Okno programu µTorrent z listą pobieranych i udostępnianych plików.

Strony z torrentami. Czy są bezpieczne i jak z nich korzystać

4 minuty czytania
Komentarze

Torrenty to niezwykle popularna technologia służąca do udostępniania plików przez internet. Strony z torrentami umożliwiają szybkie pobieranie dużych ilości danych z wielu źródeł jednocześnie. Z artykułu dowiesz się, czy są one legalne i jak bezpiecznie korzystać z torrentów.

Czym są torrenty?

Strona główna 1337x z wyszukiwarką torrentów i kategoriami: filmy, telewizja, gry, muzyka, aplikacje, anime, dokumenty, inne, XXX.
Fot. 1337xt / zrzut ekranu

Torrenty to pliki, które zawierają metadane potrzebne do pobrania i udostępniania danych za pomocą technologii peer-to-peer (P2P). Strony z torrentami, takie jak The Pirate Bay czy 1337x, są platformami, na których użytkownicy mogą wyszukiwać i pobierać pliki torrent. Technologia ta pozwala na podział dużych plików na mniejsze części, które są następnie pobierane od różnych użytkowników jednocześnie, co przyspiesza cały proces.

Strony z torrentami. Czy są bezpieczne?

Interfejs użytkownika programu uTorrent z listą torrentów, ich stanem pobierania oraz widokiem podglądu wideo z surferem.
Fot. uTorrent / materiały prasowe

Korzystanie z torrentów wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Pobieranie plików z niezaufanych źródeł może prowadzić do infekcji komputera malware (złośliwe oprogramowanie), spyware (oprogramowanie śledzące), czy wirusami.

Ponadto korzystanie z torrentów może narazić użytkowników na monitorowanie przez dostawców usług internetowych (ISP) oraz organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich, które mogą podejmować działania prawne wobec osób udostępniających nielegalne treści.

Jak bezpiecznie korzystać z torrentów

Aby bezpiecznie korzystać z torrentów, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim, zawsze korzystaj z renomowanych stron z torrentami, które mają dobrą reputację i aktywnie moderują udostępniane treści. Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, aby chronić się przed potencjalnie szkodliwymi plikami.

Osoba używająca laptopa z ekranem wyświetlającym mapę świata i ikoną VPN oraz napisem "Rozłączanie...". Zdjęcie ilustrujące co to VPN.
Fot. prykhodov / Depositphotos

Jednym z najważniejszych kroków jest używanie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Najlepszy VPN szyfruje ruch internetowy, co utrudnia monitorowanie aktywności przez dostawców usług internetowych oraz organizacje monitorujące. Wybierając VPN, upewnij się, że oferuje on funkcje takie jak brak logów, wysoka prędkość połączenia, i serwery zoptymalizowane do korzystania z torrentów. Dobre oprogramowanie powinno działać bez zastrzeżeń nawet na podstawowym laptopie do 2000 zł.

Strony z torrentami często oferują komentarze i oceny plików. Warto je zweryfikować przed pobraniem, aby upewnić się, że są bezpieczne. Unikaj pobierania materiałów chronionych prawem autorskim, a w szczególności najnowszych hitów filmowych i gier, które są najczęściej monitorowane pod kątem nielegalnej dystrybucji.

Strony z torrentami – legalność

Drewniany młotek sądowy leżący na białej powierzchni z widocznym cieniem.
Fot. Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Strony z torrentami, a właściwie ich legalność jest tematem skomplikowanym i zależy od zawartości, którą się udostępnia i pobiera. Torrenty same w sobie są legalne i mogą być używane do dystrybucji legalnych treści, takich jak oprogramowanie open source czy filmy niezależnych twórców. Legalność torrentów dla redakcji Polskie Radio skomentował Andrzej Mazuruk, ekspert od rynku gier wideo.

Trzeba pamiętać, że programy do pobierania torrentów są programami legalnymi, ta technologia jest potrzebna i przydatna.

Ideą tego programu jest wspomaganie wymiany plików między grupami ludzi. Jedna osoba udostępnia pliki, a druga pobiera. Torrent pozwala na to, żeby ktoś, kto pobiera plik, jednocześnie udostępniał go innym. Można powiedzieć, że w pewien sposób ten plik jest dzielony na bardzo wiele małych części. To, co użytkownik już pobrał, dzięki programowi udostępnia on dalej.

Andrzej Mazuruk, ekspert rynku gier wideo

Problem pojawia się, gdy użytkownicy wykorzystują torrenty do udostępniania materiałów chronionych prawem autorskim bez zgody właścicieli tych praw. W takich przypadkach udostępnianie i pobieranie torrentów jest nielegalne, co potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku dotyczącym legalności sieci torrentowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaznacza, że sprzedawcy usług internetowych mogą rejestrować i udostępniać adresy IP oraz miejsca zamieszkania osobom trzecim, np. właścicielom praw autorskich.

Teoretycznie wydaje się, że samo pobieranie na użytek własny nie będzie naruszeniem. Natomiast to są utwory chronione na gruncie prawa autorskiego. Tutaj pojawia się clou problemu, ponieważ użytkownik, ściągając plik za pomocą torrentu jednocześnie udostępnia go. W praktyce oznacza to rozpowszechnianie utworu chronionego prawem autorskim majątkowym, a to rodzi konsekwencje.

Jędrzej Liberadzki, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Zdjęcie otwierające: uTorrent / materiały prasowe, montaż Krzysztof Wilamowski

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw