Zbliżenie na ekran z logo Windows 11 i abstrakcyjnym niebieskim tłem.

Windows 11 się kurczy. Microsoft usunął aż 3 aplikacje

2 minuty czytania
Komentarze

Windows 11 w wersji dla uczestników niejawnego programu testów systemu Microsoft ma już nową aktualizację do wersji 24H2. Choć pojawia się kilka nowych, przydatnych funkcji, gigant z Redmond dokonał też lekkiej korekty, wyrzucając z oprogramowania aż trzy znane programy.

Jakie aplikacje Microsoft usunął z Windows 11?

Pusty dokument w programie WordPad, dostępnymw starszych wersjach systemu Windows 11
Fot. WordPad / zrzut ekranu

Microsoft postanowił, że z systemu operacyjnego znikną WordPad, Cortana oraz Wskazówki. Najważniejszą stratą jest niewątpliwie WordPad, który – jakby nie patrzeć – był darmowym edytorem tekstu, z którego można było korzystać bez np. konieczności zakładania konta na platformie Google.

Jednocześnie rozumiem decyzję o usunięciu tej aplikacji. Do edycji kodu może posłużyć Notatnik. W przypadku bardziej rozbudowanego tekstu korzystamy z płatnego Microsoft Word lub darmowych Dokumentów Google.

Jakie nowe funkcje Windows 11 zawiera w 24H2?

Laptop z włączonym ekranem, wyświetlającym abstrakcyjną niebieską tapetę, umieszczony na zielonkawym tle Windows 11
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Przede wszystkim, Windows 11 24H2 dodaje natywną obsługę archiwów 7Z oraz TAR. Ciekawa decyzja, szczególnie że większość z nas i tak automatycznie wgrywa WinRAR lub 7-Zip po świeżej instalacji systemu operacyjnego.

To również aktualizacja, która przygotowuje komputery Copilot+ na wsparcie m.in. funkcji Recall, pozwalającej dzięki sztucznej inteligencji przewijać do tyłu wszystkie czynności, jakie wykonywaliśmy na komputerze.

Co prawda tej pory Microsoft nie pokazał praktycznych zastosowań tej funkcji, ale wyścig po najlepsze AI trwa. Zapytani o to redditowcy odpowiadali mi, że Recall może świetnie służyć jako „dowód wykonania jakiejś służbowej czynności” lub „anulowanie usuniętego pliku z systemu”.

Dotarłeś do końca materiału? Wspaniale! Teraz prosimy o poświęcenie 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej wynagrodzeń programistów. Twoja opinia pomoże nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Zdjęcie otwierające: mundissima / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw