Starlink. Ciężarówka na drodze w tle i przenośny panel słoneczny w centrum kadru.

Starlink z lepszym zasięgiem w praktycznie każdym miejscu na Ziemi. SpaceX dostał specjalną licencję

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnio o antenach Starlink zrobiło się głośno między innymi za sprawą ich aktywnego udziału w wojnie za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy jednak, że technologia od SpaceX została stworzona, aby pomagać ludziom – także tym przebywającym na środku oceanu czy kilkanaście tysięcy kilometrów nad ziemią.

Widok na szereg białych, prostokątnych lamp zainstalowanych na pokładzie statku, z przezroczystymi barierami i niebieskim morzem w tle pod jasnym niebem za dnia.
Fot. SpaceX / materiały prasowe

Federalna Komisja Łączności (FCC) oficjalnie zatwierdziła anteny Starlink V4 i nadchodzący model mini Starlink do działania w poruszających się pojazdach. Licencja obejmuje możliwość aktywacji tych urządzeń w samolotach, samochodach oraz na statkach.

Amerykańska agencja FCC początkowo zatwierdziła nowe wersje anten Starlink w formie stałych stanowisk. Niemniej po interwencji firmy SpaceX licencja została rozszerzona. W praktyce oznacza to, że Elon Musk i spółka wydadzą na rynek sprzęt, który może być wykorzystywany na znacznie więcej sposób niż anteny przymocowane do jednego miejsca.

Modele V4 czy mini mogą pojawić się w samolotach, czy statkach oferując pasażerom swobodny i szybki dostęp do internetu. Niedawno Amerykanie ogłosili, że zainstalują anteny Starlink na ponad dwustu statkach wycieczkowych na całym świecie. Dodatkowo SpaceX miało już porozumieć się z kilkoma liniami lotniczymi, aby zamontować sprzęt także na pokładzie ich samolotów.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Antena Starlink od SpaceX, nazywana również terminalem użytkownika, działa na zasadzie komunikacji z konstelacją satelitów krążących na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Terminal ten jest wyposażony w zaawansowaną antenę fazową, która umożliwia dynamiczne śledzenie satelitów, automatycznie dostosowując kierunek sygnału w czasie rzeczywistym. Dzięki technologii formowania wiązki (beamforming), antena może efektywnie łączyć się z wieloma satelitami jednocześnie, minimalizując opóźnienia i zwiększając przepustowość. Cały system działa w pasmach Ku i Ka, co pozwala na osiągnięcie wysokich prędkości transmisji danych i niskich opóźnień, zapewniając dostęp do internetu nawet w najbardziej odległych i trudno dostępnych rejonach świata.

Elon Musk może świętować

Elon Musk w garniturze unosi ręce w geście triumfu na tle logo Viva Technology.
Fot. Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock

Najnowsze wiadomości przekazane przez Federalną Komisję Łączności oznaczają, że Elon Musk będzie mieć w tym roku kolejny powód do świętowania. Wszystko wskazuje na to, że dzięki technologii nowoczesnych anten SpaceX zarobi jeszcze więcej pieniędzy, a to oczywiście przełoży się na rozwój firmy i jej aktualnych badań.

Ekscentryczny multimiliarder może być zadowolony także z obrotu spraw na rynku elektromobilności. W końcu niedawno Tesla otrzymała zgodę na rozbudowę swojej gigafabryki pod Berlinem. W praktyce oznacza to, że już wkrótce ogromny zakład będzie w stanie produkować nawet milion samochodów elektrycznych w skali roku.

Czy interesuje cię temat wynagrodzeń programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie Ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam kształtować przyszłe treści na ten temat.

Źródło: PCMag. Zdjęcie otwierające: SpaceX / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw