjom sztucznej inteligencji w ekranach producenta.

Trzecia generacja Samsung AI TV – NQ8 AI Gen3

Zapowiedziana pod koniec kwietnia „nowa era” to owoc zaprezentowanej podczas targów CES 2024 strategii Samsunga„AI dla każdego”, czyli wizji wykorzystania sztucznej inteligencji w niemal wszystkich nowych sprzętach z portfolio koreańskiego giganta. 

Czarny układ scalony z napisem "Samsung NQ8 AI Gen3 Processor" umieszczony centralnie na płycie drukowanej z podświetleniem w kolorze błękitnym.
Fot. Samsung / materiały prasowe

W przypadku telewizorów firma wprowadziła procesor NQ8 AI Gen3. Choć czipy z neuronową jednostką przetwarzającą (NPU) były obecne w ekranach firmy już wcześniej, to dopiero trzecia generacja przyniosła tu iście skokowy wzrost parametrów

Jednostki Gen 1 i Gen 2 wykorzystywały odpowiednio 20 i 64 sieci neuronowe, podczas gdy najnowszy model może obsłużyć 512 sieci. Ponadto NQ8 AI Gen3 ma 25 razy większą pojemność sieci neuronowych i ponad dwa razy szybsze układy NPU i GPU w porównaniu do poprzednika. 

Samsung Neo QLED i ich funkcje AI

Sprzęty z serii Excellence Line, takie jak Samsung Neo QLED 8K (QN900D), wykorzystują AI na szereg sposobów, m.in. do ulepszania obrazu, skalowania, upłynniania czy podnoszenia jakości dźwięku. Zajmijmy się każdym aspektem z osobna.

AI skaluje obraz do 8K i dodaje HDR

Choć nasze telewizory mają coraz większe przekątne, a ich rozdzielczość sięga już 4K lub 8K, cały czas lubimy jednak powracać do klasycznych filmów czy treści. Wiele hitów sprzed lat doczekało się różnorodnych reedycji i wersji odnowionych na współczesne potrzeby… ale nie wszystkie. Obecnie braknie też treści natywnie oferujących 8K.

Przykład skalowania 8K z AI. Mecz piłki nożnej, zawodnik w czerwonym stroju z numerem 14, biegnie za piłką, zawodnik w niebiesko-białym stroju w tle, napis "SAMSUNG NQ8 AI Gen3 Processor".
Fot. Samsung / materiały prasowe

Materiały w Standard Definition były kiedyś standardem, ale dziś przestają już być wystarczające dla widza oczekującego niezwykle ostrego obrazu i najwyższej jakości. Korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji czip NQ8 AI Gen3 jest jednak w stanie poprawić jakość obrazu podnosząc rozdzielczość z SD, HD, a nawet 4K do ostrzejszej 8K. Wiele modeli może pochwalić się tu funkcją Skalowanie AI 8K, a flagowy ekran QN900D dysponuje jeszcze bardziej rozwiniętym Skalowaniem AI 8K Pro.

Innym wschodzącym aspektem jakości obrazu jest High Dynamic Range (HDR). Tu sztuczna inteligencja telewizorów jest w stanie przeprowadzić Automatyczny Remastering HDR. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości, algorytmy są w stanie zmienić wcześniejsze materiały SDR, potęgując ich parametry kontrastu, jasności czy głębi kolorów.

Samsung AI TV dopasuje obraz do otoczenia i wie co oglądamy

Oprócz parametrów wyświetlanych treści AI okazuje się przydatne w innych aspektach zasiadania przed telewizorem. Przykładem jest tu opcja Obrazu Adaptacyjnego. Odbiornik monitoruje warunki w swoim otoczeniu i jest w stanie dopasować wyświetlanie do różnych okoliczności. Czasem oglądamy bowiem treści w pełnym słońcu w południe, innym razem nasz seans najlepszych horrorów odbywa się w środku nocy.

Nowoczesny salon z oświetleniem LED, sofą, stolikiem, krzesłem i dużym ekranem pokazującym interfejs gier wideo.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Funkcją zapowiedzianą wcześniej, a wdrażaną od maja 2024 r. jest Tryb Dostosowywania AI. W tym przypadku telewizor wykrywa rodzaj wyświetlanej treści, rozróżniając m.in. filmy, sport i inne typy. Na tej podstawie zmienia parametry obrazu, by jak najlepiej oddać wydarzenia na ekranie. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególni dostawcy treści (np. streamingowych) mogą ograniczać dostępność tej opcji.

Kolejnym elementem tej układanki AI jest Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro, które na fundamentalnym poziomie zmienia sterowanie diodami LED. Na podwyższonej precyzji zyskać mają zwłaszcza sceny akcji i szybkiego ruchu, których elementy są wyostrzane tam, gdzie widz najpewniej skupi swój wzrok.

AI dla sportu i gier

Fani wydarzeń sportowych nie chcą przegapić ani sekundy zawodów czy meczów, a jak wiemy, kolejne akcje bywają niezwykle dynamiczne. Zachwalany przez Samsunga Upłynniacz Ruchu AI Pro ma nam ułatwić oglądanie tego typu transmisji. Co ciekawe, sam wykrywa dyscypliny sportowe i na tej podstawie dostosowuje swoje konkretne parametry. Jak można się domyślać, wymienione wyżej Wzmocnienie Głębi także okaże się pomocne. 

Grafika przedstawiająca porównanie dwóch telewizorów wyświetlających tę samą scenę meczu piłki nożnej z bramkarzem w locie próbującym obronić piłkę. Lewy telewizor opisany jako "Conventional", prawy jako "AI Motion Enhancer Pro", oba mają włączonych kilka okręgów ilustrujących różnice w wyrazistości i płynności obrazu.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Dla graczy producent przygotował Automatyczny Tryb Gry AI. Podobnie jak przy Trybie Dostosowania, nas telewizor „jest świadomy” gatunku gry, jaką obecnie wyświetlamy na ekranie, i na tej podstawie dostosowuje parametry, by rozrywka była dodatkowo wzmocniona. Odnosi się to zarówno do opcji wyświetlania obrazu, jak i parametrów dźwięku. TV zmniejsza też opóźnienia sygnału.

Dźwięk często jest kluczowym elementem rozgrywki (ale ważny jest również przy oglądaniu filmów), więc Samsung oferuje także Dźwięk Adaptacyjny Pro. W tym przypadku urządzenie bada pomieszczenie, w którym się znajduje i na podstawie zebranych danych dostosowuje swoje audio. Celem jest dostarczenie jak najczystszego dźwięku, biorąc też pod uwagę, co znajduje się na samej ścieżce.

Podsumowując, w telewizorach Samsunga na 2024 rok trudno jest znaleźć choć jeden zakątek menu urządzenia, gdzie sztuczna inteligencja nie chciałaby nam dopomóc. Koreańczycy wydają się przekonani, że głęboka integracja AI z TV jest przyszłością. 

Takie podejście może być dość ciekawe i przede wszystkim wygodne. Wszak większość z nas nie dostosowuje parametrów odbiornika z filmu na film, a raczej ustawia je raz i… najczęściej o nich zapomina.

Źródło: Opracowanie własne, Samsung 1, 2. Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw