Grafika prezentująca linię czasu funkcji Microsoft Recall
LINKI AFILIACYJNE

AI w Windows 11 rozkręciło się na dobre. Z tych nowych funkcji chętnie skorzystam

6 minut czytania
Komentarze

Od początku 2023 roku Microsoft regularnie stara się ulepszać AI w swoich produktach w tym w Windows 11. W systemie zagościł niedawno Copilot – wirtualny asystent, który jest dostępny na wybranych rynkach, ale jeszcze nie w Polsce. Miał on zrewolucjonizować sposób używania popularnego oprogramowania i tak też się po części zaczyna dziać. Microsoft kuje żelazo, póki gorące i 20 maja 2024 roku zapowiedział kolejny pakiet nowości, które pojawią się w Windows 11. Wśród nich zobaczymy rewolucyjny Recall, który pojawiał się wcześniej w mediach pod nazwą AI Explorer. Z tej i innych nowości z chęcią skorzystam, o ile trafią na mój komputer.

Chętnie skorzystam z nowych funkcji Windows 11

Recall

Funkcja Recall. Materiały prasowe Microsoft.

Chyba najważniejszą i najbardziej ekscytującą funkcją, na którą czekałem jest Recall. To fascynujące narzędzie nie będzie widoczne podczas korzystania z systemu, ale zarejestruje praktycznie wszystkie działania użytkownika w systemie Windows 11. To oznacza, że dzięki wdrożonej technologii opartej na sztucznej inteligencji, korzystający będzie mógł wywołać dowolną czynność, która została przeprowadzona w oprogramowaniu. Możliwe na przykład będzie przeszukiwanie informacji nie tylko na podstawie nazw plików, ale także z wykorzystaniem linii czasu odzwierciedlającej ich edycję, przenoszenie lub usuwanie. Funkcja ta prawdopodobnie ułatwi również przywracanie wcześniejszych ustawień zapisanych w historii aktywności.

Nie ma tutaj obaw, jeśli chodzi o kwestie prywatności. Microsoft bowiem zapewnił, że użytkownik będzie mógł wybrać, które treści mogą być zapisywane, a które nie i w jakim zakresie czasowym. Warto też dodać, że wrażliwe czynności przetwarzania danych będą zachodziły lokalnie na urządzeniu.

Grafika prezentująca linię czasu funkcji Microsoft Recall
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Podoba mi się też fakt, że funkcja Recall jest również zdolna do rozumienia kontekstu w różnych aplikacjach, co ma zapewnić ich bezproblemową obsługę. Wspaniałym udogodnieniem jest to, że funkcja rozumie naturalny język, co umożliwi np. wyświetlenie wszystkich plików otwieranych w styczniu 2023 roku na proste żądanie użytkownika. Co więcej, Recall będzie mógł nawet przywołać treści stworzone w aplikacji Microsoft 365 z konkretnego dnia!

Usprawnienia podczas rozmów wideo

Zobrazowanie funkcji Live Captions w Windows 11
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Z uwagi na to, że co najmniej raz w roku biorę udział w konferencjach online, przede wszystkim międzynarodowych, funkcja Napisów na żywo mi się bardzo przyda. Nie chodzi tu o to, że nie znam angielskiego, bo znam. Chodzi o fakt przyspieszenia i ułatwienia zrozumienia niektórych treści, które prezentowane są przez naukowców. Nie muszę się skupiać na każdym wypowiedzianym słowie, a wystarczy, że przeczytam wyświetlające się napisy. To także pozwoli mi w łatwy sposób podsumować konferencję w formie tekstowej. Warto dodać, że język polski jest wspierany!

Obrazek pokazujący możliwe funkcji Microsoft Windows Studio w Windows 11
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Mniej przydatna, ale równie interesująca wydaje się funkcja Windows Studio Effects, która pozwoli mi wyglądać podczas wystąpień online jak najlepiej. Będę mógł tu dostosować odpowiednie filtry, sposób oświetlenia czy rozmazania tła. Co ciekawe, opcje te będą dostępne od razu z poziomu szybkich ustawień.

Generowanie obrazów w aplikacjach Paint i Zdjęcia

Generator obrazów to funkcja dobrze znana z Microsoft Copilot (wirtualnego asystenta opartego na sztucznej inteligencji). Jak podaje gigant z Redmond, możliwość ta zyskała sympatię rzeszy użytkowników i pozwoliła wygenerować prawie 10 miliardów obrazów. Z pewnością przyczyniłem się też do takiego sukcesu, ponieważ taka możliwość pozwala mi wzbogacić np. moje prezentacje.

Funkcja Cocreator. Fot. Microsoft / materiały prasowe

Cieszy mnie zatem, że funkcja ta pojawi się w aplikacjach Paint i Zdjęcia pod nazwą Cocreator. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, to od razu będę mógł nieco zmodyfikować stworzoną fotografię i dostosować do moich potrzeb. Będzie to łatwe, ponieważ w aplikacji pojawi się specjalny suwak, który pozwoli dostosować tworzone dzieło do kreatywności AI. Jak podaje Microsoft, wszystko to ma działać niemal natychmiast.

Jeśli chodzi o aplikację Zdjęcia, to nowa funkcja obejmie restylizację obrazu za pomocą sztucznej inteligencji. Będzie można przy tym skorzystać z preinstalowanych motywów, co pozwoli stworzyć zdjęcie w zupełnie innym wydaniu.

Ulepszony Copilot

Nowa aplikacja Microsoft Copilot w osobnym oknie
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Nie można pisać o AI na Windows 11 bez wspomnienia o Copilocie. Jest to funkcja, z której mogą korzystać użytkownicy Windows 11 w wybranych krajach (np. USA). Niestety nadal nie działa w Polsce. Szkoda, ponieważ oferuje szereg możliwości, które wspierają ogólne doświadczenia użytkownika w Windows 11. Pozwala na generowanie treści (np. szkice wypracowań lub maili), podsumowywanie plików (np. potężnych sprawozdań finansowych w formacie PDF), łatwiejsze wyszukiwanie treści online oraz modyfikację prostych ustawień w Windows 11. Co więcej, Microsoft przy okazji konferencji Build 2024, pokazał nowy wygląd aplikacji, która teraz ma prosty interfejs w osobnym oknie.

Wspaniałe funkcje, ale tylko na nowych komputerach

Zaprezentowane przez Microsoft nowości oparte na sztucznej inteligencji zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Niestety z pewnością przez jakiś czas nie będę miał do nich dostępu, ponieważ gigant z Redmond ustawił poprzeczkę dostępności do nowych technologii na pewnym poziomie. Wymaga ona posiadania nowego komputera sygnowanego marką „Copilot+PC”.

Surface Laptop i Surface Pro z obsługą Copilot+
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Jak podaje Microsoft, nowe komputery mają wbudowany specjalny układ neuronowy, zdolny wykonać ponad 40 TOPS (40 bilionów operacji na sekundę). Na rynku dostępne będą produkty od firm: Microsoft (np. Surface Laptop), Acer (np. Swift 14 AI), ASUS (np. Vivobook s 15), Dell (np. XPS 13), HP (np. OmniBook X AI), Lenovo (np. ThinkPad T14s Gen 6), Samsung (np. Galaxy Book4). Cena najtańszego urządzenia ma zaczynać się od 999 USD (około 4000 zł). Na tę chwilę nie myślę nad wymianą mojego Razer Blade 15 z 2022 roku, choć zaprezentowane przez Microsoft funkcje mnie niezwykle kuszą.

Źródło: Microsoft, zdjęcie otwierające: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw