Wybór laptopa do pracy nie jest łatwym zadaniem. Jest wielu producentów, którzy oferują znane i cenione serie laptopów, stawiając na najmocniejsze podzespoły, znakomite ekrany, dopieszczone obudowy czy wyjątkową trwałość. Mnogość marek, technologii i rozwiązań nie ułatwia wyboru. To prawdziwa klęska urodzaju. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać idealnego laptopa?
Spis treści
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa?
Każdy ma inne potrzeby, więc będzie szukać komputera o konkretnej specyfikacji. Osoby, którym nie zależy na mobilności, postawią na urządzenia większe, z 17-calowymi ekranami, które nierzadko mają gamingowy charakter, natomiast osoby kreatywne wybiorą urządzenia z dotykowymi ekranami i obsługa rysika. Dla osób pracujących w terenie idealne będą niewielkie, ale wytrzymałe laptopy, natomiast na potrzeby domowe (i najczęściej bardziej ograniczony budżet) wybierane są prostsze i tańsze urządzenia, które nie zawojują benchmarków.
Oprócz przeznaczenia i rozmiaru liczy się też jakość ekranu, konkretne elementy specyfikacji, a także wybór portów i opcji łączności. W zależności od preferencji liczy się też system operacyjny – są użytkownicy, którym odpowiada Windows, ale może skuszą się na prostego, przeglądarkowego Chromebooka? Albo zainwestowali w urządzenia Apple… Wtedy najbardziej oczywistym wyborem jest jeden z MacBooków.
Laptopy ASUS: Innowacje w cenie
Jeśli szukacie innowacyjnego i wydajnego laptopa w dobrej cenie, ASUS może być sensownym wyborem. Tajwański producent oferuje szeroką gamę urządzeń o różnych specyfikacjach, od budżetowych modeli po potężne maszyny do gier i pracy kreatywnej.
ASUS znany jest z wprowadzania innowacyjnych technologii do swoich laptopów, takich jak wyświetlacze OLED, cienkie i lekkie konstrukcje oraz wydajne układy chłodzenia. Laptopy Asus są przeznaczone do różnych zastosowań, takich jak:
- praca – najbardziej profesjonalny charakter mają modele z serii ProArt Studiobook, ale nie sposób nie zwrócić uwagi na dwuekranowego Zenbooka Pro 14 Duo,
- granie – tutaj zainteresują was przede wszystkim modele z serii ROG (Republic of Gamers) i TUF Gaming,
- nauka i rozrywka – w tych dziedzinach sprawdzą się Zenbooki i Vivobooki, dostępne w mniejszych i większych rozmiarach i zróżnicowanych specyfikacjach.
Dodatkowo fakt, że producent oferuje je w różnych przedziałach cenowych, czyni je atrakcyjną opcją dla wielu użytkowników.
Laptopy Dell: Rekiny biznesu
Dell znany jest z produkcji niezawodnych sprzętów, które są trwałe i mogą wytrzymać intensywne użytkowanie. Oferuje szereg funkcji bezpieczeństwa – producent twierdzi nawet, że są to najbezpieczniejsze na świecie komputery biznesowe. Jeśli szukacie niezawodnego laptopa o wysokim standardzie bezpieczeństwa, Dell może być najlepszym wyborem.
Dell kojarzony jest z profesjonalnym wizerunkiem, co czyni jego laptopy dobrym wyborem dla użytkowników biznesowych – dotyczy to zwłaszcza serii Latitude i Vostro. Laptopy Dell przeznaczone dla graczy to seria G i Alienware, a modele z linii XPS zaliczymy do urządzeń skierowanych do osób kreatywnych. Najbardziej „domowy” charakter będzie miała linia Inspiron, w której znajdziecie sporo tańszych modeli.
Laptopy konwertowalne: elastyczność górą
Laptopy 2 w 1 to prawdziwe hybrydy. Łączą to, co najlepsze ze świata tabletów i komputerów przenośnych. Mają dotykowy ekran (lub ekrany), który można obracać, odchylać lub nawet odłączać od klawiatury. Pozwala to na korzystanie z urządzenia w różnych trybach, z zależności od bieżącej aktywności:
- Tryb laptopa – najbardziej klasyczna, tradycyjna pozycja z otwartym ekranem i podłączoną klawiaturą, idealna do pisania, przeglądania Internetu i pracy z programami biurowymi.
- Tryb tabletu – wygodniejszy podczas korzystania z dotykowego ekranu, podczas czytania e-booków, oglądania filmów lub grania w gry. Pozwala na odchylenie ekranu o 180 stopni lub całkowite odłączenie go od klawiatury.
- Tryb „namiotu” – sprawdzi się najlepiej, jeśli chcecie oglądać filmy lub zaprezentować treści na ekranie innym osobom. Wtedy wyświetlacz ustawiony jest pod kątem, a klawiatura schowana z tyłu.
- Tryb pionowy – tutaj sprawdzą się urządzenia dysponujące dwoma ekranami, np. Lenovo Yoga Book 9i. Można je ustawić pionowo niczym otwartą książkę i pracować na połączonej przestrzeni dwóch ekranów, obsługując je połączoną myszką i klawiaturą.
Niezależnie od wybranego modelu mamy tutaj do czynienia z urządzeniami wszechstronnymi, lekkimi i kompaktowymi, które, dzięki składanej konstrukcji, pozwalają zaoszczędzić miejsce na biurku lub w torbie. Z drugiej strony zazwyczaj sprzedawane są w wyższej cenie niż tradycyjne laptopy o podobnych parametrach, cechuje je też krótszy czas pracy baterii (z uwagi choćby na panel dotykowy) oraz mają ograniczoną liczbę portów.
Podsumowanie
Wybór laptopa nie jest prostą sprawą. W końcu to sprzęt, który ma nam towarzyszyć przez wiele lat, dlatego chcemy, by był nie tylko jak niezawodny, ale i funkcjonalny oraz estetyczny.
Laptopy w dużej mierze zastąpiły komputery stacjonarne i sprawiły, że sens istnienia tabletów stoi pod znakiem zapytania. Wybór spośród szerokiej oferty producentów, marek i serii nie jest łatwy – nawet jeśli macie już jakieś wyobrażenie o tym, do czego będzie wykorzystywany i z jakiej specyfikacji bylibyście najbardziej zadowoleni, często decydującym czynnikiem staje się cena.
Źródło: własne. Zdjęcie otwierające: Sergey Nivens / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.