Ładowanie białego samochodu elektrycznego na stacji ładowania.

Ładowarki do aut elektrycznych w Polsce. Sprawdzamy, kto ma ich najwięcej

3 minuty czytania
Komentarze

Publiczne ładowarki do aut elektrycznych nie są tak gęsto rozmieszczone, jak stacje paliw, przynajmniej poza dużymi miastami. Mimo to infrastruktura do ładowania aut na prąd w Polsce stopniowo się poprawia. Sprawdziliśmy mapy udostępniane przez popularnych operatorów, by zobaczyć, który z nich ma najwięcej stacji.

Ładowarki do aut elektrycznych

Samochody elektryczne często są polecane osobom mieszkającym w domach jednorodzinnych. Możliwość ładowania samochodu w garażu jest dużym udogodnieniem i może być także dosyć opłacalna, szczególnie jeśli ktoś posiada instalację fotowoltaiczną. Czasami jednak niezbędne jest doładowanie auta w trasie. Jakim zasobem stacji dysponują poszczególni operatorzy?

GreenWay

ładowarki do aut elektrycznych greenway mapa
Fot. greenwaypolska.pl

GreenWay zdecydowanie należy do najaktywniejszych firm, jeśli chodzi o infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych w Polsce. Na mapie ładowarek tej firmy znajdziemy dokładnie 500 lokalizacji. Jeszcze większa jest ogólna liczba stanowisk do ładowania, która na koniec 2023 roku wynosiła 1198.

Ionity

mapa stacji ionity
fot. chargemap.com

Ionity nie jest zbyt mocno obecne na polskim rynku. Liczba stacji tego operatora nie przekracza kilkunastu. Najgorzej jest we wschodniej części kraju, która jest w ogóle niezagospodarowana przez wspomnianego operatora. Nieliczne ładowarki do aut elektrycznych Ionity są zlokalizowane tuż przy autostradach.

Orlen Charge

mapa orlen charge
Fot. orlen.pl / zrzut ekranu

Na mapie udostępnionej przez Orlen zaznaczonych jest 156 stacji ładowania aut elektrycznych. Najwięcej z nich znajduje się w centralnej oraz południowej części Polski. Jednocześnie w informacjach publikowanych w mediach pojawiają się znacznie większe liczby, mowa jest o nawet ponad 500 stacjach. Możliwe, że chodzi o traktowanie poszczególnych stanowisk jako osobnych stacji.

Tauron

stacja ładowania samochodów elektrycznych Tauron
Fot. Tauron / materiały prasowe

Tauron ma w Polsce ok. 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Najbardziej rozbudowana infrastruktura znajduje się na Śląsku. Firma stawia swoje ładowarki zarówno w miastach, przy sklepach i na osiedlach, jak i w pobliżu autostrad.

EV+

mapa stacji ev+
Fot. evapp.pl / zrzut ekranu

Kilkadziesiąt stacji ładowania aut na prąd w Polsce ma w swoim zasobie operator EV+. Są one dosyć równomiernie rozlokowane, choć na ich niedobór mogą narzekać mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. EV+ dzieli swoje stacje na przyspieszone (7,4-22 kW), szybkie (50-100 kW) i ultraszybkie (150-300 kW).

Publiczne ładowarki do aut elektrycznych w Polsce. Podsumowanie

mapa ładowarek do aut
Fot. eipa.udt.gov.pl

Na polskim rynku działają różni operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Do największych z pewnością trzeba zaliczyć firmę GreenWay, jednak wiele ładowarek mają też Orlen oraz Tauron.

Jeśli chcecie sprawdzić mapę stacji ładowania aut na prąd bez podziału na konkretnych operatorów, zajrzyjcie na stronę Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Znajdziecie tam także informacje o tym, które ładowarki aktualnie są wolne, a które zajęte i jaką mocą można naładować samochód w poszczególnych punktach.

Sprawdźcie też, co oznaczają kontrolki w samochodzie oraz jaki jest aktualny taryfikator mandatów. To przydatna wiedza niezależnie od tego, czy jeździcie autem elektrycznym, czy spalinowym.

Zdjęcie otwierające: Owlie Productions / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw