Robot analizujący mecz piłki nożnej na stadionie za pomocą zaawansowanych technologii i hologramów.
LINKI AFILIACYJNE

Sztuczna inteligencja vs. finał Ligi Mistrzów. AI zna już zwycięzcę meczu

3 minuty czytania
Komentarze

Finał Ligi Mistrzów wzbudza ogromne emocje wśród wszystkich fanów futbolu, tym bardziej że już w najbliższą sobotę naprzeciw siebie staną dwa kluby mogące pochwalić się ogromną rzeszą fanów na całym świecie. Sprawdziliśmy jak wynik meczu Borussia Dortmund – Real Madryt widzi… sztuczna inteligencja?

Finał Ligi Mistrzów okiem sztucznej inteligencji

Finał Ligi Mistrzów okiem sztucznej inteligencji. Piłka do piłki nożnej z logo UEFA Champions League na postumencie z logiem Adidas.
Fot. Raffaele Conti 88 / Shutterstock

Według gry EA Sports FC 24 tegoroczny finał Ligi Mistrzów wygra Real Madryt. W przeprowadzonej przeze mnie symulacji to właśnie Królewscy pokonali Borussię Dortmund aż 3:0 i na wirtualnej murawie sięgnęli po swój piętnasty Puchar Europy. Niemniej o tym, czy ten scenariusz pokryje się z rzeczywistością, dowiemy się dopiero w sobotę 1 czerwca 2024 roku o godzinie 21:00 czasu polskiego. To właśnie wtedy rozpocznie się najważniejszy mecz rozgrywek Ligi Mistrzów.

Do tego momentu pozostało jeszcze kilkadziesiąt godzin, więc jeśli chcielibyście poznać kolejną perspektywę na sobotni mecz, zapytałem o to sztuczną inteligencję. Przypomnijmy, że rok temu AI w gronie faworytów do wygrania tych rozgrywek umieściło trzy drużyny – w tym Manchester City, który ostatecznie sięgnął po trofeum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tym razem sprawa wydaje się dużo prostsza, ponieważ AI musi wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie jeden mecz. Jakby tego było mało, ogromnym faworytem sobotniej rywalizacji jest Real Madryt. Jednakże nie uprzedzajmy faktów i sprawdźmy, jak finał Ligi Mistrzów w 2024 roku „typuje” ChatGPT.

Real Madryt ma przewagę doświadczenia i lepszych wyników w tej edycji turnieju, co przekłada się na niższe kursy bukmacherskie na zwycięstwo. Jednakże Borussia Dortmund nie jest bez szans, zwłaszcza dzięki swojej silnej defensywie i skuteczności w ataku.

Przewidywany Wynik:

  • Real Madryt 2–1 Borussia Dortmund

Strzelcy:

  • Real Madryt: Vinicius Jr., Rodrygo
  • Borussia Dortmund: Niclas Füllkrug

Mecz będzie zacięty, z Realem Madryt jako faworytem ze względu na bogate doświadczenie w finałach Ligi Mistrzów oraz solidną formę. Borussia Dortmund, mimo że jest underdogiem, ma potencjał, aby sprawić niespodziankę, szczególnie jeśli ich kluczowi zawodnicy zagrają na najwyższym poziomie.

ChatGPT

Co ciekawe ChatGPT najwidoczniej „zgadza się” z EA Sports FC 24 pod kątem strzelców bramek w sobotnim finale. W obu typowaniach trafienia zanotował bowiem brazylijski duet z Realu Madryt w postaci Rodrygo oraz Viniciusa Júniora.

Czy sztuczna inteligencja będzie mieć rację?

Logo Ligi Mistrzów UEFA na niebieskim tle.
Fot. rafapress / Shutterstock

Naturalnie powyższą analizę należy traktować tylko i wyłącznie jako ciekawostkę, ponieważ AI mimo swoich ogromnych możliwości wciąż nie nabyło umiejętności przewidywania przyszłości. Niemniej dostępne dane sugerują sztucznej inteligencji zwycięstwo Realu Madryt, co ostatecznie podziela zapewne większość bezstronnych kibiców piłki nożnej.

Dodatkowo wraz z każdym meczem o takiej stawce do algorytmów sztucznej inteligencji wpadają kolejne dane, które sprawiają, że w przyszłości będzie to jeszcze bardziej precyzyjne narzędzie. O tych możliwościach AI w kontekście przewidywania wyników wydarzeń sportowych zapewne przekonamy się już w przyszłym miesiącu, kiedy to na niemieckich stadionach rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Czy interesuje cię temat wynagrodzeń programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam kształtować przyszłe treści na ten temat.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw