Zbliżenie na ekran telewizora z napisem "Dalej" i "Pomiń za 90+"
LINKI AFILIACYJNE

Reklamy na YouTube w Polsce coraz dłuższe. Nie da się ich pominąć i trwają nawet 90 sekund

3 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli uważaliście, że reklamy na YouTube w Polsce są za długie, to pora przygotować się na jeszcze dłuższe formaty. 15 i 30-sekundowe bloki reklamowe, których nie da się pominąć to poniekąd standard dla osób, które nie korzystają z YouTube Premium czy AdBlocków, ale teraz można już zauważyć reklamy mające nawet 90 sekund.

Reklamy na YouTube w Polsce coraz dłuższe

Ekran telewizora z interfejsem YouTube Premium i reklamą oferty próbnej z kameleonem po prawej stronie.
Plansza zachęcająca do zakupu YouTube Premium. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Liczba reklam, które oglądamy na YouTube, może być przytłaczająca. Rozwiązaniem tego problemu będzie oczywiście wykupienie subskrypcji YouTube Premium, a patrząc na to, z jaką intensywnością Google wprowadza nowe formaty reklamowe na swoją platformę, może stać się to koniecznością. Otóż w Polsce na Smart TV można już natrafić na reklamy trwające nawet 90 sekund i których nie da się pominąć.

reklamy na YouTube trwające 90 sekund. Przycisk "Dalej" i licznik "Pomiń za 90+" na ekranie telewizora.
Kliknięcie przycisku Dalej nic nie zmienia. Fot. Łukasz Gołąbiowski / Android.com.pl

Reklamy na YouTube trwające 90 sekund to na razie ewenement, a przynajmniej pojawiają się na tyle rzadko, że trudno na nie natrafić. Co jednak nie oznacza, że na naszych 55-calowych telewizorach takich reklam nigdy nie ujrzymy. Im dłuższy materiał włączymy na platformie, tym większe prawdopodobieństwo, że taki format zobaczymy przed jego startem. W Polsce do tej pory na taki format niepomijalnej reklamy raczej się nie trafiało. Na platformie Reddit można znaleźć już wątki, że 90-sekundowe reklamy pojawiały się na Smart TV kilka miesięcy temu, nie jest to więc nowość, która skierowana jest tylko do Polaków.

Liczba reklam potrafi przytłoczyć

Smartfon z logo YouTube Premium na ekranie trzymany nad biurkiem i laptopem
Fot. [email protected] / Depositphotos

Nie jest tajemnicą, że większość firm zarabia na reklamach i to główny powód, dla którego internet jest nimi zasypany. Nie ma w tym też nic dziwnego, ponieważ jakoś trzeba zarabiać, by utrzymać dany serwis i osoby przy nim pracujące. Jednak zbyt duża liczba reklam może być odstraszająca. Nie jest to jednak tylko domena YouTube. Reklam w streamingu jest też coraz więcej, a nic nie zapowiada tego, by coś miało się w tej kwestii zmienić.

Oglądanie YouTube na telewizorze może być więc niebawem utrudnione, jeżeli nie będzie korzystało się z wersji Premium. Reklamy na YouTube trwające 90 sekund to już naprawdę długo. Do tego mogą pojawiać się jeszcze w trakcie samego materiału. Wygląda więc na to, że oglądanie wideo w sieci, zmieniło się po prostu w kablówkę XXI wieku.

Dotarłeś do końca materiału? Wspaniale! Teraz prosimy o poświęcenie 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej wynagrodzeń programistów. Twoja opinia pomoże nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Łukasz Gołąbiowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw