Logo Google Pay na ekranie smartfona.
LINKI AFILIACYJNE

Nowe funkcje Google Pay. Z jednej na pewno będziesz korzystał od razu

3 minuty czytania
Komentarze

Google Pay wprowadza istotne aktualizacje, które usprawnią korzystanie z aplikacji na urządzeniach mobilnych i podczas płatności w sieci. Nowe funkcje pozwolą szybciej wykonać transakcje – od teraz wystarczy jedno kliknięcie, aby sfinalizować płatność.

Autouzupełnianie danych karty

Klientka płacąca smartfonem przy terminalu płatniczym, w tle widoczny trzymający kawę barista.
Fot. Ekkasit A Siam / Shutterstock

Jak informuje Google na blogu, Google Pay wprowadza trzy nowe funkcje, które mają na celu usprawnienie korzystania z usługi zarówno w internecie, jak i na urządzeniach mobilnych. Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość automatycznego uzupełniania danych karty za pomocą kodu PIN, odcisku palca lub odblokowania twarzą. Do tej pory użytkownicy musieli ręcznie wprowadzać kod zabezpieczający karty po wybraniu zapisanej metody płatności. Często wymagało to znalezienia fizycznego „plastiku” i przepisania sekwencji cyfr, a dobrze wiemy, że podczas płatności w sieci nie zawsze mamy przy sobie portfel czy inne dokumenty. Nowa funkcja pozwoli na zrobienie tego od razu.

Gdy następnym razem będziesz dokonywać płatności przy użyciu funkcji automatycznego uzupełniania w przeglądarce Chrome lub na Androidzie, będziesz mieć możliwość automatycznego uzupełnienia pełnych danych karty w ten sam sposób, w jaki odblokowujesz urządzenie – za pomocą odcisku palca, skanu twarzy lub kodu PIN blokady ekranu – zamiast dodawać ręcznie swój kod bezpieczeństwa.

Informacja na blogu Google

Google podkreśla, że w większości przypadków autouzupełnianie wypełni formularz bez żadnych dodatkowych wymagań. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy system wykryje coś podejrzanego. Dodatkowo użytkownicy będą mogli skonfigurować odblokowanie urządzenia w taki sposób, że pełne dane karty zostaną ujawnione dopiero po potwierdzeniu odblokowania. Kolejną warstwą ochrony może być włączona lokalizacja telefonu.

Fot. Google / materiały prasowe

Dodatkowe benefity przy transakcji i opcja odroczonej płatności

Kolejną nowością jest możliwość zobaczenia korzyści z posiadanej karty przy kasie. W menu Google Pay, obok nazwy i zdjęcia karty, pojawią się krótkie podsumowania, takie jak „1,5% zwrotu gotówki przy zakupie” lub „3x punkty za loty”. Informacje te pomogą użytkownikom w wyborze karty, którą chcą użyć do danej transakcji. Na początku funkcja ta będzie dostępna dla posiadaczy kart American Express i Capital One korzystających z przeglądarki Chrome, a Google planuje rozszerzenie tej funkcji na większą liczbę kart w przyszłości.

Logo Google Pay na białym tle.
Fot. Google / materiały prasowe

Ostatnią nowością jest rozszerzona dostępność opcji „Kup teraz, zapłać później” (ang. buy now, pay later – BNPL) przy płatnościach Google Pay. Po pierwszym wprowadzeniu tej opcji w internecie w USA teraz jest ona dostępna na jeszcze większej liczbie witryn sprzedawców i aplikacji na Androida. Usługi BNPL, takie jak Affirm i Zip, będą wyświetlane pod dostępnymi metodami płatności. Kupujący będą mogli od razu połączyć swoje istniejące konto lub zarejestrować się u dostawcy.

Źródło: Blog Google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Piotr Swat / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw