Osoba z zestawem słuchawkowym grająca w grę komputerową na monitorze, przy biurku z mikrofonem i nowoczesnym sprzętem komputerowym podświetlonym na niebiesko.
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Mój pierwszy stream. Oto jak należy się przygotować do transmisji

2 minuty czytania
Komentarze

Choć streamowanie gier na platformie Twitch nie jest trudne, przed pierwszą transmisją należy poczynić pewne przygotowania. Odpowiednia konfiguracja oprogramowania na komputerze jest istotna, ale należy – choćby na podstawowym poziomie – wyposażyć się w sprzęt, dzięki któremu nasza transmisja nie odrzuci potencjalnych widzów.

Jakie oprogramowanie będzie nam potrzebne do pierwszego streamu?

Okno konfiguracji OBS 30.1.2 z ustawieniami automatycznymi dla serwisu streamingowego Twitch.
Fot. OBS Studio / zrzut ekranu

Najważniejsza aplikacja, jaką chcecie mieć na swoim komputerze do streamingu, to niewątpliwie OBS Studio. Niezależny i potężny kombajn, który obsłuży wszystkie źródła obrazu i dźwięku, a także łatwo pozwoli skonfigurować skróty związane z przejściami podczas transmisji. Poza grą, którą chcecie streamować, to tak naprawdę wszystko, czego potrzebujecie na początek.

Wyniki końcowe konfiguracji automatycznej programu do streamingu. Serwis: Twitch, serwer: automatycznie, bitrate obrazu: 6000, enkoder strumienia: sprzętowy (NVENC, H.264), jakość nagrywania: wysoka jakość, średni rozmiar pliku, rozdzielczość: 1920x1080, FPS: 60.
Po prawidłowym połączeniu konta, program automatycznie przetestuje nasze łącze i konfigurację sprzętową, dostosowując ustawienia na zapleczu. Fot. OBS Studio / zrzut ekranu

Aby OBS Studio nadawało się jednak do streamingu, należy je najpierw połączyć z naszym kontem na Twitch lub YouTube, zdecydowanie dwóch największych platformach obsługujących transmisje na żywo. Dopiero potem możemy przejść do konfiguracji scen i podłączenia wszystkich źródeł obrazu i dźwięku. Właśnie, tylko najpierw, urządzenia do streamingu trzeba w ogóle mieć w domu.

Co warto kupić na początek przygody ze streamingiem?

Osoba wkłada biały gamepad do kieszeni kurtki.
Fot. DJI / materiały prasowe

Wszystko zależy oczywiście od profilu planowanych transmisji. Zależy wam na gamingowym podejściu do sprawy? Konieczna będzie rozsądna przechwytywarka obrazu i dźwięku z konsoli (Avermedia lub Elgato), kamerka nagrywająca nas przynajmniej w Full HD – chyba że planujecie zostać VTuberami – a także mikrofony, jeden do postawienia na biurku z popfiltrem, drugi na mobilne eskapady.

Jeżeli planujecie jednak luźniejsze podejście do tematu i transmisje z wyjazdów, gimbale to obowiązkowa pozycja na liście zakupowej, gdyż znacząco ułatwiają stabilizację obrazu podczas dynamicznych ujęć, a świetnie też służą do nagrywania krótkich vlogów. Ostatecznie to wy jednak musicie podjąć decyzję, jak ma wyglądać wasza pierwsza, a następnie kolejne transmisje.

Zdjęcie otwierające: Arsenii Palivoda / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw