Osoba wskazująca palcem na ekran dotykowy laptopa pracując z funkcją Recall na systemie Windows 11.
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja Recall zarejestruje wszystko, co robisz na komputerze z Windows 11

3 minuty czytania
Komentarze

Recall to niewątpliwie najgłośniejsza zapowiedź z konferencji Microsoft Build, obok komputerów z Copilot+ pokazanych 20 maja. Najnowsza funkcja Windows 11 budzi sporo słusznych kontrowersji. Nie dość, że jej istnienie stawia ogrom pytań o prywatność użytkowników systemu Windows 11, to jednocześnie wydaje się… mało potrzebna.

Jak będzie działać funkcja Recall w systemie Windows 11?

Laptop z włączonym ekranem, wyświetlającym abstrakcyjną niebieską tapetę, umieszczony na zielonkawym tle Windows 11
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Przede wszystkim, Recall będzie kompatybilny wyłącznie z komputerami wspierającymi Copilot+. Te powoli trafiają do przedsprzedaży, ale miną lata, zanim większość użytkowników PC będzie pracować na jednostkach wyposażonych w układy NPU.

Funkcja w tle pracuje tak, że co jakiś czas rejestruje zrzut ekranu, zapamiętując przy tym, co dokładnie robiliśmy na komputerze. Następnie tworzy ona oś czasu, dzięki której, w dowolnym momencie, możemy cofnąć się w czasie do otwartej karty, okna, gry, aplikacji i zastać ją taką, jak widzieliśmy ją np. trzy godziny temu.

Jak zaznacza The Verge, graniczeniem są jedynie sesje InPrivate w przeglądarce Edge, a także wszystkie treści zabezpieczone przez DRM (usługi VOD, niektóre gry).

Microsoft przy tym wyraźnie zapewnia, że Recall działa lokalnie i informacje pozostają na komputerze użytkownika. Aby funkcja sprawnie działała, wymagany jest też dysk twardy o pojemności 256 GB z wolnym 50 GB.

Użytkownicy Windows 11 są wprost przerażeni i w sumie im się nie dziwię

Wywiad Joanny Stern (Wall Street Journal) z Satyą Nadellą (CEO Microsoft), m.in. pokazujący funkcję Recall w praktyce (od ok. 4 minuty nagrania).

Opinie użytkowników Reddita są jednoznaczne. Niektórzy po raz pierwszy planują stałą przesiadkę na dowolną dystrybucję Linuxa, pozbawioną dziwacznych pomysłów na implementację sztucznej inteligencji.

Przesiadam się na Linuxa jak najszybciej.

nileyyy_, komentarz na Reddit pod postem omawiającym Recall na r/IndiaTech

Trudno się temu dziwić, bo i szczerze mówiąc, jakie praktyczne zastosowanie Recall może mieć w Windows 11? Większość ważnych aplikacji i tak synchronizuje się obecnie z chmurą, więc nie musimy się cofać do dokumentów celem odzyskania niezapisanych danych.

Nie wiemy także, czy Recall będzie można wyłączyć w kompatybilnych komputerach. W związku z tym zwróciłem się do polskiego przedstawicielstwa Microsoft o rozjaśnienie tego, jak funkcja ma być praktycznie wykorzystywana przez użytkowników systemu operacyjnego.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: The Verge, Reddit. Zdjęcie otwierające: Wall Street Journal / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw