Osoba trzymająca smartfon z interfejsem MidJourney na tle ekranu komputera z grafikami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję.

Midjourney AI to rewolucja w tworzeniu cyfrowej sztuki. Wykorzystaj to

4 minuty czytania
Komentarze

Narzędzia związane ze sztuczną inteligencją stopniowo zdobywają coraz większą popularność. Midjourney AI jest jednym z takich rozwiązań. Wyjaśniamy, czym jest i jakie ma zastosowania.

Czym jest i jak działa Midjourney AI?

Napis "MidJourney" stworzony z losowych znaków, na ciemnym tle.
Fot. midjourney.com / zrzut ekranu

Midjourney AI zaliczamy do oprogramowania tzw. generatywnej sztucznej inteligencji. Chodzi o narzędzia, które umożliwiają tworzenie określonych treści (tekst, dźwięk, grafiki, wideo) praktycznie od podstaw. W przypadku Midjourney mamy do czynienia z generowaniem wysokiej jakości grafiki. Aplikacja przygotowuje obrazy na podstawie tekstowego opisu, potocznie określanego jako prompt.

Midjourney wykorzystuje technologię znaną jako Generative Adversarial Networks (GANs). Chodzi o sieci generatywno-adwersyjne. GANs składają się z dwóch głównych komponentów:

  1. Generator: Tworzy obrazy na podstawie wprowadzonych opisów tekstowych.
  2. Dyskryminator: Oceni, czy wygenerowane obrazy są realistyczne, czy nie.

Oba te komponenty współpracują, żeby stworzyć jak najbardziej realistyczne obrazy. Generator stara się tworzyć obrazy, których dyskryminator nie będzie w stanie odróżnić od rzeczywistych zdjęć, co prowadzi do ciągłego ulepszania jakości generowanych obrazów.

Zastosowania Midjourney AI

Tryptyk przedstawiający trzech różnych mężczyzn: po lewej mężczyzna w pomarańczowym garniturze na tle islandzkiego krajobrazu, w środku mężczyzna w stylu retro z Wieżą Eiffla w tle, po prawej mężczyzna w żółtej czapce i kurtce trzymający chleb na tle kolorowych kamienic.
Fot. Reddit / u/WeirdLime / Midjourney

Midjourney można wykorzystać do przeróżnych zadań związanych z projektowaniem grafik. Narzędzie to przyda się np. osobom zajmującym się marketingiem, które chciałyby przygotować niestandardowe kampanie reklamowe. Omawiana aplikacja umożliwia stworzenie nawet abstrakcyjnych obrazów, które niezwykle trudno byłoby uzyskać w tradycyjny sposób (konieczna byłaby żmudna obróbka wykonanych zdjęć).

Midjourney AI sprawdzi się także w szeroko pojętym projektowaniu, wśród artystów i nie tylko. Wykorzystując wspomniane narzędzie, można szybko zobaczyć swoje koncepcje w formie grafik, co może sprzyjać procesowi twórczemu. Aplikacji da się także używać np. w działaniach edukacyjnych.

Omawiane narzędzie generatywnej sztucznej inteligencji pozwala stworzyć ilustracje do publikacji tekstowych oraz wizualizacje pomieszczeń i zagospodarowania terenu. Z możliwości Midjourney AI mogą zatem skorzystać choćby architekci i projektanci wnętrz, którzy zamierzają przedstawić swoje wizje klientom.

Jak korzystać z Midjourney AI?

midjourney AI zaproszenie do kanału discord
Fot. discord.com / zrzut ekranu

Próba sprawdzenia możliwości Midjourney na początku może być mało intuicyjna, przynajmniej dla niektórych. W przypadku tego narzędzia nie mamy bowiem do czynienia z programem do zainstalowania na komputerze ani wtyczką do przeglądarki. Zamiast tego twórcy narzędzia udostępniają je poprzez… Discorda.

Jeśli nie mamy konta na Discordzie, musimy to zmienić i dokonać rejestracji. Następnie na stronie internetowej Midjourney klikamy „Join the Beta” (dołącz do wersji beta). Zostaniemy przekierowani do zaproszenia, które trzeba zaakceptować, gdyż umożliwia ono dołączenie do odpowiedniego kanału.

Na stronie internetowej Midjourney możemy zalogować się, wykorzystując konto na Discordzie. Gdy to zrobimy, będziemy mogli wybrać plan subskrypcji, który umożliwi nam tworzenie obrazów. Odnajdujemy kanał, którego nazwa zaczyna się od „newbies”, a następnie wpisujemy odpowiednią komendę z opisem obrazu, który chcemy wygenerować. Komendę rozpoczynamy od „/imagine”.

Alternatywy dla Midjourney AI

Cyfrowy kameleon siedzący na klawiaturze komputera z tłem z binarnym kodem.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Omawiane narzędzie to jedno z najbardziej znanych rozwiązań do generowania grafiki, co jednak nie oznacza, że jest ono pozbawione konkurencji. Wśród najważniejszych alternatyw dla Midjourney trzeba wymienić DALL-E. To aplikacja obsługiwana przez OpenAI, która pozwala tworzyć zarówno realistyczne grafiki, jak i mocno abstrakcyjne obrazy. DALL-E działa jako część ChatGPT oraz w ramach Bing Image Creator.

Wśród podobnych narzędzi jest także Artbreeder. Ta internetowa platforma umożliwia zarówno tworzenie nowych grafik, jak i edytowanie już istniejących. Modyfikacje wprowadza się poprzez użycie specjalnych suwaków, które kontrolują poszczególne elementy obrazu.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę ze stosowaniem generatywnej sztucznej inteligencji w tworzeniu grafik, w waszym przypadku może sprawdzić się Dream by Wombo. To mniej zaawansowana aplikacja z ograniczonymi możliwościami personalizacji, ale za to prostą obsługą. Na początku określamy dany styl artystyczny, a potem wprowadzamy krótki opis. Mogą to być nawet jedynie wymienione słowa kluczowe.

Warto pamiętać, że sztuczna inteligencja sprawdzi się także w innych zadaniach, niż generowanie grafik. Na naszym portalu znajdziecie listę darmowych narzędzi AI, które mogą się wam przydać, niezależnie od tego, czy używacie laptopa do 2000 zł, czy droższego urządzenia.

Zdjęcie otwierające: salarko / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw