Mężczyzna oglądający telewizję, trzymający w jednej ręce pilot, a w drugiej miskę popcornu.

Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka ci nie odpuści. Kary liczone są w milionach

3 minuty czytania
Komentarze

Polacy toną w długach. Jak poinformowała Poczta Polska, w całym kraju prowadzone są kontrole, a osoby, które nie płacą za abonament RTV, mogą otrzymać kary. Mieszkańcy naszego kraju łącznie mają kilka milionów zaległych należności.

Kilkaset złotych kary za brak abonamentu

Abonament RTV. Osoba trzymająca pilot do telewizora na tle rozmytego ekranu.
Fot. years44 / Shutterstock

Poczta Polska prowadzi ogólnokrajowe kontrole w celu weryfikacji rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych przez mieszkańców oraz sprawdzenia abonamentu RTV. Kontrolerzy sprawdzają zarówno obecność zarejestrowanych odbiorników, jak i uiszczanie opłat. W przypadku niewywiązania się z obowiązku, na właściciela może zostać nałożona kara w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu, czyli ponad 800 zł. Co więcej, osoby lub firmy muszą uregulować zaległe opłaty.

Jak informuje Business Insider, system kontroli nie jest idealny. Przede wszystkim kontrolerów jest niewielu i nie mają oni prawa wymuszać wejścia do prywatnych domów. Ponadto samo posiadanie odbiornika nie jest wystarczające do nałożenia kary – musi być udowodnione, że urządzenie jest sprawne i gotowe do odbioru sygnału.

Polacy z prawie 6 milionowym długiem

Osoba oglądająca telewizor w przytulnym pokoju.
Fot. Stock-Asso / Shutterstock

W I kwartale bieżącego roku wszczęto 5 233 postępowania egzekucyjne, z których wyegzekwowano 5,951 mln zł, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.

Na koniec 2022 roku tylko 828 tys. osób, czyli 34,7% zobowiązanych, płaciło abonament RTV. W 2022 roku Poczta Polska wnioskowała o umorzenie zaległości dla 3476 dłużników na kwotę 5,1 mln zł. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły wówczas 41 353 pisma dotyczących opłat abonamentowych.

Obecnie opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł, natomiast za telewizor gotowy do odbioru – 27,30 zł miesięcznie

Abonament RTV: opłata w 2025 roku

Dłoń trzymająca pilot do telewizora skierowany w stronę rozmytego ekranu telewizyjnego w tle. Włącza tryb standby
Fot. sirinapawannapat / Depositphotos

Abonament RTV w 2025 roku pozostanie bez zmian. Opłata za telewizor w 2025 roku wynosić będzie 27,30 zł miesięcznie. Roczny koszt to 327,60 zł, ale można go obniżyć, płacąc z góry za cały rok, co wyniesie 294,90 zł.

  • opłata za 2 miesiące z góry – 3% obniżki (53 zł)
  • opłata za 3 miesiące z góry – 4% obniżki (78,70 zł)
  • opłata za 6 miesięcy z góry – 5% obniżki (155,70 zł)
  • opłata za 12 miesięcy z góry – 10% obniżki (294,90 zł)

Zwolnienia z opłat za abonament RTV obejmują m.in. osoby po 75. roku życia, inwalidów I grupy, weteranów inwalidów wojennych oraz osoby powyżej 60. roku życia z niskimi emeryturami. Jeżeli masz w domu 55-calowy telewizor lub jakikolwiek inny odbiornik i nie płacisz abonamentu, możesz jeszcze zareagować lub… szykować się na kontrolę.

Źródło: Business Insider, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Dean Drobot / Shutterstcok

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw