Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją mObywatel.
LINKI AFILIACYJNE

Aplikacja mObywatel w najbliższych dniach zastąpi ci dowód. „Możesz zostawić portfel w domu”

4 minuty czytania
Komentarze

Podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego można skorzystać z narzędzia, jakim jest mObywatel. Rządowa aplikacja przyda się jednak nie tylko w lokalu wyborczym w dniu głosowania, ale już teraz. Wyjaśniamy, o jakie funkcje chodzi.

mObywatel podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego

Dłoń trzymająca smartfon z aplikacją mObywatel na ekranie.
Fot. Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Pierwszą możliwością wykorzystania mObywatela podczas wyborów jest użycie jednego z jego modułów, czyli mDowodu, w lokalu wyborczym. Jeśli chcemy, możemy zostawić portfel z dokumentami w domu i potwierdzić naszą tożsamość, używając do tego rządowej aplikacji. Członkowie obwodowej komisji wyborczej powinni bez przeszkód wydać nam kartę do głosowania.

Kolejna przydatna opcja to sprawdzenie swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dzięki temu upewnimy się, czy mamy aktualnie prawo wyborcze oraz gdzie znajduje się lokal wyborczy, w którym możemy zagłosować. Wystarczy choćby smartfon do 500 zł (oczywiście droższy też może być) i zainstalowany mObywatel, by skorzystać z tej funkcji.

Teoretycznie niemal każdy pamięta z poprzednich wyborów, gdzie powinien się udać, ale w praktyce zawsze zdarzają się osoby, które odwiedzają nie tę komisję, którą powinny i są zdziwione, gdy słyszą, że muszą iść w inne miejsce. Korzystając z mObywatela unikniemy takiej sytuacji. Wystarczy otworzyć aplikację, wejść w listę usług i wybrać z niej „Wybory”.

Zmiana miejsca głosowania online

urna wyborcza w lokalu wyborczym
Fot. dimaberkut / Despotiphotos

W sytuacji, w której data wyborów pokrywa się z naszym wyjazdem, możemy jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, da się to zrobić przez internet. Możecie kliknąć podlinkowany fragment tekstu lub użyć mObywatela.

Aplikacja przekieruje Cię także do odpowiedniego wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jeśli na przykład data wyborów pokrywa się z innym ważnym dla Ciebie wydarzeniem, jak uroczystość rodzinna lub wcześniej zaplanowany wyjazd. Zrobisz to także w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu (telefonie, komputerze lub tablecie).

komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Istnieje także możliwość dopisania się do Centralnego Rejestru Wyborców lub zmienienia stałego obwodu głosowania. W takiej sytuacji nie tylko w najbliższych, ale również w kolejnych wyborach naszym „domyślnym” miejscem głosowania będzie inny lokal wyborczy. Także w takiej sprawie nie musimy iść do urzędu, bo dostępny jest odpowiedni wniosek online.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Najważniejsze informacje

licznik odliczający czas do wyborów do parlamentu europejskiego
Fot. wybory.gov.pl / zrzut ekranu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Jeśli nie wiecie, kto kandyduje i na kogo zagłosować, zajrzyjcie na tę stronę Państwowej Komisji Wyborczej.

Po kliknięciu danego okręgu na mapie wyświetlą się wam nazwiska wszystkich kandydatów, które później zobaczycie na karcie do głosowania, z podziałem na poszczególne komitety.

Parlament Europejski przyjmuje i reguluje przepisy, które mają wpływ na życie każdego obywatela i obywatelki państw należących do Unii Europejskiej. Dotyczą one zarówno dużych krajów, jak i mniejszych społeczności, zarówno wielkich korporacji, jak i małych rodzinnych start-upów. Przedstawiciele wybrani w wyborach do Parlamentu Europejskiego będą więc reprezentować nas i decydować o kwestiach, które wpłyną na naszą codzienność. 

komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Organy Unii Europejskiej zajmują się także sprawami związanymi z technologiami. Przykładowe kwestie tego typu to USB-C jako obowiązkowy standard ładowania w urządzeniach elektronicznych (mniej kabli w szufladach) oraz zniesienie dopłat do roamingu (niższe opłaty za połączenia).

Dziękujemy za lekturę artykułu. Czy jesteś fanem sportu, ale lubisz też wypoczynek? Podziel się z nami swoją opinią w krótkiej ankiecie! Zajmie ci to kilka sekund, a my chętnie poznamy twoje zdanie na temat oglądania wydarzeń sportowych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, PKW. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw