roaming w UE

Roaming w UE bez dodatkowych opłat przez kolejne 10 lat? Parlament Europejski zdecydował

2 minuty czytania
Komentarze

Roaming w UE był tematem, którym ostatnio zajął się Parlament Europejski. Przyjęte ustalenia są korzystne dla osób podróżujących po krajach członkowskich unii. Wszystko wskazuje na to, że ceny za korzystanie z usług telekomunikacyjnych pozostaną na takich zasadach, jak obecnie.

Roaming w UE na obecnych zasadach ma zostać przedłużony

W 2017 roku zniesiono dopłaty do roamingu w Unii Europejskiej. Zaczęła obowiązywać zasada Roam Like At Home, zgodnie z którą użytkownicy telefonów komórkowych podróżujący po UE mogą wykonywać połączenia, płacąc tyle samo, ile zapłaciliby w swoim kraju. Program znoszący dopłaty do roamingu w sieciach komórkowych miał wygasnąć 30 czerwca 2022 roku. Parlament Europejski opowiedział się jednak za jego przedłużeniem o kolejne 10 lat. Było 582 głosów za, 2 przeciwko i 5 wstrzymujących się – teraz decyzję europosłów musi formalnie zatwierdzić Rada Unii Europejskiej.

Ceny w roamingu takie, jak we własnym kraju to nie wszystko. Dzięki przyjętym przepisom dostawcy usług telekomunikacyjnych mają oferować taką samą jakość połączeń w roamingu, jaka jest dostępna w kraju zamieszkania abonenta, o ile takie warunki są dostępne w kraju, do którego abonent podróżuje. Podczas negocjacji z Radą, posłowie uzyskali zapis w nowych przepisach zakazujący praktyk, które obniżają jakość usług roamingowych (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G) – czytamy w komunikacie wydanym przez Parlament Europejski. Przepisy zakładają również, że podróżujący i osoby niepełnosprawne będą miały dostęp do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat – chodzi o dzwonienie, wysyłanie wiadomości i udostępnianie lokalizacji. Operatorzy mają również mieć obowiązek informowania o europejskim numerze alarmowym 112.

Operatorzy pobierają od siebie nawzajem hurtowe opłaty roamingowe, gdy ich klienci korzystają z innych sieci. Opłaty te mają zostać ograniczone od tego roku do 2 euro za gigabajt, a następnie mają być dalej obniżane. Plany zakładają, że w 2027 roku wyniosą 1 euro. Jeśli konsumenci przekroczą limity określone w umowie podczas korzystania z roamingu, wszelkie dodatkowe opłaty nie będą mogły być wyższe niż hurtowe pułapy roamingowe – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Czytaj także: Giganci technologiczni zaczną wspierać małych graczy – Unia Europejska już tego dopilnuje

Europosłowie, rozmawiając z ministrami państw członkowskich, domagali się również zniesienia dopłat za połączenia wewnątrzunijne (np. z Belgii do Włoch), bo konsumenci są zdezorientowani jeśli chodzi o różnice między rozmowami w roamingu a połączeniami wewnątrzunijnymi. Koszty tych drugich są obecnie ograniczone do 19 centów za minutę. Komisja ma przeanalizować tę kwestię i ocenić, czy trzeba nadal obniżać ten próg.

źródło: europarl.europa.eu

Motyw