Osoba trzyma telefon, na ekranie wyświetla się połączenie od nieznanego numeru z opcjami "Akceptuj" i "Odrzuć".

Ceny połączeń stały się jeszcze niższe. Unia Europejska stawia nowe wymogi przed operatorami

2 minuty czytania
Komentarze

Unia Europejska konsekwentnie dąży do zmniejszenia kosztów komunikacji dla swoich obywateli. Najnowsza regulacja obniża ceny połączeń na terenie Unii i w strefie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy).

Unia Europejska obniża ceny połączeń

Młoda kobieta rozmawia przez telefon komórkowy na zewnątrz w słoneczny dzień.
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Już od dzisiaj (15 maja 2024 roku) ceny połączeń na terenie Unii Europejskiej i w strefie EOG zostały obniżone. Jest to skutek najnowszej regulacji, która wprowadza nowe stawki za połączenia telefoniczne i SMS-y w obrębie państw członkowskich. Decyzja ta jest efektem długotrwałych negocjacji i analiz, które miały na celu zwiększenie przejrzystości i sprawiedliwości w taryfach telekomunikacyjnych.

Nowe ceny połączeń mogą się podobać

Osoba trzymająca telefon z wyświetlanym przychodzącym połączeniem od nieznanego rozmówcy.
Fot. OMG_Studio / Shutterstock

Operatorzy telekomunikacyjni są teraz zobowiązani do stosowania jednolitych cen. Usługi telekomunikacyjne na terenie całej Unii Europejskiej mają być traktowane identycznie jak krajowe, natomiast najnowsze regulacje dotyczą maksymalnych opłat dodatkowych, które prezentują się następująco.

  • Połączenie głosowe: opłata dodatkowa 0,11 zł za minutę,
  • połączenie odebrane: opłata dodatkowa 0,01 zł za minutę,
  • SMS lub MMS: opłata dodatkowa 0,01 zł,
  • Transmisja danych: 8,45 zł za 1 GB.

Zmiany zostały wprowadzone automatycznie. Aby z nich skorzystać, użytkownik nie musi podejmować żadnych działań. Nowe ceny są na tyle korzystne, że przed wykonaniem połączenia nie trzeba szukać jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: JOURNEY STUDIO7 / Shutterstok

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw